Nr specjalny - 75

Kadry, płace 2024

W niniejszym opracowaniu, skierowanym do płatników/pracodawców wskazujemy zmiany w przepisach prawa pracy, rozliczeniowych, które nastąpią w nowym roku. Warto już dziś wiedzieć, co czeka płatników w przyszłym roku i dobrze się przygotować do zmian przed wejściem w życie nowych regulacji. Z pewnością zaowocuje to bezbłędnym stosowaniem zmienionych i nowych przepisów, co przełoży się na zminimalizowanie dodatkowych obowiązków - zwłaszcza korekt. Koniecznie przeczytaj.

Nr 252

Czy dodatek funkcyjny wliczać do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego mają również przyznawany dodatek funkcyjny. Przy urodzeniu dziecka jako podstawa zasiłku macierzyńskiego brane jest pod uwagę tylko wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy, ponieważ nie jest już przyznawany dodatek funkcyjny. Czy jeśli zapiszemy w regulaminie wynagrodzeń możliwość przyznawania dodatku funkcyjnego w trakcie urlopu macierzyńskiego, to będzie on wliczany do podstawy zasiłku macierzyńskiego? Zasiłek macierzyński płaci ZUS, stąd obawa, że kontrola ZUS może to zakwestionować. Dodatek funkcyjny jest odczuwalną dla pracownika częścią finansową wynagrodzenia i po urodzeniu dziecka pracownice zauważają różnicę finansową.

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego – jak rozliczyć wynagrodzenie i zasiłek

Pytanie: Pracownik na urlopie wypoczynkowym trafił do szpitala pod koniec miesiąca. Wypłata wynagrodzenia nastąpiła w całości za wrzesień, ponieważ informacja o pobycie w szpitalu pracownika dotarła z opóźnieniem (od członka rodziny). Pracownik cały czas przebywa w szpitalu, więc nadal żadne zwolnienie z ZUS nie wpłynęło. Z informacji od członków rodziny wynika, że osoba ta jest w ciężkim stanie w śpiączce - przewidywany długotrwały pobyt w szpitalu. W jaki sposób można rozliczyć kwestię wynagrodzenia tej osoby? Czy zrobić korektę za wrzesień - ale bez zwolnienia lekarskiego, czy czekać na zwolnienie z ZUS i robić dopiero korektę kilka miesięcy wstecz? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Nr 251

Opłata za hotel dla pracownika skierowanego na szkolenie a podstawa wymiaru składek

Pytanie: Pracownik budowlany ma wpisane w umowie miejsce pracy cała Polska. Pracodawca kieruje go na szkolenie lub konferencję, która wiąże się z zarezerwowaniem noclegu. Czy koszty poniesione przez pracodawcę na opłacenie hotelu mamy doliczać pracownikowi do przychodów i naliczać podatek?

Emerytury pomostowe –obowiązki pracodawcy

Pracodawca, który zatrudnia pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ma obowiązek obliczać, rozliczać i opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Musi też zgłaszać dane o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane takie prace. Dowiedz się, jakie inne obowiązki ciążą na pracodawcy.

Nr 250

Zwolnienie ze świadczenia pracy pracownika wynagradzanego akordowo a podstawa wymiaru składek

Pytanie: Pracownik otrzymujący wynagrodzenie akordowe został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Co w takiej sytuacji ze składkami, w tym na fundusze pozaubezpieczeniowe? Jakie dokumenty trzeba złożyć za tę osobę w miesiącu, przez którego część nie będzie świadczyła pracy?

Włączenie dodatku służbowego do motywacyjnego a podstawa wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica chorowała od 4 do 15 września 2023 r. zachowując prawo dozasiłku chorobowego. Otrzymuje ona wynagrodzenie w stałej miesięcznejwysokości 6.200 zł. Oprócz wynagrodzenia, do 31 sierpnia 2023 r. miała takżeprawo do dodatku służbowego, do którego zgodnie z regulaminem wynagradzanianie zachowywała prawa za okresy pobierania wynagrodzenia zaczas choroby i zasiłków. W związku z tym dodatek był uwzględniany w podstawie wymiaru tych świadczeń. Od 1 września 2023 r. dodatek służbowy został włączony do innego dodatku – motywacyjnego, który był wypłacany na takich samych zasadach. Aktualnie mamy wątpliwości, czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownicy we wrześniu 2023 r. powinniśmy uwzględnić dodatek służbowy wypłacany w miesiącach stanowiących podstawę wymiaru, tj. za okres od września 2022 r. do sierpnia 2023 r.?

Pracownica w ciąży – jakie warunki pracy musi zapewnić pracodawca

Z chwilą uzyskania informacji o ciąży pracownicy pracodawca powinien natychmiast przeanalizować rodzaj dotychczas wykonywanej przez nią pracy i warunki jej wykonywania. W szczególności dotyczy to systemu i rozkładu czasu pracy, w którym jest zatrudniona. Czynności te, choć nie wynika to wyraźnie z przepisów, są niezbędne do właściwego zorganizowania pracy kobiecie w ciąży. Co istotne, pracodawca nie musi (i nie powinien) z nimi czekać, aż pracownica przedłoży mu oficjalnie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Na początek wystarczy informacja od pracownicy, nawet ustna. Jednak z czasem powinna ona zostać potwierdzona dokumentem. Jakie inne zobowiązania ciążą na pracodawcy? Sprawdź.

Nr 249

Umowa zlecenia z uczniem/studentem -przedsiębiorcą a obowiązek ubezpieczeń

Pytanie: Osoba prowadząca działalność gospodarczą (zgłoszona do ubezpieczeń z kodem 05 70 00), która nie ukończyła 26 lat, uczęszcza do 2-letniej szkoły policealnej w trybie dziennym. Czy zatrudniając się w innej firmie na umowę zlecenia będzie zwolniony z opłacania składek społecznych?

Stosowanie autorskich kosztów uzyskania przychodów dla programistów

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie zasady stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów w przypadku pracy etatowej programisty zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. W jakim przypadku koszty te mogą być stosowane? Czy i kiedy programista/informatyk jest twórcą i nabywa prawa do kosztów autorskich? Jakie warunki należy spełnić? Czy ewentualne koszty autorskie mogą dotyczyć całości wynagrodzenia?

Rozstanie się z pracownikiem w trakcie miesiąca – składki oraz druki

Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy, jako płatnicy składek,  popełniają szereg błędów w sytuacji, jeśli do ustania stosunku pracy doszło w trakcie miesiąca kalendarzowego. Dotyczą one zarówno rozliczeń składkowych, jak i obowiązków związanych z wyrejestrowaniem takiej osoby z ubezpieczeń, a zwłaszcza kodów określających zastosowany tryb rozwiązania umowy o pracę oraz dat wyrejestrowania z ubezpieczeń i ustania stosunku pracy. Dodatkowe wątpliwości pojawiają się w sytuacji, jeśli dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy z powodu zgonu pracownika. Przeczytaj komentarz i sprawdź, czy postępujesz zgodnie z przepisami.

Nr 248

Wynagrodzenie z umowy zlecenia a zajęcie komornicze

Może się zdarzyć, że pracownik wykonujący umowę zlecenia otrzyma zajęcie komornicze. Jeśli zlecenie zostanie uznane za świadczenie powtarzające się, zapewniające utrzymanie (np. umowę zawarto na rok), pracownik może korzystać z ochrony kwoty wolnej od potrąceń. Sprawdź, jak krok po kroku obliczyć kwotę wolną od potrąceń z umowy zlecenia, gdzie wynagrodzenie jest zależne od liczby przepracowanych godzin ze stawką godzinową na poziomie minimalnym - 23,50 zł.

Wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika została uregulowana w dziale trzynastym Kodeksu pracy. W katalogu wykroczeń, o którym mowa w przepisach art. 281 Kodeksu pracy wskazano, że odpowiedzialność za wskazane wykroczenia ponosi pracodawca lub osoba, która działa w jego imieniu. Sprawdź katalog wykroczeń i sankcje za ich popełnienie w kontekście ostatniej nowelizacji kp. 

Nr 247

Wypadek pracownika u drugiego pracodawcy a prawo do świadczeń

W sytuacji, gdy wypadkowi ulegnie pracownik zatrudniony równocześnie u dwóch odrębnych pracodawców rodzi się pytanie : czy osobie tej przysługują świadczenia chorobowe tylko w firmie, w której miał miejsce wypadek, czy także u drugiego pracodawcy, a jeżeli tak, to jakie i według jakich zasad należy je naliczyć oraz wypłacić. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy popełniają tu szereg błędów. Sprawdź szczegóły na 8 przykładach z praktyki.

Wyjazd wakacyjny pracownicy w ciąży na zwolnieniu lekarskim

Pytanie: Czy pracownica w ciąży, przebywająca na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu jest zapis, że może chodzić) może wyjechać na wakacje za granicę lub na wakacje w kraju?

Nr specjalny - 73

Kadry i ZUS – niezbędnik płatnika

W niniejszym opracowaniu omawiamy ważne kwestie dla pracodawców/płatników ze strefy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tę tematykę prezentujemy w opracowaniach kilku naszych ekspertów, na kanwie ostatnich zmian. Przeczytaj koniecznie.

Nr 246

Wypadek przy pracy wskutek naruszenia przepisów bhp a prawo do świadczeń

Pytanie: 21 – letnipracownik, zatrudniony w naszej firmie od 1 lipca 2023 r., 27 lipca uległ wypadkowi przy pracy. Jest to jego pierwsza choroba w tym roku kalendarzowym i pierwsza praca w życiu. W protokole wypadku uznaliśmy to zdarzenie jako wypadek przy pracy i jednocześnie stwierdziliśmy, że przyczyną tego wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów bhp. Pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim prawdopodobnie przez kilka miesięcy. Z jakiego tytułu należy wypłacić należne świadczenia z tytułu choroby – z ubezpieczenia wypadkowego, czy z chorobowego?

Urlop bezpłatny - jak postąpić wobec ZUS w nietypowych sytuacjach

Pracownik na urlopie bezpłatnym nie podlega ubezpieczeniom z umowy o pracę- zarówno społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Mimo tego płatnik ma wobec ZUS określone obowiązki za takiego ubezpieczonego. W tekście szczegółowo je omawiamy na 14 praktycznych przykładach. Opracowanie skierowane jest zwłaszcza do młodych pracowników rozliczających ZUS w firmach. Warto, by je przeczytali.

Nr 245

Zasiłek oraz druki za miesiąc, w którym wypłatę świadczenia przejmie ZUS

Pytanie: Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wystąpił do nas z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę w ramach porozumienia stron na co chcemy wyrazić zgodę, przy czym rozwiązanie umowy nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego i jeszcze w czasie pobytu tej osoby na zwolnieniu. Jak ustalić kwotę zasiłku chorobowego, którą powinniśmy wypłacić za okres przypadający przed rozwiązaniem umowy oraz w jaki sposób wykazać tę osobę w raportach imiennych. Nadmieniam, że w ostatnim dniu zatrudnienia pracownikowi wypłacony będzie też ekwiwalent urlopowy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego

W poprzednim numerze magazynu zamieściliśmy komentarz traktujący o ustalaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym wydaniu kontynuujemy tematykę, omawiając m.in. regulacje dotyczące ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego, w przypadku urodzenia dziecka na tym urlopie. Upewnij się, czy dobrze znasz aktualne przepisy.  

Skutki odmowy z ZUS wypłaty zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko za okres przed porodem żony pracownika

Pytanie: Szpital wystawił pracownikowi opiekę na 4-letnią córkę, ponieważ żona urodziła drugie dziecko. Pracownik otrzymał również opiekę na noworodka, łącznie otrzymał 18 dni opieki. Dostaliśmy z ZUS pismo w sprawie odmowy wypłaty zasiłku opiekuńczego za 3 dni na starszą córkę za okres przed porodem żony. Jak należy wykazać w raporcie ZUS RSA te dni, za które ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Czy należy skorygować wypłacone wynagrodzenie pracownikowi za maj z powodu odmowy wypłaty zasiłku opiekuńczego za 3 dni przez ZUS? Jeśli tak, to w jakim miesiącu dokonać korekty? Wynagrodzenie wypłaciliśmy do 10 czerwca.

Nr 244

Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku rodzicielskiego

Pytanie: Pracownica 26 kwietnia 2023 r. przebywała na urlopie rodzicielskim, trwającym od 10 lipca 2022 r. do 8 lipca 2023 r. Wniosek został złożony w ciągu 21 dni po porodzie na cały okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego w wysokości podstawy 80%. Jesteśmy płatnikiem zasiłków w związku z tym my wypłacamy pracownicy zasiłek i moje pytanie czy w związku ze zmianami i przepisami przejściowymi pracownica w ciągu 21 dni od daty 26 kwietnia 2023 r. ma prawo złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku rodzicielskiego? Czy należy taki wniosek uwzględnić i podwyższyć zasiłek z 80% do wysokości 81,5 % od 26 kwietnia 2023 r.?

Prawo do wyższego zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pytanie dotyczy zmiany wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osób przebywających na tym zasiłku w dniu wejścia w życie nowych przepisów tj. 26 kwietnia br. Przyznam, że sposób postępowania nie jest dla mnie jasny. Pracownica urodziła dziecko i jest na zasiłku od marca 2023 r. Wybrała opcję długiego urlopu (macierzyński + rodzicielski) w wysokości 80%. Otrzymuje już zasiłek. Czy pracownica powinna wycofać wniosek, czy tylko zawnioskować o zmianę wysokości do 81,5%? Czy zmiana będzie dla niej oznaczać, że od marca do 25 kwietnia 2023 r. otrzyma zasiłek w wysokości 80%, a od 26 kwietnia 2023 r. do końca urlopu rodzicielskiego będzie otrzymywać 81,5%? Z kolei inna pracownica urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim od 6 kwietnia 2023 r. Zawnioskowała podobnie: wybrała opcję długiego urlopu macierzyński + rodzicielski w wysokości 80%, ale wypłata zasiłku nastąpi po 26 kwietnia 2023 r. Czy pracownica powinna wycofać wniosek i złożyć nowy po 26 kwietnia 2023 r., a my mamy w związku z tym naliczyć zasiłek w wysokości 81,5% już od 6 kwietnia 2023 r.?

Nr specjalny - 72

Jak bezbłędnie ustalić prawo do zasiłku chorobowego

Osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają prawo do świadczeńz tytułu niezdolności do pracy. Jednym z nich jest zasiłek chorobowy. Jak poprawnie ustalić prawo do tego świadczenia? Przeczytaj komentarz dotyczący obowiązujących przepisów i sprawdź reguły ustalania uprawnień do zasiłku na przykładach z praktyki.

Nr 243

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Nasz pracownik wykonywał umowę na czas określony od stycznia 2022 r. do końca marca 2023 r. Od 17 do 20 marca chorował i choruje nadal w kwietniu, po zakończeniu stosunku pracy. Co zrobić w tym przypadku? Jak wygląda procedura i jakie dokumenty należy  przekazać do ZUS ?

Wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia a podstawa wymiaru zasiłku

Pytanie: 1 marca 2023 r. zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę zlecenia z dniem rozpoczęcia pracy 2 marca 2023 r. Zleceniobiorca nie zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego. Za marzec 2023 r. otrzymał należność według określonej stawki godzinowej i przedstawionej liczby godzin. W kwietniu uległ wypadkowi przy pracy (zwolnienie lekarskie od 12-14 kwietnia 2023 r.). Sporządzono kartę wypadku. Jak wyliczyć świadczenie za ten okres (pracodawca jest płatnikiem)? Czy podstawą zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego będzie należność za marzec pomniejszona o składki (bez chorobowej czy z chorobową?). Czy należy tą podstawę inaczej wyliczyć, skoro nie jest to pełny miesiąc?

Nr 242

Zgłoszenie do ZUS zleceniobiorcy z prawem do emerytury policyjnej

Pytanie: W kwietniupodpisujemy umowę zlecenia z emerytem policyjnym. Proszę o informację z jakim kodem należy go zgłosić do ZUS i jakie składki będziemy opłacać za taką osobę? Ile zleceniobiorca ten może zarobić? Czy poprawne jest określenie w umowie kwoty netto?

Zerowy PIT dla seniorów w rozliczeniu podatkowym

Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, są zwolnieni z PIT do kwoty ok. 85,5 tys. zł. Dodatkowo ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Rozliczając ulgę seniorzy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Upewnij się, jak poprawnie rozliczyć ulgę dla pracujących seniorów.

Nr 241

Warunki konieczne do otrzymania zaświadczenia A1

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca (prowadzi działalność gospodarczą po raz pierwszy, występuje o zaświadczenie w dniu otwarcia działalności) aby otrzymać z ZUS zaświadczenie A1? W jakiej formie składa się wniosek o wydanie zaświadczenia A1 dla przedsiębiorcy? Listownie/osobiście/za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? A może w jakiś inny sposób? Jeżeli tak to w jaki?

Praca męża w innym państwie UE a zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce

Pytanie: Mąż pracownicy pracuje w Belgii. Okresowo przyjeżdża do Polski. Otrzymał od lekarza wskazanie do zabiegu chirurgicznego. Pracownica zwróciła się z zapytaniem czy może dopisać męża do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Zabieg i dalsze leczenie będzie w Polsce. Jak wygląda ta sytuacja od strony prawnej? Czy istnieje taka możliwość? Co powinien uczynić mąż pracownicy, aby nie ponosić kosztów leczenia?

Podstawa wynagrodzenia chorobowego przy zatrudnieniu w ramach kolejnych umów o pracę

Pytanie: W roku ubiegłym z pracownikiem zawarta była najpierw umowa o pracę na dwumiesięczny okres próbny, następnie na czas określony wynoszący 6 miesięcy, a od grudnia zatrudniony jest na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jak ustalić podstawę wymiaru aktualnie przysługującego tej osobie wynagrodzenia chorobowego?

Nr specjalny - 71

34 przykłady ustalania podstawy wymiaru zasiłków w 2023 r.

Obliczanie podstawy wymiaru zasiłków jest ściśle związane ze sposobem ustalania okresu, z którego musimy uwzględnić wynagrodzenie, oraz ustalaniem składników wynagrodzenia (i ich wysokości) wliczanych do tej podstawy. Dotyczy to więc nie tylko pensji zasadniczej, ale też premii, nagród oraz różnego rodzaju dodatków. Pamiętajmy, że od ustalenia tych dwóch elementów zależy to, czy prawidłowo obliczymy podstawę wymiaru przysługującego świadczenia, a w konsekwencji jego wysokość. Sprawdźmy zatem, na 34. praktycznych przykładach, jak tego poprawnie dokonać.

Nr 240

Zgłoszenie do ZUS komandytariusza -prokurenta zatrudnionego na podstawie umowy o pracę

Pytanie: W spółce z o.o. sp. komandytowej chcielibyśmy niedługo zatrudnić prokurenta na podstawie umowy o pracę. Ten prokurent jest jednocześnie wspólnikiem – komandytariuszem tejże spółki. Czy jeśli zostanie zawarta umowa o pracę, wówczas należy go do wszystkich ubezpieczeń tak jak pracownika? Jeśli tak, to z jakim kodem wykonywanego zawodu? Czy jako wspólnika spółki komandytowej trzeba go również zgłosić również zgłosić do ZUS? Jeżeli jest taki obowiązek, to do jakich ubezpieczeń?

Zakończenie działalności gospodarczej a roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Pytanie: Emeryt - przedsiębiorca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej z dniem 30 listopada. Przez 10 miesięcy działalność przynosiła straty. 20 grudnia 2022 r. opłacił ostatnią składkę zdrowotną za listopad z podstawą za październik. Ostatni miesiąc działalności przyniósł mały dochód. Czy osoba fizyczna po zakończeniu działalności jest zobowiązana do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej i czy będzie zobowiązana do dopłaty składki zdrowotnej ?

Wliczanie premii uznaniowej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Pytanie: Wewnętrzne przepisy firmy nie regulują kwestii umniejszenia premii za okres nieobecności. Wysokość premii zależy od decyzji kierownika zespołu. Kierownik otrzymuje pulę środków na premię, którą musi według własnego uznania rozdysponować na podległych pracowników. Pula w każdym kwartale może być inna. Czy premia uznaniowa przyznawana pracownikom w okresach kwartalnych powinna być uwzględniania w podstawie chorobowej?

Nr 239

ZUS ZLA a powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Pytanie: Pracownik został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 14 listopada 2022 r. do 13 listopada 2023 r. W dniach od 14 listopada do 11 grudnia 2022 r. miał odbywać szkolenie podstawowe. Do zakładu pracy na okres od 12 listopada do 15 grudnia 2022 r. i od 16 grudnia 2022 r. do 12 stycznia 2023 r. wpłynęło zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za czas choroby? Czy to zwolnienie powinno być przekazane do WKU?

Oskładkowanie ekwiwalentu za urlop podstawowy i dodatkowy

Pytanie: Pracownikowi, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, w tym urlop dodatkowy z niepełnosprawności. Jak ustalić kwotę, którą powinniśmy  z tego tytułu przyjąć do podstawy składek, jeśli ekwiwalent przysługuje zarówno za urlopy z roku ubiegłego, jak i bieżące?

Nr 238

Oskładkowanie ryczałtu na jazdy lokalne za okres wsteczny, a wypłacone już wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Pracownik nie poinformował nas o wypadku, w wyniku którego uszkodzeniu uległ samochód, na który pobierał ryczałt na jazdy lokalne. Wobec tego musieliśmy oskładkować część ryczałtu wypłaconego w lipcu oraz całość kwoty wypłaconej w sierpniu 2022 roku. Czy w związku z tym powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie chorobowe, które osoba ta pobrała za okres od 3 do 21 października 2022 roku?

Czy dodatek na dojazdy do pracy należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Chcemy wprowadzić dla pracowników "dodatek na dojazdy do pracy", aby choć trochę zrekompensować im koszty dojazdu. Dodatek ten miałby być zmniejszany o czas nieobecności pracownika w pracy (zwolnienie chorobowe, opieka, urlop wypoczynkowy, oddanie krwi itp) oraz o dni, w które pracownik będzie świadczył pracę w domu (home office). Czy w związku z powyższym powinien być uwzględniany w podstawie wynagrodzenia chorobowego?