Jak dokonywać potrąceń z zasiłku pracownika dłużnika

 Pracodawcy realizując potrącenia z zasiłków muszą pamiętać o przestrzeganiu dwóch ograniczeń w postaci: kwoty wolnej od potrąceń wyznaczającej część świadczenia niepodlegającą egzekucji (potrąceniom), maksymalnej dopuszczalnej wysokości potrącenia, którą stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia chorobowego brutto.                                                                                                                  Obejrzyj poradę video

Podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy – czy ZUS może ją sprawdzać

 Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę w dniu 29 listopada 2023 r. (sygn. III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku, gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, pomimo tego, że jego przychody były dużo niższe. Co to oznacza dla przedsiębiorców o tym opowiada w poradzie video radca prawny Andrzej Radzisław.

Umowa zlecenia – rozliczenia podatkowo – składkowe w 2024 roku

Jakim składkom podlega osoba wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia? Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym? Jakie świadczenia przysługują osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia? Jakie osoby nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia? Jak ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla zleceniobiorców?

Jakie świadczenia opłaca się przekazać pracownikom, aby nie zapłacić ZUS

Najczęściej spotykane świadczenia pozapłacowe, które oferuje swym pracownikom pracodawca to: samochód służbowy, telefon komórkowy, usługi medyczne, zajęcia rekreacyjno-sportowe, dodatkowe ubezpieczenia czy dofinansowanie studiów. Które z nich opłaca się przekazać pracownikom, aby nie zapłacić składek na ubezpieczenia społeczne?

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków pracowników w 2024 roku

Oprócz składników wynagrodzenia wypłacanych w cyklu miesięcznym pracownik może mieć prawo do składników przysługujących za okresy kwartalne, półroczne czy też roczne – najczęściej są to rożnego rodzaju premie lub nagrody. Zgodnie z art. 42 ustawy chorobowej, tego rodzaju składniki przyjmuje się do podstawy pracowniczego świadczenia chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej odpowiednio za cztery kwartały, dwa półrocza lub rok poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Pracodawcy zgłaszają tu wątpliwości dotyczące tego, jaką kwotę przyjąć do podstawy w sytuacji jeśli pracownik nie przepracował wymaganego okresu.

Obowiązujące i przyszłe zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Jakie nowe regulacje w dokumentach ZUS już obowiązują i co nowego planuje się w najbliższym czasie? O tym mówi nasz ekspert.

Umowa zlecenia z uczniem lub studentem

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, oraz osobami z nimi współpracującymi. Osoby będące zleceniobiorcami nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. A jak kształtują się obowiązki wobec ZUS jeśli student/uczeń zleceniobiorca jest równocześnie pracownikiem?

Nieoskładkowane świadczenia dla pracowników

Jakie świadczenia może zapewnić pracodawca swoim pracownikom aby nie rozliczać się z ZUS? Co z podatkiem dochodowym od zapewnianych świadczeń?

Kiedy pracownik będzie mógł żądać pracy zdalnej

Czy w trakcie zatrudnienia będzie można złożyć wniosek o stałą pracę zdalną? W jakich przypadkach pracownik będzie mógł złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną i jakie są w tej kwestii wyjątki? Kiedy pracodawca będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej przez pracownika? Czy pracodawca zawsze będzie musiał uwzględnić wniosek podwładnego o przejście z pracy zdalnej na hybrydową? Jak przepisy regulują powrót z pracy zdalnej?

Czas pracy 2023

W 2023 roku mamy: 250 dni pracy, 13 świąt wolnych od pracy, 12 z tych świąt wypada w dniu roboczym od poniedziałku do piątku, a 2.000 to łączna liczba godzin do przepracowania oraz 115 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt. Obejrzyj poradę video i dowiedz się, jak prawidłowo zaplanować czas pracy w 2023 roku.