WYDANIE BIEŻĄCE

Zwolnienie od wykonywania pracy w celu zapewnienia opieki choremu dziecku dokumentowane jest zaświadczeniem lekarskim e-ZLA. Natomiast do usprawiedliwienia nieobecności w pracy z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem zdrowym wymagane są inne dokumenty. W jednym i drugim przypadku rodzicom dziecka podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie) jako rekompensata za utracone zarobki w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki przysługuje zasiłek opiekuńczy. Kiedy płatnik wypłaci zasiłek opiekuńczy, a kiedy nie możę tego dokonać? Przeczytaj koniecznie poniższy komentarz. 

czytaj więcej »

Od początku kwietnia ulegają podwyższeniu jednorazowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej.

czytaj więcej »

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków wprowadza nowe kategorie ryzyka. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Od początku kwietnia do 31 lipca 2024 r. każdy, kto jest uprawniony do oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych, może zdecydować, czy chce, aby jego składki trafiały do OFE, czy też na subkonto w ZUS. Chodzi tu o część  składki emerytalnej ubezpieczonego, która – zgodnie jego z decyzją – trafi do OFE i będzie inwestowana na rynku kapitałowym, albo też zasili jego subkonto w ZUS. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Jeżeli pracownik uległ wypadkowi przy pracy lub choruje na chorobę zawodową i chce otrzymać zwrot kosztów leczenia lub płatnik zamierza odzyskać środki, które zainwestował w skierowaniu pracownika na badania musi skorzystać z odpowiednich formularzy ZUS. 5 istotnych druków przypominamy w opracowaniu.

czytaj więcej »

Najnowsza dyrektywa unijna dotycząca kwestii równouprawnienia kobiet w zakresie pracy i płacy niebawem będzie musiała być implementowana także w Polsce. Z uwagi na wprowadzenie wielu nowych obowiązków dla pracodawców, warto już dziś rozpocząć przygotowania do ich wprowadzenia.

czytaj więcej »

W tym roku pracodawcy będą musieli przeznaczyć na ZFŚS znacząco większe środki niż w latach poprzednich. Jest to efektem „odmrożenia” podstawy odpisów na ten fundusz, co stanowi istotną zmianę w stosunku do praktyki funkcjonującej w tym zakresie od kilkunastu lat.

czytaj więcej »

Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny umożliwiają pełnienie niezawodowej służby wojskowej osobom równolegle zatrudnionym w ramach stosunku pracy – przede wszystkim dzięki nałożonemu na pracodawców obowiązkowi zwalniania pracowników od pracy, na czas służby. Ponadto pracownikom będącym żołnierzami przyznano szczególne uprawnienia związane z ochroną trwałości ich stosunków pracy i warunków zatrudnienia. Sprawdź, jakie są zatem uprawnienia i jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w przypadku powołania pracownika do służby.

czytaj więcej »

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapis, że pracownikom przysługuje raz na dwa lata dofinansowanie do kosztów pobytu w sanatorium. Czy tego rodzaju dopłaty powinniśmy uwzględnić w podstawie składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Po zakończeniu studiów licencjackich 24-letni zleceniobiorca podjął naukę na studiach magisterskich. Uznając, że zachowana jest tu ciągłość bycia studentem, nie zgłosiliśmy go do ubezpieczeń w przerwie między wspomnianymi studiami trwającej niecałe trzy miesiące, co aktualnie nam podważyła kontrola ZUS. Jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: W przyszłym miesiącu szef chce zatrudnić dwoje pracowników młodocianych. Czy będą oni objęci ubezpieczeniami pracowniczymi na ogólnych zasadach, jakie kody powinniśmy podać w druku ZUS ZUA, od jakiej podstawy naliczać składki oraz czy odprowadzać za nich również składki na FP i FS?

czytaj więcej »

Pytanie: Kilkanaście dni po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego pracownik wystąpił o udzielenie urlopu ojcowskiego. Jak ustalić podstawę wymiaru  zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w czasie pobytu tej osoby na wspomnianym świadczeniu w firmie przeprowadzona była regulacja płac, która również ją objęła?

czytaj więcej »

Pytanie: Na wniosek naszej pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego zatrudniliśmy ją na ¼ etatu. Po upływie niecałego miesiąca otrzymała zwolnienie lekarskie. Czy z tego tytułu przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a jeśli tak, to jak ustalić kwotę do wypłaty w takiej sytuacji?

czytaj więcej »