Wypadek przy pracy wskutek naruszenia przepisów bhp a prawo do świadczeń

Pytanie: 21 – letnipracownik, zatrudniony w naszej firmie od 1 lipca 2023 r., 27 lipca uległ wypadkowi przy pracy. Jest to jego pierwsza choroba w tym roku kalendarzowym i pierwsza praca w życiu. W protokole wypadku uznaliśmy to zdarzenie jako wypadek przy pracy i jednocześnie stwierdziliśmy, że przyczyną tego wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów bhp. Pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim prawdopodobnie przez kilka miesięcy. Z jakiego tytułu należy wypłacić należne świadczenia z tytułu choroby – z ubezpieczenia wypadkowego, czy z chorobowego?

Urlop bezpłatny - jak postąpić wobec ZUS w nietypowych sytuacjach

Pracownik na urlopie bezpłatnym nie podlega ubezpieczeniom z umowy o pracę- zarówno społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Mimo tego płatnik ma wobec ZUS określone obowiązki za takiego ubezpieczonego. W tekście szczegółowo je omawiamy na 14 praktycznych przykładach. Opracowanie skierowane jest zwłaszcza do młodych pracowników rozliczających ZUS w firmach. Warto, by je przeczytali.

Przejazdy międzynarodowe i diety zagraniczne – jak rozliczyć: miesięcznie czy kwartalnie

Pytanie: Podatnik prowadzi działalność w zakresie świadczenie usług transportowych. Zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę w równoważnym systemie czasu pracy. W pierwszym i drugim miesiącu kwartału naliczane są listy płac z uwzględnieniem stałych miesięcznych składników wynagrodzenia zgodnie z zapisami umowy o pracę (wynagrodzenie zasadnicze – 3.490,00 zł, ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych – 120,00 zł, ryczałt za pracę w godzinach nocnych – 90,00 zł). Co kwartał otrzymuje od firmy, która rozlicza czas pracy kierowców, informację o wyrównaniach wynagrodzeń oraz o kwocie diet zagranicznych. Mamy wątpliwości, czy był prawidłowe uwzględnianie sumy diet z miesięcy styczeń – marzec 2023 roku w wypłacie za marzec 2023 roku? Czy powinniśmy dokonać korekt list płac za styczeń 2023 oraz luty 2023 i tam dokonać odliczenia diet należnych odpowiednio za styczeń i luty? Czy są jakieś limity, przy których nie można stosować pomniejszenia podstawy opodatkowania o 30% wartości diet zagranicznych?

Oskładkowanie wynagrodzenia z pracy i ze zlecenia pełnoletniego ucznia

Pytanie: Czy zatrudniając pełnoletniego ucznia do 26. roku życia (posiada aktualny status ucznia) spółka z o .o. odprowadza składki ZUS? Jak ta kwestia wygląda dla umowy o pracę, a jak dla umowy zlecenia?

Na co zwrócić uwagę przyjmując wniosek pracownika o urlop rodzicielski

Niezależnie od tego, czy uprawniony pracownik chce korzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od razu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, czy zechce wykorzystać urlop rodzicielski później, wniosek o urlop rodzicielski jest taki sam. Jedyną różnicę stanowi tylko okres wykorzystania urlopu (czyli konkretne daty „od… do…”).

Koszty podróży dzieci towarzyszących pracownikowi w czasie delegacji zagranicznej

Pytanie: W lipcu 2023 roku w podróż służbową zagraniczną pojechała prezes firmy. W delegację zagraniczną pojechało też dwóch naszych pracowników z działu administracji: Pracownica administracji pojechała z dwojgiem małoletnich dzieci, a pracownik logistyki z jednym małoletnim dzieckiem. Koszty delegacji w całości pokryła firma. Czy mam jakąś kwotę dopisać do wypłaty pracowników i opodatkować czy oskładkować i opodatkować? Na fakturze za delegacje jest wyszczególnione, kto był uczestnikiem delegacji i proporcjonalnie policzona kwota.

Korekta dokumentów i opłata zaległych składek za byłych i obecnych zleceniobiorców

Pytanie: W wyniku kontroli ZUS nakazał oskładkować umowy zlecenie zawarte z osobami, które jak się okazało błędnie oświadczyły pracodawcy, iż są studentami/uczniami. W związku z powyższym dokonaliśmy stosownych korekt dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Czy poza korektami dokumentów do ZUS i opłatą zaległych składek powinniśmy również dokonać korekt list płac w zakresie podatkowym?

Kiedy adres członka rodziny w druku ZUS ZCNA jest obowiązkowy

Pytanie: Czy przy wypełnianiu deklaracji zgłoszeniowej ZCNA podawanie adresu członka rodziny jest obowiązkowe? Czytałam różne artykuły, z których wynika, że adresu nie trzeba podawać, jeśli jest taki sam, jak osoby ubezpieczonej, a należy podać, jeśli jest inny. Adres członka rodziny (dziecka) jest inny niż osoby ubezpieczonej (ojca). Zastanawiam się, czy ze względów praktycznych wykazywać ten inny adres i czy jest w ogóle taki obowiązek?