ZUS ZLA a powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Pytanie: Pracownik został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 14 listopada 2022 r. do 13 listopada 2023 r. W dniach od 14 listopada do 11 grudnia 2022 r. miał odbywać szkolenie podstawowe. Do zakładu pracy na okres od 12 listopada do 15 grudnia 2022 r. i od 16 grudnia 2022 r. do 12 stycznia 2023 r. wpłynęło zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za czas choroby? Czy to zwolnienie powinno być przekazane do WKU?

Oskładkowanie ekwiwalentu za urlop podstawowy i dodatkowy

Pytanie: Pracownikowi, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, w tym urlop dodatkowy z niepełnosprawności. Jak ustalić kwotę, którą powinniśmy  z tego tytułu przyjąć do podstawy składek, jeśli ekwiwalent przysługuje zarówno za urlopy z roku ubiegłego, jak i bieżące?

Jakich błędów unikać wystawiając zaświadczenia dla pracujących emerytów i rencistów

Do 28 lutego płatnicy składek muszą poinformować ZUS o dochodach osiągniętych w 2022 r. przez część z zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Kontrole prowadzone przez ten organ pokazują, że płatnicy nadal popełniają szereg błędów przy wypełnianiu stosownych zaświadczeń, a często nawet ich nie składają – mimo istnienia takiego obowiązku. Tymczasem, jeśli z winy płatnika składek świadczenie emerytalno-rentowe wypłacone zostanie w zawyżonej wysokości, to na nim będzie spoczywał obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty. Warto więc zapoznać się z najczęściej stwierdzanymi w poprzednich latach błędami.

Jak poprawnie skorygować ZUS DRA z lat ubiegłych

Pytanie: Mój problem dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej DRA z lat ubiegłych. Dokładnie pytanie moje dotyczy – bloku V Zestawienie wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przy korekcie wypłaconego zasiłku (np. błędnie wyliczona kwota należnego zasiłku) należy również skorygować kwotę należnego płatnikowi wynagrodzenia od wypłaconych świadczeń, jeżeli nie to, w jakich przypadkach powinna taka korekta wynagrodzenia dla płatnika być dokonana?  Czy w ogóle należy jej dokonać? Czy można np. korygując w maju 2023 r. deklaracje rozliczeniową z tytułu należnych składek na ubezpieczenia społeczne, skorygować również wypłatę wynagrodzenia dla pracodawcy z tytułu wypłaty korekty zasiłku (zrobionej np. w listopadzie 2022r.), gdyż przy wyrównywaniu wypłaty zasiłku płatnik pozostawił pierwotną wartość wypłaconego płatnikowi wynagrodzenia? W jaki sposób interpretować zapis § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. ,,Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi składek z tytułu wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłatą wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń”? Przykładowo płatnik wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy. Po przeanalizowaniu raz jeszcze ustalonej podstawy wyliczonego zasiłku chorobowego ustalił, że nie wliczył wypłaconej pracownikowi nagrody, która powinna zostać ujęta w podstawie zasiłku chorobowego. Dokonał korekty wypłaconego świadczenia w kolejnym miesiącu. Czy w związku z tym należy się również płatnikowi wynagrodzenie od wypłaty skorygowanego (wyrównanego) zasiłku chorobowego? Czy kwota prawidłowo wypłaconego świadczenia, to kwota po dokonanej, w tym przykładzie, korekcie, czy też kwota pierwotnie wypłacona pracownikowi?

Czy składkę zdrowotną wyższą od zaliczki należy obniżyć w 2023 r.

Pytanie: Czy w 2023 r. nadal obowiązuje zasada zgodnie z którą trzeba porównać kwotę zaliczki na PIT ustaloną na 31 grudnia 2021 r. z obliczoną składką zdrowotną w wysokości 9%? A jeśli składka zdrowotna jest wyższa niż kwota tej zaliczki, to trzeba będzie obniżyć składkę do wysokości tej zaliczki?

Wyższe wynagrodzenia młodocianych pracowników w 2023 roku

Resort pracy wspiera system kształcenia dualnego, przeznaczając środki Funduszu Pracy na jego dofinansowanie. Zapowiedział też zwiększenie nakładów na wynagrodzenia młodocianych pracowników. Dowiedz się od kiedy i w jakim zakresie.

Wyższe emerytury rolnicze

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający sposoby naliczania emerytur rolniczych*. Dzięki tym rozwiązaniom emerytury rolnicze wypłacane przez KRUS zostaną zrównane z tymi wypacanymi przez ZUS. Sprawdź, co jeszcze wprowadzają projektowane przepisy.

Sygnaliści – nowe zadania inspekcji pracy

Według nowej wersji projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa* zmieniono m.in. procedurę tzw. zgłoszenia zewnętrznego, przypisując istotną rolę inspekcji pracy. Sprawdź szczegóły.

Składanie PIT-2 w całym roku podatkowym

Nie ma konieczności ponownego składania PIT-2 od 2023 r. w sytuacji, gdy oświadczenie osoby zatrudnionej nie ulega zmianie.