Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku rodzicielskiego

Pytanie: Pracownica 26 kwietnia 2023 r. przebywała na urlopie rodzicielskim, trwającym od 10 lipca 2022 r. do 8 lipca 2023 r. Wniosek został złożony w ciągu 21 dni po porodzie na cały okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego w wysokości podstawy 80%. Jesteśmy płatnikiem zasiłków w związku z tym my wypłacamy pracownicy zasiłek i moje pytanie czy w związku ze zmianami i przepisami przejściowymi pracownica w ciągu 21 dni od daty 26 kwietnia 2023 r. ma prawo złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku rodzicielskiego? Czy należy taki wniosek uwzględnić i podwyższyć zasiłek z 80% do wysokości 81,5 % od 26 kwietnia 2023 r.?

Prawo do wyższego zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pytanie dotyczy zmiany wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osób przebywających na tym zasiłku w dniu wejścia w życie nowych przepisów tj. 26 kwietnia br. Przyznam, że sposób postępowania nie jest dla mnie jasny. Pracownica urodziła dziecko i jest na zasiłku od marca 2023 r. Wybrała opcję długiego urlopu (macierzyński + rodzicielski) w wysokości 80%. Otrzymuje już zasiłek. Czy pracownica powinna wycofać wniosek, czy tylko zawnioskować o zmianę wysokości do 81,5%? Czy zmiana będzie dla niej oznaczać, że od marca do 25 kwietnia 2023 r. otrzyma zasiłek w wysokości 80%, a od 26 kwietnia 2023 r. do końca urlopu rodzicielskiego będzie otrzymywać 81,5%? Z kolei inna pracownica urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim od 6 kwietnia 2023 r. Zawnioskowała podobnie: wybrała opcję długiego urlopu macierzyński + rodzicielski w wysokości 80%, ale wypłata zasiłku nastąpi po 26 kwietnia 2023 r. Czy pracownica powinna wycofać wniosek i złożyć nowy po 26 kwietnia 2023 r., a my mamy w związku z tym naliczyć zasiłek w wysokości 81,5% już od 6 kwietnia 2023 r.?

Czy 9 tygodni urlopu rodzicielskiego można podzielić na części

Pytanie: Czy pracownik – ojciec może skorzystać z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego w częściach? Jeśli tak, to czy jest jakiś limit?

ZUS ZLA i urlop wychowawczy po macierzyńskim, a zwolnienia ze składek na FP, FS i FGŚP

Pytanie: W roku ubiegłym do pracy wróciła pracownica, która korzystała z urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia bliźniaków. Od przyszłego miesiąca będzie przebywała z kolei na sześciomiesięcznym urlopie wychowawczym. W międzyczasie korzystała z kilku zwolnień lekarskich, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek opiekuńczy. Jak w takiej sytuacji ustalić okres zwolnienia z obowiązku płacenia składek na FP, FS i FGŚP oraz czy po powrocie z urlopu wychowawczego przysługiwać będzie nowe zwolnienie?

Zatrudnienie pracownika po 2 dniach od przyznania emerytury

Pytanie: Z uwagi na przyznanie świadczenia emerytalnego, na wniosek pracownika zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę, a po dwóch dniach podpisana kolejna, ale na ¾ etatu. W jaki sposób wykazać tę osobę w dokumentach rozliczeniowych oraz czy składki naliczyć od każdej wypłaty oddzielnie, czy też od sumy obu wypłat?

Wypłaty przysługujące za okresy pobierania świadczeń chorobowych w druku ZUS Z-3

Pytanie: Wystawiając zaświadczenie ZUS Z-3 dla pracownika, którego stosunek pracy ustał w czasie pobytu na zwolnieniu lekarskim, nie uwzględniliśmy premii miesięcznej oraz dodatku stażowego, ponieważ zgodnie z regulaminem wynagradzania składniki te nie są pomniejszane za okresy pobierania świadczeń chorobowych i nie były brane pod uwagę przy obliczaniu podstawy wypłacanego przez nas zasiłku. Aktualnie trwająca kontrola nam to podważyła. Czy rzeczywiście tego rodzaju wypłaty powinniśmy uwzględnić w wspomnianym zaświadczeniu, a jeżeli tak, to jak skorygować ten błąd?

Urlop i zasiłek macierzyński - 16 przykładów z praktyki

Zmiany w Kodeksie pracy, obowiązujące od 26 kwietnia 20243 r. ,mające wpływ na zasiłek macierzyński, dotyczą głównie zwiększenia wymiaru urlopu rodzicielskiego oraz zasad korzystania z niego, możliwości wydłużonego okresu tego urlopu dla rodziców posiadających zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, czy skrócenia okresu, w którym ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego. Natomiast w ustawie chorobowej nowe regulacje dotyczą głównie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Niniejszy komentarz dotyczy ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W kolejnym wydaniu magazynu omówimy regulacje dotyczące ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego.  

Umowa o dzieło pod lupą ZUS

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło, iż można wskazać jednoznacznie kryteria, jakimi posługuje się ZUS przy dokonywaniu oceny, czy dana umowa powinna stanowić tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Charakter prawny umowy określa bowiem nie tylko sama jej nazwa, ale przede wszystkim jej treść, a także warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu. Dowiedz się więcej.