Wynagrodzenie z umowy zlecenia a zajęcie komornicze

Może się zdarzyć, że pracownik wykonujący umowę zlecenia otrzyma zajęcie komornicze. Jeśli zlecenie zostanie uznane za świadczenie powtarzające się, zapewniające utrzymanie (np. umowę zawarto na rok), pracownik może korzystać z ochrony kwoty wolnej od potrąceń. Sprawdź, jak krok po kroku obliczyć kwotę wolną od potrąceń z umowy zlecenia, gdzie wynagrodzenie jest zależne od liczby przepracowanych godzin ze stawką godzinową na poziomie minimalnym - 23,50 zł.

Wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika została uregulowana w dziale trzynastym Kodeksu pracy. W katalogu wykroczeń, o którym mowa w przepisach art. 281 Kodeksu pracy wskazano, że odpowiedzialność za wskazane wykroczenia ponosi pracodawca lub osoba, która działa w jego imieniu. Sprawdź katalog wykroczeń i sankcje za ich popełnienie w kontekście ostatniej nowelizacji kp. 

Składki i druki za pracownika korzystającego z turnusu rehabilitacyjnego

Pytanie: Na przełomie sierpnia i września br. pracownik dysponujący orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie korzystał z 21-dniowego turnusu rehabilitacyjnego. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za te miesiące oraz jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za wspomnianą osobę?

Skutki wypłaty pełnej kwoty ryczałtu za jazdy lokalne, mimo delegacji pracownika

Pytanie: Pracownikowi, który przebywał na czterodniowej delegacji wypłaciliśmy pełen ryczałt na jazdy lokalne, nie naliczając od niego składek. Jak skorygować ten błąd oraz czy korekta  będzie konieczna, jeżeli nadpłacony ryczałt potrącimy z najbliższej wypłaty?

Rezygnacja ze zlecenia w trakcie miesiąca a składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie wypłacaliśmy z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnej składce chorobowej, jednakże w trakcie bieżącego miesiąca złożył rezygnację. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia czy też składki tej nie naliczać?

Przekroczenie rocznej kwoty granicznej, a podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego na małoletnie dziecko. Jego podstawę stanowić będzie wynagrodzenie za część ubiegłego roku. Jak ją ustalić, jeżeli osoba ta w sierpniu 2022 r. otrzymała podwyżkę z wyrównaniem od stycznia, a w listopadzie przekroczyła roczną kwotę graniczną?

Od 1 września 2023 r. – nowe zasady ustalania wynagrodzeń pracowników młodocianych

Z początkiem września wzrastają minimalne stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Dowiedz się więcej.

Kiedy szczepienia przeciwko grypie z funduszu socjalnego wymagają oskładkowania

Pytanie: W 2022 roku sfinansowaliśmy pracownikom z funduszu socjalnego szczepienia przeciwko grypie, których wartość nie była uwzględniona w podstawie wymiaru składek, co podważyła aktualnie trwająca kontrola ZUS. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?