Wypadek pracownika u drugiego pracodawcy a prawo do świadczeń

W sytuacji, gdy wypadkowi ulegnie pracownik zatrudniony równocześnie u dwóch odrębnych pracodawców rodzi się pytanie : czy osobie tej przysługują świadczenia chorobowe tylko w firmie, w której miał miejsce wypadek, czy także u drugiego pracodawcy, a jeżeli tak, to jakie i według jakich zasad należy je naliczyć oraz wypłacić. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy popełniają tu szereg błędów. Sprawdź szczegóły na 8 przykładach z praktyki.

Wyjazd wakacyjny pracownicy w ciąży na zwolnieniu lekarskim

Pytanie: Czy pracownica w ciąży, przebywająca na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu jest zapis, że może chodzić) może wyjechać na wakacje za granicę lub na wakacje w kraju?

Skutki zniesienia stanu epidemicznego w firmie

Przypominamy, iż 1 lipca 2023 r. odwołano w Polsce stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Z tym też dniem uchylono wiele przywilejów i rozwiązań szczególnych wprowadzonych tzw. specustawami covidowymi. W niniejszym opracowaniu, podsumowujemy skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w kontekście wznowienia wielu obowiązków i powrotu do norm ogólnych, choć na wdrożenie niektórych jeszcze jest czas. Przeczytaj koniecznie, by upewnić się, że postępujesz się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rozliczenie dopłaty do wczasów pod gruszą wyższej od odpisu podstawowego na ZFŚS

Pytanie: Od tego roku pracownikom wypłacamy tzw. wczasy pod gruszą w wysokości przekraczającej odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy od różnicy między dopłatą a kwotą odpisu powinniśmy naliczać składki?

Prawo do wykorzystania dodatkowego urlopu rodzicielskiego przez ojca dziecka

Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r. chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, że matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku o urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu urlopu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji, w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawił stosowne zaświadczenie, w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała ona urlop rodzicielski?

Oskładkowanie sfinansowania okularów korekcyjnych dla pracownika

Pytanie: Pracownikowi księgowości, który pracuje przez część dnia przy komputerze, sfinansowaliśmy zakup okularów korekcyjnych. Kwotę tę wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek, co zakwestionowała aktualnie trwająca kontrola. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

Opłacanie składki zdrowotnej przez prezesa kilku spółek

Pytanie: Prezes w spółce z o.o. pobiera wynagrodzenie na podstawie powołania (22 50). Z tego tytułu opłaca wyłącznie składkę zdrowotną od wynagrodzenia. Dodatkowo jest prezesem w 2 innych spółkach z o.o. (bez umów o pracę i bez powołania) oraz prokurentem w spółce jawnej. W żadnej z nich nie opłaca składek? Czy nie powinien płacić składki zdrowotnej z każdej spółki?

Odsetki z tytułu nieprzekazania składek do OFE

Przypominamy, iż od lipca do września 2023 r. nie zmieniła się wysokość odsetek z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego.