Czy dodatek funkcyjny wliczać do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego mają również przyznawany dodatek funkcyjny. Przy urodzeniu dziecka jako podstawa zasiłku macierzyńskiego brane jest pod uwagę tylko wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy, ponieważ nie jest już przyznawany dodatek funkcyjny. Czy jeśli zapiszemy w regulaminie wynagrodzeń możliwość przyznawania dodatku funkcyjnego w trakcie urlopu macierzyńskiego, to będzie on wliczany do podstawy zasiłku macierzyńskiego? Zasiłek macierzyński płaci ZUS, stąd obawa, że kontrola ZUS może to zakwestionować. Dodatek funkcyjny jest odczuwalną dla pracownika częścią finansową wynagrodzenia i po urodzeniu dziecka pracownice zauważają różnicę finansową.

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego – jak rozliczyć wynagrodzenie i zasiłek

Pytanie: Pracownik na urlopie wypoczynkowym trafił do szpitala pod koniec miesiąca. Wypłata wynagrodzenia nastąpiła w całości za wrzesień, ponieważ informacja o pobycie w szpitalu pracownika dotarła z opóźnieniem (od członka rodziny). Pracownik cały czas przebywa w szpitalu, więc nadal żadne zwolnienie z ZUS nie wpłynęło. Z informacji od członków rodziny wynika, że osoba ta jest w ciężkim stanie w śpiączce - przewidywany długotrwały pobyt w szpitalu. W jaki sposób można rozliczyć kwestię wynagrodzenia tej osoby? Czy zrobić korektę za wrzesień - ale bez zwolnienia lekarskiego, czy czekać na zwolnienie z ZUS i robić dopiero korektę kilka miesięcy wstecz? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Oskładkowanie świadczeń dla pracowników - w pytaniach i odpowiedziach

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osóbfizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnieniaw ramach stosunku pracy. W niniejszym opracowaniu, w formie pytań i odpowiedzi, prezentujemy problematykę prawa do świadczeń pozapłacowych oraz wyłączeń przychodów z podstawy wymiaru składek takich jak np. kilometrówka, ekwiwalenty, dofinansowanie do okularów. Poznaj problemy innych płatników i sprawdź, czy sam poprawnie stosujesz zwolnienia składkowe.

Ochrona stosunku pracy pracownicy w ciąży – co musi pracodawca

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem przez cały okres ciąży aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. W jakich jednak przypadkach nie stosuje się ochrony? Koniecznie przeczytaj poniższy komentarz.

Korekta listy płac i deklaracji ZUS

Pytanie: Spółka po kontroli PIP musi sporządzić korektę listy płac. Korekta dotyczy grudnia 2022 r. Data wystawienia korekty oraz data wypłaty wynagrodzenia będzie bieżąca, jest to grudzień 2023 r. W którym ZUS DRA powinna zostać uwzględniona korekta listy płac i w którym PIT-4?

Jak rozliczać składki ZUS od umowy zlecenia do 200 z emerytem

Pytanie: Zatrudniłam na podstawie umowy zlecenia do 200,00 (tzw. mała umowa) emeryta, który pobiera emeryturę. Jakie składki ZUS powinnam pobrać z tej umowy?

Etatowa praca programisty a autorskie koszty uzyskania przychodów

Jakie są zasady stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów w przypadku pracy etatowej programisty? W jakim przypadku koszty te można stosować? Czy i kiedy programista/informatyk jest twórcą i nabywa prawa do kosztów autorskich? Jakie warunki należy spełnić? Czy ewentualne koszty autorskie mogą dotyczyć całości wynagrodzenia? Przeczytaj komentarz eksperta.

Czy środki z PPK podlegają dziedziczeniu

Oszczędności gromadzone w PPK są własnością prywatną i podlegają dziedziczeniu. Dowiedz się więcej.