Zasiłek oraz druki za miesiąc, w którym wypłatę świadczenia przejmie ZUS

Pytanie: Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wystąpił do nas z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę w ramach porozumienia stron na co chcemy wyrazić zgodę, przy czym rozwiązanie umowy nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego i jeszcze w czasie pobytu tej osoby na zwolnieniu. Jak ustalić kwotę zasiłku chorobowego, którą powinniśmy wypłacić za okres przypadający przed rozwiązaniem umowy oraz w jaki sposób wykazać tę osobę w raportach imiennych. Nadmieniam, że w ostatnim dniu zatrudnienia pracownikowi wypłacony będzie też ekwiwalent urlopowy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego

W poprzednim numerze magazynu zamieściliśmy komentarz traktujący o ustalaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym wydaniu kontynuujemy tematykę, omawiając m.in. regulacje dotyczące ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego, w przypadku urodzenia dziecka na tym urlopie. Upewnij się, czy dobrze znasz aktualne przepisy.  

Skutki odmowy z ZUS wypłaty zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko za okres przed porodem żony pracownika

Pytanie: Szpital wystawił pracownikowi opiekę na 4-letnią córkę, ponieważ żona urodziła drugie dziecko. Pracownik otrzymał również opiekę na noworodka, łącznie otrzymał 18 dni opieki. Dostaliśmy z ZUS pismo w sprawie odmowy wypłaty zasiłku opiekuńczego za 3 dni na starszą córkę za okres przed porodem żony. Jak należy wykazać w raporcie ZUS RSA te dni, za które ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Czy należy skorygować wypłacone wynagrodzenie pracownikowi za maj z powodu odmowy wypłaty zasiłku opiekuńczego za 3 dni przez ZUS? Jeśli tak, to w jakim miesiącu dokonać korekty? Wynagrodzenie wypłaciliśmy do 10 czerwca.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego po zmianie systemu wynagradzania

Pytanie: W okresie branym pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego pracownikowi zmieniony został system wynagradzania – ze stałego wynagrodzenia miesięcznego na akord. Jak ustalić podstawę wymiaru wspomnianego zasiłku oraz uzupełnić wynagrodzenie za jeden z miesięcy uwzględnianych przy obliczeniach?

Kilkanaście złotych nadpłaty świadczeń delegacyjnych a skutki w ZUS

Pytanie: Z naszej winy nadpłaciliśmy pracownikowi diety oraz ryczałt za nocleg z tytułu delegacji w grudniu ubiegłego roku. Czy musimy skorygować składki i dokumenty rozliczeniowe, jeżeli nadpłata wyniesie łącznie tylko kilkanaście złotych?

Jak wykazać premie oraz nagrody w zaświadczeniu ZUS ERP-7 wystawianym byłemu pracownikowi

Pytanie: Były pracownik wystąpił do nas z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia ZUS ERP-7. Jak wykazać w nim premie oraz nagrody za dany rok kalendarzowy, które wypłacane były na początku kolejnego roku i czy premie te w ogóle powinniśmy wpisywać, jeżeli zgodnie z regulaminem wynagradzania nie były obniżane za okresy pobierania świadczeń chorobowych?

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 roku

Przypominamy, że pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wypłaca swoim pracownikom świadczenie urlopowe. Może jednak zwolnić się z tego obowiązku, informując do końca stycznia danego roku kalendarzowego pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w terminie i w sposób przyjęty w jego firmie. Dowiedz się, jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w tym roku.

Ulga dla pracujących seniorów – jakiego oświadczenia może żądać pracodawca

Ulga dla pracujących seniorów może być przez pracodawcę stosowana przy rozliczaniu list płac tylko w przypadku tych osób, które złożyły oświadczenie stwierdzające, że spełniają one warunki do korzystania ze wspomnianej preferencji. A zatem płatnik nie potrąca zaliczek podatkowych w ramach rzeczonej ulgi jedynie w oparciu o ww. oświadczenie. Upewnij się, co do zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oskładkowanie wspólników spółek z o.o. – zarzuty Rzecznika MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, o wyjaśnienie podstaw prawnych, w oparciu o które ZUS wykreował  „nieustawowego wspólnika iluzorycznego” spółki z o.o., nie mając ku temu wyraźnego umocowania ustawowego.