Zgłoszenie do ZUS zleceniobiorcy z prawem do emerytury policyjnej

Pytanie: W kwietniupodpisujemy umowę zlecenia z emerytem policyjnym. Proszę o informację z jakim kodem należy go zgłosić do ZUS i jakie składki będziemy opłacać za taką osobę? Ile zleceniobiorca ten może zarobić? Czy poprawne jest określenie w umowie kwoty netto?

Zerowy PIT dla seniorów w rozliczeniu podatkowym

Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, są zwolnieni z PIT do kwoty ok. 85,5 tys. zł. Dodatkowo ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Rozliczając ulgę seniorzy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Upewnij się, jak poprawnie rozliczyć ulgę dla pracujących seniorów.

Zatrudnianie osoby z niepełnosprawnością = profity dla pracodawcy

Pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego może otrzymywać miesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Na przykładach liczbowych sprawdźmy na jakie  kwoty może liczyć, zatrudniając w tym roku osobę z niepełnosprawnością.

Skutki nieprawidłowej podstawy wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego

Pytanie: W związku z tym, że w okresie, z którego ustalana była podstawa wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego pracownicy zmieniony został wymiar czasu pracy, do obliczeń przyjęliśmy tylko wynagrodzenie po tej zmianie – tak jak ma to miejsce przy świadczeniach chorobowych. Aktualnie trwająca kontrola twierdzi, że mimo zmiany etatu powinniśmy przyjąć wynagrodzenie z dwunastu miesięcy poprzedzających urlop. Czy jest to prawdą, a jeśli tak, to czy ten błąd będzie wymagał korekty?

Ryczałt na jazdy lokalne dla zleceniobiorców, a podstawa wymiaru składek

Pytanie: Z uwagi na charakter pracy zatrudnionym przez nas zleceniobiorcom chcemy przyznać ryczałty na jazdy lokalne. Czy w ogóle możemy przyznać tego rodzaju świadczenia, a jeśli tak, to czy będą one objęte wyłączeniem zawartym w rozporządzeniu składkowym?

Przekroczenie trzydziestokrotności w 2022 roku a korekta dokumentów

Pytanie: W marcu 2023 r. otrzymaliśmy z ZUS informację o przekroczeniu przez naszego pracownika rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2022. Pracownik nie poinformował płatnika o tym, że uzyskuje przychód, z którego podlega dobrowolnym składkom emerytalno-rentowym. Tym samym ZUS nakazuje nam korektę dokumentów za grudzień i zwrot pracownikowi nadpłaconych składek. Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować również zaliczkę na podatek i inne dokumenty podatkowe w tym PIT-11, PIT 4R za 2022?

Oświadczenia zleceniobiorcy do ZUS i do fiskusa

Aby właściwie rozliczyć umowy zlecenia pod względem podatkowym i składkowym, zleceniodawca powinien pobrać od zleceniobiorcy stosowne oświadczenia. Sprawdź, jakie oświadczenia powinien złożyć zleceniobiorca i jakie ważne informacje są zawarte w tych oświadczeniach.

Oskładkowanie dodatkowej odprawy dla prezesa spółki

Pytanie: Prezes Spółki zatrudniony na podstawie normalnej umowy o pracę odszedł na emeryturę na swój wniosek na mocy porozumienia stron z dniem 31 marca 2023 r. Otrzymał odprawę emerytalno-rentową. Jednakże Rada Nadzorcza przyznała mu na podstawie porozumienia w sprawach związanych z rozwiązaniem stosunku pracy dodatkową odprawę pieniężną płatną do 28 kwietnia 2023 r. Rozumiemy, że ta dodatkowa odprawa jest opodatkowana. Ale mamy wątpliwość, czy ta dodatkowa odprawa podlega oskładkowaniu ZUS. Prosimy o wyjaśnienie.