Zwolnienie ze świadczenia pracy pracownika wynagradzanego akordowo a podstawa wymiaru składek

Pytanie: Pracownik otrzymujący wynagrodzenie akordowe został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Co w takiej sytuacji ze składkami, w tym na fundusze pozaubezpieczeniowe? Jakie dokumenty trzeba złożyć za tę osobę w miesiącu, przez którego część nie będzie świadczyła pracy?

Włączenie dodatku służbowego do motywacyjnego a podstawa wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica chorowała od 4 do 15 września 2023 r. zachowując prawo dozasiłku chorobowego. Otrzymuje ona wynagrodzenie w stałej miesięcznejwysokości 6.200 zł. Oprócz wynagrodzenia, do 31 sierpnia 2023 r. miała takżeprawo do dodatku służbowego, do którego zgodnie z regulaminem wynagradzanianie zachowywała prawa za okresy pobierania wynagrodzenia zaczas choroby i zasiłków. W związku z tym dodatek był uwzględniany w podstawie wymiaru tych świadczeń. Od 1 września 2023 r. dodatek służbowy został włączony do innego dodatku – motywacyjnego, który był wypłacany na takich samych zasadach. Aktualnie mamy wątpliwości, czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownicy we wrześniu 2023 r. powinniśmy uwzględnić dodatek służbowy wypłacany w miesiącach stanowiących podstawę wymiaru, tj. za okres od września 2022 r. do sierpnia 2023 r.?

Pracownica w ciąży – jakie warunki pracy musi zapewnić pracodawca

Z chwilą uzyskania informacji o ciąży pracownicy pracodawca powinien natychmiast przeanalizować rodzaj dotychczas wykonywanej przez nią pracy i warunki jej wykonywania. W szczególności dotyczy to systemu i rozkładu czasu pracy, w którym jest zatrudniona. Czynności te, choć nie wynika to wyraźnie z przepisów, są niezbędne do właściwego zorganizowania pracy kobiecie w ciąży. Co istotne, pracodawca nie musi (i nie powinien) z nimi czekać, aż pracownica przedłoży mu oficjalnie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Na początek wystarczy informacja od pracownicy, nawet ustna. Jednak z czasem powinna ona zostać potwierdzona dokumentem. Jakie inne zobowiązania ciążą na pracodawcy? Sprawdź.

Powrót do pracy po przerwaniu urlopu rodzicielskiego a zasiłek

Pytanie: Pracownica po urodzeniu dziecka złożyła wniosek o korzystanie z pełnego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W związku z tym otrzymuje świadczenie w wysokości 81,5% podstawy zasiłku. Zamierza jednak skorzystać z przerwania urlopu rodzicielskiego i wrócić do pracy łącząc urlop z pracą na część etatu. W jaki sposób rozliczyć wypłatę wynagrodzenia za to świadczenie? Czy należy w tym przypadku wyrównać zasiłek macierzyński do 100% i pomniejszyć świadczenie za urlop rodzicielski do 70% podstawy? Czy tę samą wysokość podstawy należy przyjąć w okresie, kiedy pracownica będzie łączyć urlop rodzicielski z pracą na pół etatu?

Korekta okresów pracy szczególnej w zgłoszeniu ZUS ZSWA

Pytanie: W zgłoszeniu ZUS ZSWA za rok ubiegły nie wykazałam dwóch dniopieki, jednego dnia urlopu okolicznościowego oraz dwóch jednodniowychurlopów bezpłatnych. Jak skorygować te błędy?

Czy zaświadczenie ZUS Rp-7 jest podstawą do wyliczenia wysługi lat

Pytanie: Czy zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7) może być podstawą do obliczenia okresów zatrudnienia? Pracownik posiada tylko taki dokument zamiast świadectwa pracy.

Czy dni na poszukiwanie pracy należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek

Pytanie: W okresie wypowiedzenia pracownik wykorzysta dni wolne na poszukiwanie pracy. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli otrzymuje on stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz prowizję naliczaną od zebranych zamówień? Czy tego rodzaju zwolnienie trzeba wykazać w druku ZUS RSA?

Łatwiejszy dostęp do informacji o składkach i przyszłych emeryturach

Utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE), zdefiniowano jako zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, na zasadach określonych w ustawie. Dowiedz się więcej.

Wyższe kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024 roku

W 2024 roku kary pieniężne za wykroczenia i przestępstwa skarbowe będą wyższe. Tak jak w 2023 roku, będzie to wzrost dwustopniowy. Poznaj szczegóły.