Czy ZUS wypłaci niezrealizowane świadczenie żonie zmarłego pracownika – rencisty?

Pytanie: Na początku kwietnia zmarł nasz pracownik, który pracował na pół etatu i pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Termin wypłaty renty przypada na 15. dzień miesiąca i do dnia śmierci renta nie została wypłacona. Żona pracownika zwróciła się do nas z pytaniem, czy otrzyma rentę za ten miesiąc.

Czy zakup biletów na dojazdy do pracy można sfinansować z ZFŚS?

Pracodawcy, którzy zdecydowali się pokrywać koszt wydatków dojazdów do pracy pracowników często nie mają pewności jak rozliczać ich zakup, czy odprowadzać składki.

Czy salowy z oddziału psychiatrycznego ma prawo do emerytury pomostowej?

Pytanie: Czy sanitariusze - salowi pracujący w oddziałach psychiatrycznych spełniają wymagania do przejścia na emeryturę pomostową? Od 2013 roku pracownicy ci zostali ujęci w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i są za nich opłacane składki na FEP. Czy wobec powyższego można ich uznać za personel medyczny zgodnie z pkt. 23 załącznika nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych?

Czy ryczałt wypłacany kierowcom za nocleg w kabinie należy oskładkować?

Wypłata ryczałtu za nocleg, w sytuacji gdy pracownik na mocy swojego dobrowolnego wyboru realizuje odpoczynek w kabinie i w związku z tym nie ponosi żadnych kosztów nocowania, nie stanowi podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.

Czy data wypłaty wynagrodzenia ma wpływ na obowiązek opłacania składki na FP?

Pytanie: Zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie w wysokości 1.600 zł wypłacamy do końca miesiąca. Za marzec wypłaciliśmy je na początku kwietnia, a pod koniec – za kwiecień. W związku z tym, że w kwietniu wypłaciliśmy wynagrodzenie należne za marzec, to nie opłaciliśmy za zleceniobiorcę składki na Fundusz Pracy. Czy takie postępowanie było prawidłowe?

SNU 33

Komu ZUS przeliczy kapitał początkowy i emeryturę

Od 1 maja 2015 r. istnieje możliwość ponownego ustalenia, odpowiednio: kapitału początkowego, emerytury, emerytury pomostowej, emerytury częściowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

SNU 35

Zatrudnianie i ubezpieczenia pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa jest odpowiedzią na zmienność zapotrzebowania na pracę w krótki okresie - w sytuacji sezonowego wzrostu produkcji, okresowego zwiększenia zamówień, bądź realizacji dodatkowych projektów i potrzeb z tym związanych. Celem regulacji jestsprzyjanie racjonalizacji i uelastycznieniu polityki zatrudnienia w firmach, gdy chodzi o realizację ich okresowo zwiększonych zadań lub zadań, które nie mogą być wykonane przez własnych pracowników. Regulacja dotycząca pracowników tymczasowych znacznie różni się od stosunku pracy z Kodeksu pracy – z uwagi na to warto przyjrzeć się tym konstrukcjom.

SNU 34

Sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Obowiązki płatników dotyczą m.in. zgłoszenia płatnika i ubezpieczonych oraz rozliczania i opłacania składek. Mają również obowiązek korygowania nieprawidłowości danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Powinni tego dokonać w ciągu 7 dni od stwierdzenia tych nieprawidłowości we własnym zakresie czy też otrzymania zawiadomienia z ZUS.

GNU 133

Nowe regulacje rodzicielskie w 2016 roku

Od stycznia 2016 r. w Kodeksie pracy nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski przysługuje nadal w wymiarze 2 tygodni, ale pracujący ojciec może go podzielić na dwie części i każdą wykorzystać w dowolnym czasie. Istotną zmianą jest to, że urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Co się jeszcze zmieni?

GNU 132

Kiedy należy sporządzić kilka raportów miesięcznych za jednego pracownika?

W praktyce nierzadkie są sytuacje, gdy jeden pracownik wykazywany jest w dwóch raportach lub nawet w większej liczbie imiennych raportów miesięcznych. Najczęściej taki zestaw składa się z raportu składkowego oraz raportu świadczeniowego. W pierwszym rozliczane są należne składki, w drugim zaś wykazywana jest przerwa w ich opłacaniu z danego tytułu i ewentualnie wypłacone pracownikowi świadczenie albo świadczenia chorobowe. Zdarza się też, że jeden pracownik musi być uwzględniony w kilku raportach tego samego rodzaju. Ważne jest więc, aby znać zasady postępowania w takich przypadkach. Wskazujemy je na wybranych przykładach.

GNU 131

Samochód dla pracownika w firmie – jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru składek

Jednym ze świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom jest umożliwienie im korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych. Świadczenia tego rodzaju podlegają oskładkowaniu. Do podstawy wymiaru składek przyjmowane są różne kwoty w zależności od zasad użytkowania pojazdu oraz pojemności silnika. Pracownik może również wykorzystywać swój prywatny samochód w celach służbowych, otrzymując z tego tytułu stosowną rekompensatę. Wypłacone pracownikom kwoty są zwolnione z oskładkowania, ale tylko do określonych wysokości i pod pewnymi warunkami.

GNU 130

Okresy bez wynagrodzenia w drukach ubezpieczeniowych – 15 przykładów z praktyki

Pracodawcy oraz zleceniodawcy spotykają się często z sytuacją, że zatrudniony przez nich pracownik albo zleceniobiorca nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia oraz świadczenia chorobowego lub świadczenie takie wypłacone zostało przez ZUS. Mimo że zatrudniający nie dokonał żadnej wypłaty, osoba taka musi być wykazana w odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Kontrole ZUS pokazują, że płatnicy zapominają o tym obowiązku, a jeśli już składają wymagane dokumenty,to popełniają błędy w ich wypełnieniu.

GNU 129

Kto odpowiada za zaległości przedsiębiorcy wobec ZUS

Większość płatników narzeka na wysokość składek ZUS. Chcąc nie chcąc, przedsiębiorca skazany jest do ich regularnego odprowadzania. Niemniej każdemu przychodzi czasami do głowy myśl – co mi zrobią, jak nie zapłacę? Niestety, konsekwencje mogą być kosztowne.

GNU 128

Wielka rewolucja zasiłkowa – ważne szczegóły zmian

Na początku lipca Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nadal* trwają jednocześnie konsultacje, by przesunięto vacatio legis tych przepisów.

ANU 133

Czy przedsiębiorca z rentą ma obowiązek opłacania składki na ZUS?

Pytanie: Przedsiębiorca do 15 grudnia 2015 r. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Od 16 grudnia 2015 r. ma ustaloną rentę chorobową z III grupą inwalidzką. W jakiej wysokości ma obowiązek opłacania składek do ZUS w takim przypadku?

Czy należności wypłacane wykonawcy zlecenia za granicą trzeba oskładkować

Pytanie: Firma zatrudnia zleceniobiorców do wykonywania prac stoczniowych za granicą. Umowa zlecenia jest zawierana tylko na czas wyjazdu. Czy w takim przypadku można uznać, że wyjazd stanowi zagraniczną „podróż służbową” zleceniobiorcy i na podstawie zapisów w umowie wypłacić diety i inne świadczenia, o których mowa w przepisach dotyczących podróży służbowych pracowników? Jaka jest wówczas podstawa wymiaru składek ZUS? Czy można zastosować § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli zastosować zwolnienie składkowe?

Błędny kod tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy

Pytanie: Od niedawna zajmuję się w firmie rozliczaniem ZUS. Aktualnie okazało się, że zleceniobiorcę zgłosiliśmy i wykazywaliśmy w raportach z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia. Jak dokonać korekty dokumentów przekazanych do ZUS?

ANU 132

Gdzie wpisać wymiar czasu pracy w raporcie ZUS RCA

Pytanie: Jak prawidłowo postąpić przy wypełnianiu raportu ZUS RCA dla rady nadzorczej w pozycji: blok III B pole 03, kod ubezpieczenia 2241xx. Czy w tej pozycji należy wpisać dla członka rady nadzorczej wymiar czasu pracy, czy to miejsce należy pozostawić puste? Jedna osoba z rady nadzorczej jest równocześnie pracownikiem i członkiem rady nadzorczej, a druga osoba z rady nadzorczej to osoba z zewnątrz.

Czy za osobę przebywającą na urlopie rodzicielskim składa się zerowy raport ZUS RCA

Pytanie: Pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim do 2 września 2015 r. Od 3 września 2015 r. z kolei na urlopie wypoczynkowym. Wypłata wynagrodzenia następuje 10-go za miesiąc poprzedni. Czy oprócz ZUS DRA za wrzesień 2015 r. należało złożyć również raport ZUS RCA zerowy z kodem i kwotą zasiłku macierzyńskiego?

Czy wspólnik pobierający rentę musi powiadomić ZUS o dodatkowych dochodach

Pytanie: Czy przystępujący w październiku do spółki jawnej wspólnik, który posiada 40% udziałów, będący na rencie z tytułu niezdolności do pracy (kod ubezpieczenia 054321) jest zobowiązany powiadomić ZUS o osiągniętych dochodach z działalności w spółce? Czy w związku z uzyskiwanym dochodami nie utraci prawa do renty?

ANU 131

Niewielkie opóźnienia w opłacie składek - bez konsekwencji w PFRON

Niepełnosprawni przedsiębiorcy nie muszą się już obawiać, że przez niewielkie przekroczenie terminu płatności składek do ZUS utracą przyznaną im z PFRON refundację. Takie, korzystne dla nich rozwiązanie, wprowadzono z dniem 1 października.

Jednorazowe szkolenia – bez składek ZUS

Pojedynczy wykład czy szkolenie nie powinien być oskładkowany, gdy nosi znamiona wypowiedzi autorskiej.

Czy ZUS może żądać przedłożenia dodatkowych dokumentów do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pytanie: 10-letnie dziecko naszej pracownicy miało zabieg operacyjny, po którym wymagało opieki. Lekarz wystawił jej druk ZUS ZLA „na opiekę" na okres 14 dni. Ojciec dziecka w tym czasie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania – wyjechał do innej miejscowości, aby opiekować się chorą mamą. W oświadczeniu do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego (załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1594) pracownica napisała więc, że ojciec dziecka wyjechał na dłuższy czas opiekować się chorą mamą i w związku z tym nie mógł sprawować opieki nad chorym dzieckiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołując się na ww. rozporządzenie, zażądał od pracownicy stosownego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego powyższy fakt oraz okres, w jakim ojciec dziecka sprawował opiekę nad chorą mamą. Została również poinformowana, iż w przypadku niedostarczenia tych dokumentów zostanie wydana decyzja odmowna w sprawie wypłaty zasiłku opiekuńczego. Niestety matka męża nie jest pod stałą opieką lekarza,więc przedłożenie stosownego zaświadczenia jest niemożliwe. Jedynie okresowo, z uwagi na swój wiek, ma dolegliwości (kostno-mięśniowe) i wtedy potrzebuje pomocy drugiej osoby, a mąż pracownicy jest jej jedynym dzieckiem. W opisywanej sytuacji dodatkowo doszło silne przeziębienie. Jaką dokładnie podstawę prawną ma ZUS, by żądać od zatrudnionej zaświadczenia lekarskiego dotyczącego chorej teściowej i czy rzeczywiście nieprzedłożenie takiego zaświadczenia, w świetle prawa skutkuje odmową wypłaty zasiłku opiekuńczego? Czy i co można zrobić, by ZUS uznał oświadczenie pracownicy?

ANU 130

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy – nowe zasady

Nowelizacja przepisów ustawy chorobowej przewiduje m.in. zmiany w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających krótszy niż 12 miesięcy staż ubezpieczeniowy.

ANU 129

Nowe zasady ustalania zasiłku dla przedsiębiorców tuż, tuż

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą już mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka jedynie przez krótki czas opłacały wysoką składkę na ubezpieczanie chorobowe. Nowe przepisy - modyfikujące zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców - zaczną obowiązywać z dniem 1 listopada 2015 r.

Nabycie wcześniejszej emerytury a zawieszenie wypłaty emerytury powszechnej

Przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma zastosowanie do osób, które przed 8 stycznia 2009 r. nabyły prawo do emerytury w obniżonym wieku a następnie w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyły i zrealizowały prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego

Grupowe ubezpieczenie na urlopie rodzicielskim – ze składkami czy bez

Pracodawca nie jest zobowiązany do naliczania i przekazywania składek ZUS w związku z opłacaniem za pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich składek na ubezpieczenie grupowe.

ANU 128

Czy rentę cywilnoprawną może otrzymać także pracownik zdolny do pracy

Niezdolność do pracy warunkująca otrzymanie świadczeń z ubezpieczeń społecznych nie jest tożsama z niezdolnością do pracy zarobkowej, określoną w art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego jako przesłanka uzyskania renty cywilnoprawnej z powodu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Czy przychód z umowy o dzieło zawiesza prawo do renty

Pytanie: Zawarliśmy umowę o dzieło z osobą, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać dla ZUS zaświadczenia o wysokości osiąganych przychodów w celu oceny przez organ rentowy, czy renta powinna zostać zawieszona w związku z osiąganiem przychodu?

ANU 127

Menedżerowie opłacą wyższe składki ZUS

W przypadku zawarcia przez menadżera umowy o zarządzanie spółką kapitałową w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, tytułem do ubezpieczenia jest podpisany przez przedsiębiorcę kontrakt, a nie wykonywana działalność - rozstrzygnął Sąd Najwyższy w podjętej w środę uchwale.

Karta paliwowa dla pracowników a składki

Jeżeli pracodawca zorganizuje dojazd pracownikom do pracy, pokrywając w całości jego koszty, zgodnie z przepisami płacowymi w firmie, wartość tego świadczenia jest zwolniona od składek. Natomiast przekazywane pracownikom karty paliwowe, częściowo przez nich finansowane, mają charakter kart przedpłaconych, podlegających oskładkowaniu.

Czy pracownikowi przysługują świadczenia podczas rehabilitacji przedrentowej?

Pytanie: Pracownica wykorzystała 182-dniowy okres zasiłkowy. Została skierowana na rehabilitację do ośrodka ZUS. Czy za okres tej rehabilitacji musimy wypłacać jakieś świadczenia?

ANU 126

Kto i w jakiej wysokości wypłaca świadczenie urlopowe?

Jedną z form dofinansowania wypoczynku pracowników jest świadczenie urlopowe. Świadczenie to mogą wypłacać pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, pod warunkiem że zrezygnowali z tworzenia ZFŚS. Możliwość ta nie dotyczy jednak pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Kiedy należy złożyć wniosek do ZUS by skorzystać z zasiłku macierzyńskiego?

Wskazanie w rozporządzeniu w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa konieczności złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego do ZUS przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku nie narusza Konstytucji.

GNU 125

Zarobkowanie na urlopach macierzyńskich, rodzicielskim i wychowawczym

Coraz częściej zdarza się, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych podejmują w ich trakcie dodatkową pracę. Możliwość podjęcia zatrudnienia w czasie takiego urlopu uzależniona jest od jego rodzaju. Rodzaj urlopu oraz podstawa zarobkowania ma też wpływ na zakres i charakter ubezpieczeń z tytułu dodatkowej pracy podczas urlopu. Te dwa elementy decydują również o rodzaju dokumentów, które należy przekazać do ZUS, i sposobie ich wypełniania.

ANU 125

Ubezpieczenia społeczne studenta – stażysty

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub szkolenie zawodowe. Osoby te obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia nabycia prawa do stypendium do dnia utraty tego prawa.

Świadczenie pieniężne dla pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy

Jeżeli wypłacane należności nie stanowią rekompensaty, odszkodowania czy też odprawy, od wypłaconego przychodu należy naliczyć składki.

Pracownik oddelegowany do pracy w Polsce – bez składek ZUS

Z chwilą ustalenia dla pracownika ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń społecznych innego niż polskie, pracownik nie będzie podlegał przepisom ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która reguluje zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce oraz zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

GNU 124

Jak poprawnie dokonać potrąceń z zasiłków?

Kwotą wolną od potrąceń z zasiłków jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% lub 60% kwoty najniższej emerytury. Najniższa emerytura od 1 marca br. wynosi 880,45 zł. Zmieniły się zatem kwoty wolne od potrąceń z zasiłków.

ANU 124

Kontrola u lekarza orzecznika ZUS

Pytanie: Pracownica, która przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim, została wezwana na badanie kontrolne do lekarza orzecznika ZUS. Pracownica wystąpiła z pytaniem, czy może zignorować takie wezwanie.

Czy ZUS zakwestionuje wypłatę zasiłku opiekuńczy dla matki dziecka, jeśli ojciec jest rencistą

Pytanie: Pracownica była nieobecna w pracy przez 5 dni i przedstawiła zaświadczenie ZUS ZLA, z którego wynika, że w tym czasie sprawowała opiekę nad chorym 9-letnim synem. Ojciec dziecka jest rencistą i nie pracuje – wydaje się zatem, że może zapewnić dziecku opiekę. Z tego względu mamy wątpliwości, czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego i czy ZUS nie zakwestionuje ewentualnej wypłaty.

Czy ZUS wypłaci niezrealizowane świadczenie żonie zmarłego pracownika – rencisty?

Pytanie: Na początku kwietnia zmarł nasz pracownik, który pracował na pół etatu i pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Termin wypłaty renty przypada na 15. dzień miesiąca i do dnia śmierci renta nie została wypłacona. Żona pracownika zwróciła się do nas z pytaniem, czy otrzyma rentę za ten miesiąc.

SNU 32

Problemy składkowe w opinii ekspertów

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to część ubezpieczeń, która budzi wiele wątpliwości i problemów u płatników. Praktyka pokazuje, że zainteresowania specjalistów rozliczających w firmach ZUS koncentrują się m.in. w dwóch obszarach : oskładkowania umów cywilnoprawnych i obowiązkach składkowych za osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Czytelników, przygotowaliśmy ten numer specjalny. Prezentujemy w nim najciekawsze pytania ze wskazanych wyżej zagadnień i odpowiedzi naszych ekspertów.

GNU 123

Ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych

W praktyce zdarzają się przypadki, gdy osoba zatrudniona w Polsce przez polskiego pracodawcę zostaje czasowo delegowana do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim. Może ona, mimo iż wykonuje pracę w innym państwie członkowskim, nadal podlegać przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego w państwie, z którego została czasowo wysłana, czyli w Polsce.

ANU 123

Wyższe kwoty jednorazowych odszkodowań

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe kwoty wypłacanych przez ZUS jednorazowych odszkodowań, przysługujących ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Umowa zlecenia a dzieło – jak skutecznie odróżnić te umowy

Zawierając umowę o dzieło płatnicy powinni dokładnie określać co jest przedmiotem umowy, przedmiot powinien być wyraźnie wskazany. Dodatkowo umowa nie może być zawarta na zbyt proste prace. Uznanie przez ZUS, że umowa nazwana przez strony umowę o dzieło to w istocie umowa o świadczenie usług może spowodować, że nawet po kilku latach płatnik będzie musiał złożyć korektę dokumentów oraz opłacić do ZUS-u należne składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Ubezpieczenie wypadkowe - skutki przekazania przez płatnika wadliwych informacji

Pomiędzy przekazaniem danych nieprawidłowych a nieprawdziwych jest istotna różnica. W sytuacji przekazania danych nieprawdziwych chodzi o zawinione działanie płatnika, ukierunkowane na wprowadzenie organu w błąd. Rodzi to określone konsekwencje.

ANU 122

Nieznaczne opóźnienie w opłaceniu składek a prawo do refundacji

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą zachowają prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, także wówczas, gdy nieznacznie opóźnią się z ich opłaceniem.

Jak poprawnie wypełnić i złożyć druk ZUS ZSWA

Płatnicy składek, którzy opłacali za swych pracowników składki na Fundusz Emerytur Pomostowych w poprzednim roku mają z tego tytułu obowiązek sprawozdawczy wobec ZUS. Do 31 marca 2015 r. powinni złożyć w organie rentowym ZUS ZSWA.

Ile lat można pobierać emeryturę po zaginionym?

Dzieciom emeryta zaginionego a następnie sądownie uznanego za zmarłego należy się wypłata jego emerytury za okres maksimum 3 lat liczony od daty z którą sąd uznał zaginionego emeryta za zmarłego.

ANU 121

Jakie dokumenty sporządzić za pracownika, któremu wypłacono nagrodę na urlopie bezpłatnym?

Pytanie: Pracownik przez cały grudzień przebywał na urlopie bezpłatnym. W  miesiącu tym pracodawca wypłacił mu nagrodę za III kwartał 2014 r.. Jakie dokumenty należało sporządzić za tę osobę za grudzień? Czy można było złożyć jednocześnie raport ZUS RSA, z którego wynikało, że pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, i raport ZUS RCA z rozliczonymi składkami?

Jak poprawnie sporządzić informację roczną za 2014 rok korzystając z najnowszej wersji Płatnika?

Płatnik ma obowiązek przekazać Informację roczną za 2014 rok ubezpieczonemu, np. pracownikowi czy zleceniobiorcy do końca lutego. Ponieważ 28 lutego (ostatni dzień miesiąca) przypada w tym roku w sobotę, ostatecznym terminem na przekazanie tego dokumentu jest 2 marca 2015 r. Informacja powinna zawierać dane, jakie płatnik wykazał w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych sporządzonych za ubezpieczonego za ubiegły rok.

Dla ZUS liczy się data złożenia pierwotnych dokumentów rozliczeniowych

Korekty dokumentów rozliczeniowych w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne ZUS obowiązany jest oceniać według stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia pierwotnych dokumentów, podlegających korekcie, a nie w dacie złożenia korekt

SNU 31

Dokumenty rozliczeniowe w programie Płatnik

Płatnik składek, niezależnie od tego w jakiej formie przekazuje do ZUS dokumenty (tj. w formie papierowej bądź elektronicznej), powinien znać i stosować zasady sporządzania, korygowania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym dokumentów rozliczeniowych. Dlatego też, pierwsza część niniejszego opracowania zawiera większość tych zasad. Natomiast w części drugiej, opisane zostały kwestie związane ze sporządzaniem, korygowaniem i wysyłką dokumentów rozliczeniowych w programie Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C, D, E).

GNU 120

Kontynuacja zwolnienia lekarskiego w nowym roku

Wypłata zasiłków w razie choroby i macierzyństwa pod koniec starego i na początku nowego roku związana jest z zastosowaniem kilku ważnych zasad. Jedna z nich uzależnia rodzaj wypłacanego świadczenia 1 stycznia od świadczenia przysługującego w ostatnim dniu roku.

ANU 120

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości składkowe

Członkowie zarządu spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek kapitałowych) odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości składkowe powstałe w czasie pełnienia przez nich obowiązków członków zarządu tej spółki, jeżeli egzekucja prowadzona przeciwko spółce okazała się bezskuteczna.

Niestałe wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy

Pytanie: Nasz problem dotyczy osoby, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 1 września 2014 r. na rzecz byłego pracodawcy. Wcześniej przez 60 miesięcy nie prowadziła innej działalności gospodarczej. Zgłosiliśmy ją do ZUS z kodem 05 10 i opłaca ona składki od podstawy 2.247,60 zł. Od 1 stycznia 2015 r. zamierza zerwać współpracę z byłym pracodawcą. Czy wtedy od tej daty będzie można ją przerejestrować na kod ubezpieczenia 05 70 i opłacać składki na preferencyjnych warunkach? Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca przez pierwsze 24 miesiące preferencyjne składki musi opłacać normalne składki tylko w miesiącach wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy?

Kto może wnieść poprawki na zwolnieniu lekarskim

Pytanie: Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie, które jest wystawione z błędnym NIP firmy. Zostało zwrócone pracownikowi do poprawy przez lekarza, który je wystawił. Pracownik poinformował nas, że w związku z nieobecnością tego lekarza zostanie poprawione przez dyrektora przychodni. Czy możemy przyjąć takie zwolnienie?