WYDANIE ONLINE

W zeznaniach PIT za 2023 rok wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowsze preferencje podatkowe. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach. Sprawdź, z jakich ulg i odliczeń w zeznaniach PIT za 2023 rok może skorzystać zarówno osoba fizyczna jak i przedsiębiorca, a z jakich wyłącznie podatnik - przedsiębiorca.

czytaj więcej »

Stanowisko ZUS wskazuje, że nie ma możliwości pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o straty z lat ubiegłych. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Aby właściwie rozliczyć umowy zlecenia pod względem podatkowym i składkowym, zleceniodawca powinien pobrać od zleceniobiorcy stosowne oświadczenia. Zanim zatrudnisz osobę na podstawie umowy zlecenia sprawdź, jakie oświadczenia powinien złożyć zleceniobiorca i jakie ważne informacje powinny znaleźć się w tych oświadczeniach. Poznaj też planowane zmiany w oskładkowaniu umów zlecenia.

czytaj więcej »

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała informację o wymiarze składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika od 1 kwietnia 2024 r.

czytaj więcej »

Wniosek z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych to jeden z najbardziej popularnych zwolnień przysparzających wiele problemów związanych z interpretacją obowiązujących przepisów. Poznaj nowe stanowisko resortu pracy w sprawie udzielania przez pracodawców zwolnienia z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.

czytaj więcej »

Naczelny Sąd Administracyjny 18 stycznia wydał przełomowe orzeczenie w sprawie oszczędności zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Rozstrzygnął kwestię obowiązku podatkowego w przypadku wypłaty pieniędzy posiadanych w PPK.

czytaj więcej »

Przypominamy, iż 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzyły one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi.

czytaj więcej »

Okres wypłaty zasiłku chorobowego (okres zasiłkowy) może być określony zarówno jednym, jak i wieloma zwolnieniami lekarskimi. Może trwać nieprzerwanie albo z występującymi przerwami. Mimo że ustawowe zasady dotyczące zliczania poszczególnych okresów choroby i okresów niemożności wykonywania pracy do jednego okresu zasiłkowego są czytelne, to praktyka wskazuje również na przypadki szczególne, które wymagają doprecyzowania. Które? Przeczytaj komentarz eksperta.

czytaj więcej »

Pytanie: Na wniosek pracownika wypłaciliśmy mu zaliczkę na poczet wynagrodzenia za kolejny miesiąc, w związku z czym otrzyma on wówczas kwotę niższą od wynagrodzenia minimalnego. Co w tej sytuacji ze składkami na FP, FS i FGŚP za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie: Na okres dwóch miesięcy pracownik zostanie przeniesiony na stanowisko, na którym będzie świadczył pracę szczególną w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na FEP, jeżeli rozpoczęcie oraz zakończenie pracy szczególnej nastąpi w trakcie miesiąca i czy takiego pracownika również musimy wykazać w zgłoszeniu ZUS ZSWA?

czytaj więcej »

Pytanie: Byłemu pracownikowi wypłacimy nagrodę z zysku za rok ubiegły, przez którego część wykonywał on pracę szczególną. Jak rozpisać tego rodzaju wypłatę oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek na FEP? Czy od tej podstawy należy naliczyć także składki na FP, FS, FGŚP?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy następujące wątpliwości związane z zaświadczeniem A1: czy o A1 można się starać od razu po założeniu działalności gospodarczej czy musi minąć jakiś okres? Czy o A1 można się starać nie mając żadnej faktury sprzedażowej tylko umowę z kontrahentem, czy można wyjechać do pracy za granicę po wysłaniu wniosku o A1? Czy należy poczekać na zaświadczenie wydane przez ZUS, czy wystarczy tylko wniosek i potwierdzenie złożenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Po przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy pracownik wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie z nim umowy o pracę za porozumieniem  stron, przy czym osoba ta nadal będzie u nas wykonywała umowę zlecenia, podpisaną kilka lat temu na czas nieokreślony. Czy zleceniobiorca może pracować w oparciu o umowę cywilnoprawną, a jeżeli tak, to jak wspomnianą zmianę wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »