Odszkodowanie za likwidację stanowiska pracy

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który uzyskują oni w związku ze świadczeniem pracy. Katalog przychodów zwolnionych od składek jest wymieniony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 3 tego aktu z podstawy wymiaru wyłączone są świadczenia wypłacane przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Niepełna dokumentacja a prawo do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownik przedłożył za pośrednictwem teściowej formularz ZUS ZLA wystawiony na opiekę nad 10-letnim chorym synem, na okres 22 czerwca – 1 lipca. Żona pracownika wyjechała w delegację za granicę. Nie mamy złożonego przez niego oświadczenia na druku ZUS Z-15 i mamy wątpliwości, czy w najbliższym terminie płatności wynagrodzeń, tj. 26 czerwca, możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Menedżerowie opłacą wyższe składki ZUS

W przypadku zawarcia przez menadżera umowy o zarządzanie spółką kapitałową w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, tytułem do ubezpieczenia jest podpisany przez przedsiębiorcę kontrakt, a nie wykonywana działalność - rozstrzygnął Sąd Najwyższy w podjętej w środę uchwale.

Karta paliwowa dla pracowników a składki

Jeżeli pracodawca zorganizuje dojazd pracownikom do pracy, pokrywając w całości jego koszty, zgodnie z przepisami płacowymi w firmie, wartość tego świadczenia jest zwolniona od składek. Natomiast przekazywane pracownikom karty paliwowe, częściowo przez nich finansowane, mają charakter kart przedpłaconych, podlegających oskładkowaniu.

Czy pracownikowi przysługują świadczenia podczas rehabilitacji przedrentowej?

Pytanie: Pracownica wykorzystała 182-dniowy okres zasiłkowy. Została skierowana na rehabilitację do ośrodka ZUS. Czy za okres tej rehabilitacji musimy wypłacać jakieś świadczenia?

Czy pracownik otrzyma zwrot składek na FP i FGŚP, z których opłacania zwolniony jest pracodawca?

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego i zmniejszenie jej etatu do 7/8. Czy wobec tego nasza firma (zatrudniająca ponad 20 osób), przez 36 miesięcy jest zwolniona z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tę pracownicę? To pierwszy taki przypadek w zakładzie, więc prosimy ponadto o informację : czy wartość naszej korzyści w postaci niezapłaconej miesięcznej składki powinniśmy przekazywać co miesiąc tej pracownicy, czy jest to wyłącznie korzyść dla firmy?

Choroba na urlopie bezpłatnym – 7 przykładów poprawnego rozliczenia świadczeń

W czasie urlopu bezpłatnego następuje swoiste zawieszenie ubezpieczeń pracowniczych, w tym ubezpieczenia chorobowego. Za okres urlopu bezpłatnego nie są opłacane składki ubezpieczeniowe. Oznacza to, że w trakcie pobytu na takim urlopie pracownikowi nie przysługują żadne świadczenia chorobowe.

Zasiłki dla rodziców – bez możliwości ustalenia płci zmarłego dziecka

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do resortu pracy wniosek, w którym chce zmian w prawie, umożliwiających rodzicom urodzonego martwego dziecka otrzymanie zasiłku pogrzebowego oraz macierzyńskiego bez względu na to, czy możliwe jest ustalenia płci dziecka.

SNU 33

Komu ZUS przeliczy kapitał początkowy i emeryturę

Od 1 maja 2015 r. istnieje możliwość ponownego ustalenia, odpowiednio: kapitału początkowego, emerytury, emerytury pomostowej, emerytury częściowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

SNU 35

Zatrudnianie i ubezpieczenia pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa jest odpowiedzią na zmienność zapotrzebowania na pracę w krótki okresie - w sytuacji sezonowego wzrostu produkcji, okresowego zwiększenia zamówień, bądź realizacji dodatkowych projektów i potrzeb z tym związanych. Celem regulacji jestsprzyjanie racjonalizacji i uelastycznieniu polityki zatrudnienia w firmach, gdy chodzi o realizację ich okresowo zwiększonych zadań lub zadań, które nie mogą być wykonane przez własnych pracowników. Regulacja dotycząca pracowników tymczasowych znacznie różni się od stosunku pracy z Kodeksu pracy – z uwagi na to warto przyjrzeć się tym konstrukcjom.

SNU 34

Sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Obowiązki płatników dotyczą m.in. zgłoszenia płatnika i ubezpieczonych oraz rozliczania i opłacania składek. Mają również obowiązek korygowania nieprawidłowości danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Powinni tego dokonać w ciągu 7 dni od stwierdzenia tych nieprawidłowości we własnym zakresie czy też otrzymania zawiadomienia z ZUS.

GNU 133

Nowe regulacje rodzicielskie w 2016 roku

Od stycznia 2016 r. w Kodeksie pracy nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski przysługuje nadal w wymiarze 2 tygodni, ale pracujący ojciec może go podzielić na dwie części i każdą wykorzystać w dowolnym czasie. Istotną zmianą jest to, że urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Co się jeszcze zmieni?

GNU 132

Kiedy należy sporządzić kilka raportów miesięcznych za jednego pracownika?

W praktyce nierzadkie są sytuacje, gdy jeden pracownik wykazywany jest w dwóch raportach lub nawet w większej liczbie imiennych raportów miesięcznych. Najczęściej taki zestaw składa się z raportu składkowego oraz raportu świadczeniowego. W pierwszym rozliczane są należne składki, w drugim zaś wykazywana jest przerwa w ich opłacaniu z danego tytułu i ewentualnie wypłacone pracownikowi świadczenie albo świadczenia chorobowe. Zdarza się też, że jeden pracownik musi być uwzględniony w kilku raportach tego samego rodzaju. Ważne jest więc, aby znać zasady postępowania w takich przypadkach. Wskazujemy je na wybranych przykładach.

GNU 131

Samochód dla pracownika w firmie – jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru składek

Jednym ze świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom jest umożliwienie im korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych. Świadczenia tego rodzaju podlegają oskładkowaniu. Do podstawy wymiaru składek przyjmowane są różne kwoty w zależności od zasad użytkowania pojazdu oraz pojemności silnika. Pracownik może również wykorzystywać swój prywatny samochód w celach służbowych, otrzymując z tego tytułu stosowną rekompensatę. Wypłacone pracownikom kwoty są zwolnione z oskładkowania, ale tylko do określonych wysokości i pod pewnymi warunkami.

GNU 130

Okresy bez wynagrodzenia w drukach ubezpieczeniowych – 15 przykładów z praktyki

Pracodawcy oraz zleceniodawcy spotykają się często z sytuacją, że zatrudniony przez nich pracownik albo zleceniobiorca nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia oraz świadczenia chorobowego lub świadczenie takie wypłacone zostało przez ZUS. Mimo że zatrudniający nie dokonał żadnej wypłaty, osoba taka musi być wykazana w odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Kontrole ZUS pokazują, że płatnicy zapominają o tym obowiązku, a jeśli już składają wymagane dokumenty,to popełniają błędy w ich wypełnieniu.

GNU 129

Kto odpowiada za zaległości przedsiębiorcy wobec ZUS

Większość płatników narzeka na wysokość składek ZUS. Chcąc nie chcąc, przedsiębiorca skazany jest do ich regularnego odprowadzania. Niemniej każdemu przychodzi czasami do głowy myśl – co mi zrobią, jak nie zapłacę? Niestety, konsekwencje mogą być kosztowne.

GNU 128

Wielka rewolucja zasiłkowa – ważne szczegóły zmian

Na początku lipca Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nadal* trwają jednocześnie konsultacje, by przesunięto vacatio legis tych przepisów.

ANU 133

Od 1 stycznia 2016 r. – nowa grupa zwolnionych z opłacania składki zdrowotnej

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność i jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński z tego tytułu są od 1 stycznia 2016 r. zwolnione z opłacania składki zdrowotnej z działalności. Zwolnienie przysługuje, jeżeli ich zasiłek nie przekroczy miesięcznie kwoty tzw. świadczenia rodzicielskiego.

Na czym polegają nowe ulgi składkowe

Pytanie: Z powodów gospodarczych mam spore zadłużenie z tytułu składek. Chcę wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty. Czy ta przyczyna jest wystarczająca by obecnie ZUS rozłożył należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika? Czy ta ulga w dalszym ciągu dotyczy wyłącznie składek, które są finansowane ze środków płatnika, tzn., że ZUS może rozłożyć na raty całość zadłużenia tylko w przypadku gdy dotyczy ono osoby prowadzącej działalność gospodarczą i składek płaconych na jej ubezpieczenie?

Mleko dla pewnej grupy pracowników – bez składek ZUS

Zwolnieniem ze składek na ZUS może być objęta wartość mleka przekazanego przez pracodawcę pracownikom wykonującym pracę na stanowiskach, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Zwolnienie jest jednak ograniczone do kwoty 190 zł miesięcznie.

ANU 132

Umowa o dzieło uznana za zlecenie - konsekwencje w ZUS

Ze względu na niższe koszty firmy często zawierają umowy o dzieło w warunkach, w których można było zawrzeć co najwyżej umowę zlecenia. ZUS masowo kwestionuje takie umowy, co nasiliło się szczególnie w ostatnim czasie.

Prawo do emerytury z FUS emeryta wojskowego

Pytanie: Czy emeryt wojskowy, który obecnie otrzymuje emeryturę wojskową, a który po zakończeniu służby wojskowej przepracował dodatkowo 26 lat poza wojskiem i odprowadzał składki ZUS, nabędzie z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego również prawo do emerytury z FUS?

Nowy rok przyniesie zmiany w ZUS DRA

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy dokonujący wyrównania wysokości zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego kwotę podwyższenia wykażą w zmodyfikowanym formularzu ZUS DRA. Dodatkowo z tym dniem wprowadzony zostanie nowy kod świadczenia/przerwy.

ANU 131

Urlop ojcowski – po nowemu

Dłuższy termin wykorzystania urlopu ojcowskiego, możliwość podzielenia go na części oraz większa ochrona stosunku pracy ojców po zakończeniu urlopu – to zmiany, jakie już 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać w zakresie urlopu ojcowskiego.

Termin na opłacenie składek od wynagrodzenia przyznanego pracownikowi przywróconemu do pracy

Pytanie: Wyrokiem sądowym pracownik został przywrócony do pracy. Kiedy odprowadzić składki od przyznanego mu wynagrodzenia oraz jak je wykazać w drukach dla ZUS?

Składki od odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu

Pytanie: Czy odszkodowanie dla pracownika za dyskryminację, zwolnione przedmiotowo z opodatkowania, podlega składkom na ubezpieczenia społeczne?

ANU 130

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy – nowe zasady

Nowelizacja przepisów ustawy chorobowej przewiduje m.in. zmiany w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających krótszy niż 12 miesięcy staż ubezpieczeniowy.

ANU 129

Wypłata zaległego wynagrodzenia z 2014 r.

Pytanie: Część pracowników naszej firmy jest oddelegowanych do pracy w Niemczech. Za osoby te odprowadzamy składki do ZUS w Polsce, natomiast podatek dochodowy jest opłacany w Niemczech. W grudniu 2014 roku kilku pracowników nie otrzymało wynagrodzenia w całości. Wypłaciliśmy im jedynie zaliczki od których naliczyliśmy składki ZUS. W tym roku pracownicy otrzymali resztę wynagrodzenia. Jaką podstawę przyjęliśmy kwotę 3.959 zł z 2015 r. Czy prawidłowo? Obawiam się kontroli z ZUS, a od innego specjalisty ds. rozliczania płac usłyszałam, że powinnam zastosować podstawę z 2014 czyli: 3.746 zł.

Wycieczka w formie nagrody dla pracownika a składki

Pytanie: W maju pracownik otrzymał w nagrodę od firmy wycieczkę. Świadczenie to błędnie uznaliśmy jako zwolnione od składek i dlatego wartości wycieczki nie uwzględniliśmy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie będziemy przygotowywać korektę dokumentów. Chcemy pokryć z własnych środków składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy składki sfinansowane za pracownika będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Świadczenie urlopowe i druk ZUS Z-3

Pytanie: W związku z tym, że nie jesteśmy upoważnieni do wypłaty świadczeń chorobowych, przygotowuję zaświadczenie ZUS Z-3. Czy należy wykazać w nim świadczenie urlopowe wypłacone pracownikowi w roku ubiegłym?

ANU 128

Odejście pracownika z firmy – kilka „ubezpieczeniowych”wskazówek dla płatnika

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, jako płatnika składek, po ustaniu stosunku pracy jest wyrejestrowanie z poszczególnych ubezpieczeń byłego już pracownika. Nie jest to jednak jedyny obowiązek wobec ZUS nałożony na pracodawców w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń z tytułu kolejnej terminowej umowy

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony. Po jej zakończeniu podpiszemy z nim kolejną taką umowę. Czy z jej tytułu będziemy musieli zgłaszać tę osobę dodatkowo do ubezpieczeń, czy wystarczy jedno zgłoszenie?

Maksymalna składka chorobowa a prawo do najwyższego zasiłku macierzyńskiego

Zapłata składki na ubezpieczenie chorobowe liczonej od maksymalnej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność pozarolniczą nie daje prawa do zasiłków macierzyńskich i rodzicielskich w kwocie równej najwyższej podstawie wymiaru, gdy składka była opłacona w miesiącu, w którym urodziło się dziecko, zaś sama zapłata składki ZUS nie oznacza zgłoszenia do ubezpieczenia, które powinno nastąpić przed zapłatą składki i na piśmie.

ANU 127

Ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy – byłego pracownika

Pytanie: W naszej szkole jest zatrudniony nauczyciel na podstawie umowy o pracę (4/18 wymiaru zajęć) i umowy zlecenia (instruktor sportu). Z tytułu umowy o pracę został przez nas zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na druku ZUA. Osoba ta pracuje również w innym zakładzie na podstawie umowy zlecenia. Od 1 lipca 2015 r. będzie u nas zatrudniony tylko na podstawie umowy zlecenia (umowa o pracę rozwiązuje się 30 czerwca 2015 r.). Prawdopodobnie będzie nadal pracował na zleceniu w drugim zakładzie. Czy z dniem 1 lipca 2015 r. należy wyrejestrować tę osobę z ZUS na druku ZWUA i ponownie zgłosić do ubezpieczeń z umowy zlecenia? Jeżeli tak, to na jakim druku? Czy będziemy musieli naliczyć i odprowadzić wszystkie składki?

Sporządzanie dokumentów przez płatników posiadających wiele oddziałów

W wersji 10.01.001 programu Płatnik dodano funkcjonalność programu przeznaczona dla płatników składek o strukturze wielooddziałowej, u których poszczególne jednostki (np. centrala i oddziały) sporządzają dokumenty ubezpieczeniowe, ale do ZUS dokumenty przekazywane są wyłącznie przez centralę firmy.

Skutki nieoskładkowania świadczenia wypłacanego zleceniobiorcy z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pytanie: Od marca 2015 roku pracownicy i niektórzy zleceniobiorcy są uprawnieni do korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych. W przepisach płacowych wprowadziliśmy zapis, że wartość świadczeń w naturze jest ustalana w wysokości określonej w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno pracownikom, jak i zleceniobiorcom. Pracownikom przychód ten w wysokości wynikającej z pojemności silnika co miesiąc doliczaliśmy do ich wynagrodzenia. Przez przeoczenie nie doliczaliśmy go do wynagrodzenia zleceniobiorców. Czy rozliczając składki za czerwiec, możemy wykazać ryczałtową kwotę za cztery miesiące (marzec – czerwiec)?

ANU 126

Świadczenia opiekuńcze i rodzinne dla matki samotnie wychowującej niepełnosprawne dziecko

Pytanie: Pracownica do 8 kwietnia 2015 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a do 15 czerwca 2015 r. realizuje zaległy urlop wypoczynkowy, po którym wybiera się na urlop wychowawczy. Samotnie wychowuje 2 dzieci, przy czym najmłodsze (roczne) ma mukowiscydozę i orzeczoną z tego powodu niepełnosprawność, w związku z czym wymaga całodobowej opieki Czy w takiej sytuacji może wystąpić do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub jakiegoś zasiłku rodzinnego?. Na jakie świadczenia taka osoba może liczyć z ZUS lub pomocy społecznej i jakie warunki musiałaby spełnić? Czy musiałaby rozwiązać umowę o pracę z aktualnym pracodawcą, czy może przebywać na urlopie wychowawczym i pobierać zasiłki/świadczenia?

Skierowanie pracowników na kurs prawa jazdy kategorii C

Jeżeli pracodawca wyśle swoich pracowników na kurs, który wpłynie na podniesienie ich kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wykonywania nowych obowiązków pracowniczych, koszt kursu będzie przychodem ze stosunku pracy ale wolnym od składek.

Przekroczenie trzydziestokrotności przez byłego zmarłego pracownika

Pytanie: Otrzymaliśmy zawiadomienie z ZUS o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych u naszego byłego zmarłego pracownika we wrześniu 2012 roku. ZUS zobowiązał nas do sporządzenia korekty dokumentów ubezpieczeniowych oraz do zwrotu nadpłaconych składek ubezpieczonemu. Proszę o informację, jak prawidłowo sporządzić korektę dokumentów ZUS. Czy trzeba skorygować podstawę ubezpieczenia zdrowotnego i dopłacić do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu wynikającego z rozliczenia zwrotu składek ZUS? Jak postępować w przypadku nieodebrania należnego zwrotu składek ZUS za lata ubiegłe z powodu braku możliwości poinformowania byłego pracownika o dokonanej korekcie (brak aktualnego adresu, zgon)?

GNU 125

Zarobkowanie na urlopach macierzyńskich, rodzicielskim i wychowawczym

Coraz częściej zdarza się, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych podejmują w ich trakcie dodatkową pracę. Możliwość podjęcia zatrudnienia w czasie takiego urlopu uzależniona jest od jego rodzaju. Rodzaj urlopu oraz podstawa zarobkowania ma też wpływ na zakres i charakter ubezpieczeń z tytułu dodatkowej pracy podczas urlopu. Te dwa elementy decydują również o rodzaju dokumentów, które należy przekazać do ZUS, i sposobie ich wypełniania.

ANU 125

Samochód służbowy i prywatny do zadań firmowych

Prawo do skorzystania z samochodu służbowego do jazd prywatnych, w tym wyjazdów urlopowych, może być przyznane na różnej podstawie. Może wynikać z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania, przepisów o wynagradzaniu lub z umowy zawartej z pracownikiem korzystającym z samochodu służbowego. W ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę niektórzy pracownicy w firmie muszą korzystać z własnych pojazdów do wykonywania zadań służbowych.

Ryczałt za godziny nadliczbowe

Pytanie: W przypadku niektórych pracowników chcemy zastąpić ryczałtem wypłacane im dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy tego typu wypłaty będą również objęte składkami?

Prawo do zasiłku po unieważnieniu poprzedniego zwolnienia lekarskiego

Pytanie: Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłaty zasiłków chorobowych. Mamy pracownika, który często choruje - w tym roku był już kilkakrotnie na zwolnieniu lekarskim. Otrzymaliśmy informację z ZUS, że pracownik był wezwany na kontrolę i nie stawił się. W związku z tym ZUS wydał decyzję o utracie ważności z dniem 30 marca 2015 r. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na okres od 10 marca do 10 kwietnia 2015 r. W dniu 10 kwietnia pracownik dostarczył jednak kolejne zwolnienie na okres od 11 do 30 kwietnia 2015 r. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Czy orzeczenie ZUS o utracie ważności zaświadczenia lekarskiego stanowiło podstawę do wstrzymania wypłaty zarówno wynagrodzenia chorobowego (za okres 30 marca-9 kwietnia), czy wyłącznie zasiłku (za dzień 10 kwietnia)? Czy pracodawca mógł wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego również na podstawie kolejnego zaświadczenia?

GNU 124

Jak poprawnie dokonać potrąceń z zasiłków?

Kwotą wolną od potrąceń z zasiłków jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% lub 60% kwoty najniższej emerytury. Najniższa emerytura od 1 marca br. wynosi 880,45 zł. Zmieniły się zatem kwoty wolne od potrąceń z zasiłków.

ANU 124

Ubezpieczenia społeczne pracownika zatrudnionego w firmie holenderskiej bez siedziby i przedstawicielstwa w Polsce

Pytanie: Czy obywatel polski, który będzie wykonywał pracę w Polsce, a umowę o pracę zawrze z firmą holenderską, powinien podlegać w Polsce ubezpieczeniom? Firma, która go zatrudnia, nie ma w Polsce siedziby. Czy może sam za siebie opłacać składki? Jakie obowiązki się z tym wiążą? Czy należna jest składka na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Składki na FP za zleceniobiorców – nowe stanowisko ZUS

Osoby fizyczne zatrudniające wyłącznie zleceniobiorców nie muszą opłacać za nich składek na Fundusz Pracy. ZUS wycofuje się ze swojego stanowiska sprzed niespełna miesiąca.

Prace szczególne tylko w określonych branżach

Prawo do wcześniejszej emerytury ma zasadniczo tylko ta osoba, która pracowała w określonej branży oraz przy określonych w odpowiednim wykazie pracach szczególnych.

SNU 32

Problemy składkowe w opinii ekspertów

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to część ubezpieczeń, która budzi wiele wątpliwości i problemów u płatników. Praktyka pokazuje, że zainteresowania specjalistów rozliczających w firmach ZUS koncentrują się m.in. w dwóch obszarach : oskładkowania umów cywilnoprawnych i obowiązkach składkowych za osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Czytelników, przygotowaliśmy ten numer specjalny. Prezentujemy w nim najciekawsze pytania ze wskazanych wyżej zagadnień i odpowiedzi naszych ekspertów.

GNU 123

Ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych

W praktyce zdarzają się przypadki, gdy osoba zatrudniona w Polsce przez polskiego pracodawcę zostaje czasowo delegowana do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim. Może ona, mimo iż wykonuje pracę w innym państwie członkowskim, nadal podlegać przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego w państwie, z którego została czasowo wysłana, czyli w Polsce.

ANU 123

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pracownicy ośrodka pomocy społecznej uprawnieni są do dodatku za wieloletnią pracę. Zgodnie z regulaminem wynagradzania OPS przysługuje on w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków wypłacanych z ZUS, w związku z czym nie jest uwzględniany w podstawie wymiaru tych świadczeń. Na tej podstawie dodatek stażowy wliczany jest do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Pytanie dotyczy pracownicy, która w 17 grudnia 2014 r. urodziła dziecko. Od 2 września br. przebywała na zwolnieniu lekarskim, na którym otrzymywała dodatek stażowy. Od grudnia dodatek ten wzrósł o 1%. Jaka będzie wobec tego podstawa zasiłku macierzyńskiego? Czy należy przyjąć taką samą podstawę co do zasiłku chorobowego, dodając tylko dodatek stażowy należny za ten okres?

Dodatek specjalny w podstawie zasiłku po zakończeniu jego wypłaty

Pytanie: Pracownica miała przyznany dodatek specjalny na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Był on wypłacany miesięcznie i pomniejszany za czas chorobowego. W lutym 2015 r. pracownica przedstawiła zwolnienie lekarskie. Jak należało uwzględnić wypłacany dodatek specjalny w podstawie wynagrodzenia za czas choroby?

Czy uwzględnić w ZUS Rp-7 trzynastkę wypłaconą po ustaniu stosunku pracy?

Pytanie: Nasz pracownik był zatrudniony do 31 stycznia 2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Wystawiając w lutym druk ZUS Rp-7 nie uwzględniliśmy trzynastki za 2014 rok, która będzie wypłacona dopiero w marcu. Czy postąpiliśmy słusznie?

ANU 122

Składki od trzynastek dla byłych pracowników zakładu budżetowego

Pytanie: Urząd miasta przejął należności i zobowiązania zlikwidowanego zakładu budżetowego. Aktualnie ma wypłacić trzynastki pracownikom likwidowanego zakładu. Jak należy prawidłowo rozliczyć składki ZUS? Jakie dokumenty złożyć, gdy zakład budżetowy wyrejestrował pracowników i złożył ZUS ZWPA? Czy od takiej wypłaty powinny być naliczane składki?

Składki na FEP za pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy

Pytanie: Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca cysterny i magazynier. Do jego obecnych obowiązków – w porozumieniu z pracownikiem – chcemy dodać stanowisko kierowca autobusu w transporcie publicznym. Jego stanowisko byłoby łączone: kierowca cysterny/magazynier/kierowca autobusu. Za kierowców autobusowych opłacamy składki na fundusz emerytur pomostowych. Czy w przypadku łączonego stanowiska również mamy opłacać składki na FEP?

Skutki niezgodnego z prawdą oświadczenia zleceniobiorcy o wysokości przychodu z innych źródeł

Pytanie: ZUS powiadomił nas o wszczęciu postępowania dotyczącego zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, która osiągnęła u nas przychody z tytułu umowy zlecenia. Zleceniobiorcę zgłosiliśmy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż złożył oświadczenie, że jest zatrudniony w innym zakładzie pracy z wynagrodzeniem wyższym od najniższego. Jednak z ustaleń ZUS wynika, że były to przychody niższe od tej kwoty. Oznacza to, że z tytułu wykonywanej u nas umowy osoba ta powinna być zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Rozumiem, że w takiej sytuacji należy dokonać stosownych korekt dokumentów rozliczeniowych. Chciałabym się jednak dowiedzieć, jak wygląda sprawa uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne. Czy jest to obowiązkiem płatnika?

ANU 121

Ubezpieczenia stypendystów odbywających staże współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego

Osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, od dnia nabycia prawa do stypendium do dnia utraty prawa do niego, jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczeń.

Sporządzanie ZUS RCA/ZUS RZA z kodem 30 00 lub 50 00

Tworząc dokument rozliczeniowy ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 lub 50 00, płatnik nie zawsze musi korzystać z funkcji „Wybierz schemat wyliczeń”? Może ją pominąć jeśli jest pewny jaki schemat finansowania składek w danym przypadku należy zastosować (tzn. kto i w jakich proporcjach finansuje składki).

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Nasza pracownica, która urodziła dziecko, wystąpiła o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni oraz o urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni w ciągu 14 dni po porodzie. Po 5 tygodniach urlopu rodzicielskiego wystąpiła o przerwanie tego urlopu i powrót do pracy. Czy może przerwać urlop rodzicielski i czy powinniśmy wypłacić jej wyrównanie?

SNU 31

Dokumenty rozliczeniowe w programie Płatnik

Płatnik składek, niezależnie od tego w jakiej formie przekazuje do ZUS dokumenty (tj. w formie papierowej bądź elektronicznej), powinien znać i stosować zasady sporządzania, korygowania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym dokumentów rozliczeniowych. Dlatego też, pierwsza część niniejszego opracowania zawiera większość tych zasad. Natomiast w części drugiej, opisane zostały kwestie związane ze sporządzaniem, korygowaniem i wysyłką dokumentów rozliczeniowych w programie Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C, D, E).

GNU 120

Kontynuacja zwolnienia lekarskiego w nowym roku

Wypłata zasiłków w razie choroby i macierzyństwa pod koniec starego i na początku nowego roku związana jest z zastosowaniem kilku ważnych zasad. Jedna z nich uzależnia rodzaj wypłacanego świadczenia 1 stycznia od świadczenia przysługującego w ostatnim dniu roku.

ANU 120

Składka wypadkowa przy przekształcenie spółki

Każdy nowo zgłaszany podmiot powinien ustalać dla siebie wysokość obowiązującej go stopy procentowej składki.

Rozliczenia składkowe usług hotelowych i posiłków przez służbowe konto bankowe

Kartę do służbowego konta bankowego należy uznać za świadczenie pieniężne. Dlatego korzyści osiągane przez pracowników korzystających z usług hotelowych i posiłków po cenach niższych niż detaliczne za pomocą kart do służbowego konta bankowego będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozliczanie umów zlecenia z obywatelami Ukrainy

To konkluzja wynikająca z wydanej przez ZUS interpretacji indywidualnej z 23 września 2014 r. znak WPI/200000/43/1084/2014, decyzja nr 1084.