Składki na urlopie wychowawczym

Pytanie: Jesteśmy firmą założoną w zeszłym roku. W tym roku nasza pracownica wybiera się na urlop wychowawczy. Ponieważ jest ona pierwszą osobą, która będzie korzystała z takiego urlopu, bardzo proszę o informacje dotyczące wysokości i obowiązku opłacania w bieżącym roku składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnioną. Jak poprawnie te składki naliczyć?

Pracownik odchodzi na emeryturę z 3 zakładów pracy – co z odprawą emerytalną?

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w 3 firmach na różnych etatach. Pod koniec kwietnia ma zamiar rozwiązać ze wszystkimi pracodawcami umowy o pracę, ponieważ przechodzi na emeryturę. Który zakład ma obowiązek wypłacić mu odprawę emerytalną? Jak sprawdzić czy zatrudniony nie pobrał odprawy u innego pracodawcy?

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pracownicy ośrodka pomocy społecznej uprawnieni są do dodatku za wieloletnią pracę. Zgodnie z regulaminem wynagradzania OPS przysługuje on w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków wypłacanych z ZUS, w związku z czym nie jest uwzględniany w podstawie wymiaru tych świadczeń. Na tej podstawie dodatek stażowy wliczany jest do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Pytanie dotyczy pracownicy, która w 17 grudnia 2014 r. urodziła dziecko. Od 2 września br. przebywała na zwolnieniu lekarskim, na którym otrzymywała dodatek stażowy. Od grudnia dodatek ten wzrósł o 1%. Jaka będzie wobec tego podstawa zasiłku macierzyńskiego? Czy należy przyjąć taką samą podstawę co do zasiłku chorobowego, dodając tylko dodatek stażowy należny za ten okres?

Dodatek specjalny w podstawie zasiłku po zakończeniu jego wypłaty

Pytanie: Pracownica miała przyznany dodatek specjalny na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Był on wypłacany miesięcznie i pomniejszany za czas chorobowego. W lutym 2015 r. pracownica przedstawiła zwolnienie lekarskie. Jak należało uwzględnić wypłacany dodatek specjalny w podstawie wynagrodzenia za czas choroby?

Czy uwzględnić w ZUS Rp-7 trzynastkę wypłaconą po ustaniu stosunku pracy?

Pytanie: Nasz pracownik był zatrudniony do 31 stycznia 2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Wystawiając w lutym druk ZUS Rp-7 nie uwzględniliśmy trzynastki za 2014 rok, która będzie wypłacona dopiero w marcu. Czy postąpiliśmy słusznie?

Czy oddelegowanie pracownika do pracy w organizacji związkowej wpływa na ustalanie wymiaru świadczeń chorobowych?

Pytanie: Kilku z naszych pracowników zostało oddelegowanych do pracy w organizacji związkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy, inni zaś w pełnym wymiarze. Pracownicy oddelegowani na pełny etat nie wykonują dotychczasowej swojej pracy, cały czas pracy jest przeznaczony na pełnienie przez nich funkcji związkowych. Pracownicy oddelegowani na niepełny etat część czasu pracy przeznaczają na wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków, pozostałą zaś część – na pełnienie funkcji związkowych. Z jakiego okresu należy ustalić im podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli zachorują w okresie tego oddelegowania?

Brak kodu literowego na poprzednich zaświadczeniach lekarskich

Pytanie: Na podstawie L-4 wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za 156 dni. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie z kodem D (na poprzednich zwolnieniach nie było żadnego kodu). Wiemy od pracownika, że choruje na gruźlicę. Czy możemy dalej wypłacać zasiłek aż do 270 dnia choroby na podstawie ww. zwolnień czy powinniśmy otrzymać dodatkową informację od lekarza lub uzupełnienie kodem literowym D już dostarczonych L-4?

Zmiana zasad wypłaty zasiłku pogrzebowego

Od 1 marca 2015 r. rozszerzony został krąg osób, po śmierci których przysługuje uprawnionemu prawo do wypłaty zasiłku pogrzebowego. Bez zmian pozostała kwota zasiłku wypłacana osobie, która pokryła koszty pochówku.

Wyższe kwoty jednorazowych odszkodowań

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe kwoty wypłacanych przez ZUS jednorazowych odszkodowań, przysługujących ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.