Zasiłki dla rodziców – bez możliwości ustalenia płci zmarłego dziecka

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do resortu pracy wniosek, w którym chce zmian w prawie, umożliwiających rodzicom urodzonego martwego dziecka otrzymanie zasiłku pogrzebowego oraz macierzyńskiego bez względu na to, czy możliwe jest ustalenia płci dziecka.

Wynagrodzenie u obecnego pracodawcy podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego może być tylko wynagrodzenie u aktualnego pracodawcy. Nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego pracodawcy nawet jeżeli pomiędzy zatrudnieniem u poprzedniego i aktualnego pracodawcy nie było praktycznie przerw.

Ubezpieczenia społeczne pracownika zatrudnionego w firmie holenderskiej bez siedziby i przedstawicielstwa w Polsce

Pytanie: Czy obywatel polski, który będzie wykonywał pracę w Polsce, a umowę o pracę zawrze z firmą holenderską, powinien podlegać w Polsce ubezpieczeniom? Firma, która go zatrudnia, nie ma w Polsce siedziby. Czy może sam za siebie opłacać składki? Jakie obowiązki się z tym wiążą? Czy należna jest składka na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Składki na FP za zleceniobiorców – nowe stanowisko ZUS

Osoby fizyczne zatrudniające wyłącznie zleceniobiorców nie muszą opłacać za nich składek na Fundusz Pracy. ZUS wycofuje się ze swojego stanowiska sprzed niespełna miesiąca.

Prace szczególne tylko w określonych branżach

Prawo do wcześniejszej emerytury ma zasadniczo tylko ta osoba, która pracowała w określonej branży oraz przy określonych w odpowiednim wykazie pracach szczególnych.

Pensja i wynagrodzenie ze zlecenia za różne okresy płatne w tym samym miesiącu

Pytanie: Z osobą, która była zatrudniona w innym zakładzie pracy, na okres od 1 do 31 marca 2015 r. zawarliśmy umowę zlecenia. Zgłosiliśmy zleceniobiorcę do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 00, a po zakończeniu umowy wyrejestrowaliśmy. Od 1 kwietnia zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia (które było określone w umowie kwotowo) wypłacimy w kwietniu. W tym miesiącu wypłacimy również wynagrodzenie ze stosunku pracy. Jakie imienne raporty miesięczne musimy sporządzić za kwiecień?

Odpowiedzialność pracodawcy za przyczyny wypadku przy pracy

Świadczenia odszkodowawcze od pracodawcy dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, mogą być zasądzone tylko wówczas, gdy zostanie bez żadnych wątpliwości ustalona odpowiedzialność pracodawcy za okoliczności, które doprowadziły do tego wypadku.

Korekta błędnego NIP wykazanego w zgłoszeniu ZUS ZPA

Pytanie: Zauważyłam, że w druku ZUS ZPA podałam nieprawidłowy NIP. Jak skorygować ten błąd i w jakim terminie? Na szkoleniu mówiono nam, że na korektę zgłoszeń płatnika mamy 14 dni, a w prasie przeczytałam, że 7 dni. Który z tych terminów jest obowiązujący?

Kontrola u lekarza orzecznika ZUS

Pytanie: Pracownica, która przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim, została wezwana na badanie kontrolne do lekarza orzecznika ZUS. Pracownica wystąpiła z pytaniem, czy może zignorować takie wezwanie.