Zwolnienie lekarskie pracownika – byłego zleceniobiorcy

Pytanie: Zleceniobiorca zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W ciągu roku otrzymał zasiłek chorobowy łącznie za 48 dni. W tym samym roku, po zakończeniu umowy zlecenia, został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tej samej firmie. Obecnie zachorował (5 dni). Czy pracodawca powinien wypłacić płacić wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy?

Wynagrodzenie chorobowe za sobotę i niedzielę

Pytanie: Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres 28 lutego do 6 marca 2015 r. Wystawiono je 28 lutego, czyli w sobotę, która w naszym zakładzie pracy jest dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień oraz za niedzielę należy wypłacić świadczenia chorobowe (pracownica w tym roku nie chorowała, więc przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe przez okres pierwszych 33 dni)?

Składki za pracownicę na urlopie wychowawczym zatrudnioną u innego pracodawcy

Pytanie: Pracownica naszej uczelni wystąpiła wnioskiem o urlop wychowawczy. Składając oświadczenie do celów obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego okazało się, że jest dodatkowo zatrudniona u innego pracodawcy, o czym wcześniej nas nie poinformowała. Jeżeli pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym tylko na uczelni, a świadczyła pracę u drugiego pracodawcy, w jaki sposób powinniśmy wykazywać ją w ZUS?

Składki od trzynastek dla byłych pracowników zakładu budżetowego

Pytanie: Urząd miasta przejął należności i zobowiązania zlikwidowanego zakładu budżetowego. Aktualnie ma wypłacić trzynastki pracownikom likwidowanego zakładu. Jak należy prawidłowo rozliczyć składki ZUS? Jakie dokumenty złożyć, gdy zakład budżetowy wyrejestrował pracowników i złożył ZUS ZWPA? Czy od takiej wypłaty powinny być naliczane składki?

Składki na FEP za pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy

Pytanie: Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca cysterny i magazynier. Do jego obecnych obowiązków – w porozumieniu z pracownikiem – chcemy dodać stanowisko kierowca autobusu w transporcie publicznym. Jego stanowisko byłoby łączone: kierowca cysterny/magazynier/kierowca autobusu. Za kierowców autobusowych opłacamy składki na fundusz emerytur pomostowych. Czy w przypadku łączonego stanowiska również mamy opłacać składki na FEP?

Skutki niezgodnego z prawdą oświadczenia zleceniobiorcy o wysokości przychodu z innych źródeł

Pytanie: ZUS powiadomił nas o wszczęciu postępowania dotyczącego zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, która osiągnęła u nas przychody z tytułu umowy zlecenia. Zleceniobiorcę zgłosiliśmy tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż złożył oświadczenie, że jest zatrudniony w innym zakładzie pracy z wynagrodzeniem wyższym od najniższego. Jednak z ustaleń ZUS wynika, że były to przychody niższe od tej kwoty. Oznacza to, że z tytułu wykonywanej u nas umowy osoba ta powinna być zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Rozumiem, że w takiej sytuacji należy dokonać stosownych korekt dokumentów rozliczeniowych. Chciałabym się jednak dowiedzieć, jak wygląda sprawa uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne. Czy jest to obowiązkiem płatnika?

Powrót na emeryturę a prawo do nagrody jubileuszowej, do której nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy

Pytanie: Pracownik samorządowy zwolnił się i przeszedł na emeryturę w grudniu 2010 roku (wypłacono odprawę emerytalną), a od stycznia 2011 roku został znowu zatrudniony na pół etatu. Umowa skończyła się w grudniu 2014 roku. W marcu 2015 roku pracownikowi przysługiwałaby nagroda jubileuszowa. W rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych jest przepis mówiący o tym, że w przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę wypłaca się pracownikowi nagrodę w dniu rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do nabycia do niej prawa brakuje mniej niż 12 miesięcy. W związku z tym wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę jubileuszową, do której nabyłby prawo w marcu 2015 roku. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Oskładkowanie zaliczki na poczet pensji pracownika

Pytanie: Jednemu z naszych pracowników 27 marca 2015 r., oprócz wynagrodzenia za ten miesiąc (w kwocie 3.245,98 zł), zostanie wypłacona na jego wniosek zaliczka na poczet pensji kwietniowej w wysokości 2.000 zł. Czy składki od wspomnianej zaliczki powinniśmy naliczyć w marcu czy kwietniu?

Oddelegowanie pracownika do pracy w Kanadzie

Przy oddelegowaniu pracowników do pracy za granicą mogą mieć zastosowanie polskie przepisy. Oznacza to, że pomimo wykonywania pracy poza naszym krajem, pracownik nadal będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Gdy dodatkowo istnieje umowa międzynarodowa z obcym państwem, zatrudniony, który wykonuje w nim pracę, nie podlega tam ubezpieczeniom społecznym.

Nieznaczne opóźnienie w opłaceniu składek a prawo do refundacji

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą zachowają prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, także wówczas, gdy nieznacznie opóźnią się z ich opłaceniem.