Wynagrodzenie u obecnego pracodawcy podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego może być tylko wynagrodzenie u aktualnego pracodawcy. Nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego pracodawcy nawet jeżeli pomiędzy zatrudnieniem u poprzedniego i aktualnego pracodawcy nie było praktycznie przerw.

Ubezpieczenia społeczne pracownika zatrudnionego w firmie holenderskiej bez siedziby i przedstawicielstwa w Polsce

Pytanie: Czy obywatel polski, który będzie wykonywał pracę w Polsce, a umowę o pracę zawrze z firmą holenderską, powinien podlegać w Polsce ubezpieczeniom? Firma, która go zatrudnia, nie ma w Polsce siedziby. Czy może sam za siebie opłacać składki? Jakie obowiązki się z tym wiążą? Czy należna jest składka na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Składki na FP za zleceniobiorców – nowe stanowisko ZUS

Osoby fizyczne zatrudniające wyłącznie zleceniobiorców nie muszą opłacać za nich składek na Fundusz Pracy. ZUS wycofuje się ze swojego stanowiska sprzed niespełna miesiąca.

Prace szczególne tylko w określonych branżach

Prawo do wcześniejszej emerytury ma zasadniczo tylko ta osoba, która pracowała w określonej branży oraz przy określonych w odpowiednim wykazie pracach szczególnych.

Pensja i wynagrodzenie ze zlecenia za różne okresy płatne w tym samym miesiącu

Pytanie: Z osobą, która była zatrudniona w innym zakładzie pracy, na okres od 1 do 31 marca 2015 r. zawarliśmy umowę zlecenia. Zgłosiliśmy zleceniobiorcę do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 00, a po zakończeniu umowy wyrejestrowaliśmy. Od 1 kwietnia zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia (które było określone w umowie kwotowo) wypłacimy w kwietniu. W tym miesiącu wypłacimy również wynagrodzenie ze stosunku pracy. Jakie imienne raporty miesięczne musimy sporządzić za kwiecień?

Odpowiedzialność pracodawcy za przyczyny wypadku przy pracy

Świadczenia odszkodowawcze od pracodawcy dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, mogą być zasądzone tylko wówczas, gdy zostanie bez żadnych wątpliwości ustalona odpowiedzialność pracodawcy za okoliczności, które doprowadziły do tego wypadku.

Korekta błędnego NIP wykazanego w zgłoszeniu ZUS ZPA

Pytanie: Zauważyłam, że w druku ZUS ZPA podałam nieprawidłowy NIP. Jak skorygować ten błąd i w jakim terminie? Na szkoleniu mówiono nam, że na korektę zgłoszeń płatnika mamy 14 dni, a w prasie przeczytałam, że 7 dni. Który z tych terminów jest obowiązujący?

Kontrola u lekarza orzecznika ZUS

Pytanie: Pracownica, która przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim, została wezwana na badanie kontrolne do lekarza orzecznika ZUS. Pracownica wystąpiła z pytaniem, czy może zignorować takie wezwanie.

Jak poprawnie dokonać potrąceń z zasiłków?

Kwotą wolną od potrąceń z zasiłków jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% lub 60% kwoty najniższej emerytury. Najniższa emerytura od 1 marca br. wynosi 880,45 zł. Zmieniły się zatem kwoty wolne od potrąceń z zasiłków.

Czy ZUS zakwestionuje wypłatę zasiłku opiekuńczy dla matki dziecka, jeśli ojciec jest rencistą

Pytanie: Pracownica była nieobecna w pracy przez 5 dni i przedstawiła zaświadczenie ZUS ZLA, z którego wynika, że w tym czasie sprawowała opiekę nad chorym 9-letnim synem. Ojciec dziecka jest rencistą i nie pracuje – wydaje się zatem, że może zapewnić dziecku opiekę. Z tego względu mamy wątpliwości, czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego i czy ZUS nie zakwestionuje ewentualnej wypłaty.

SNU 33

Komu ZUS przeliczy kapitał początkowy i emeryturę

Od 1 maja 2015 r. istnieje możliwość ponownego ustalenia, odpowiednio: kapitału początkowego, emerytury, emerytury pomostowej, emerytury częściowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

SNU 35

Zatrudnianie i ubezpieczenia pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa jest odpowiedzią na zmienność zapotrzebowania na pracę w krótki okresie - w sytuacji sezonowego wzrostu produkcji, okresowego zwiększenia zamówień, bądź realizacji dodatkowych projektów i potrzeb z tym związanych. Celem regulacji jestsprzyjanie racjonalizacji i uelastycznieniu polityki zatrudnienia w firmach, gdy chodzi o realizację ich okresowo zwiększonych zadań lub zadań, które nie mogą być wykonane przez własnych pracowników. Regulacja dotycząca pracowników tymczasowych znacznie różni się od stosunku pracy z Kodeksu pracy – z uwagi na to warto przyjrzeć się tym konstrukcjom.

SNU 34

Sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Obowiązki płatników dotyczą m.in. zgłoszenia płatnika i ubezpieczonych oraz rozliczania i opłacania składek. Mają również obowiązek korygowania nieprawidłowości danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Powinni tego dokonać w ciągu 7 dni od stwierdzenia tych nieprawidłowości we własnym zakresie czy też otrzymania zawiadomienia z ZUS.

GNU 133

Nowe regulacje rodzicielskie w 2016 roku

Od stycznia 2016 r. w Kodeksie pracy nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski przysługuje nadal w wymiarze 2 tygodni, ale pracujący ojciec może go podzielić na dwie części i każdą wykorzystać w dowolnym czasie. Istotną zmianą jest to, że urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Co się jeszcze zmieni?

GNU 132

Kiedy należy sporządzić kilka raportów miesięcznych za jednego pracownika?

W praktyce nierzadkie są sytuacje, gdy jeden pracownik wykazywany jest w dwóch raportach lub nawet w większej liczbie imiennych raportów miesięcznych. Najczęściej taki zestaw składa się z raportu składkowego oraz raportu świadczeniowego. W pierwszym rozliczane są należne składki, w drugim zaś wykazywana jest przerwa w ich opłacaniu z danego tytułu i ewentualnie wypłacone pracownikowi świadczenie albo świadczenia chorobowe. Zdarza się też, że jeden pracownik musi być uwzględniony w kilku raportach tego samego rodzaju. Ważne jest więc, aby znać zasady postępowania w takich przypadkach. Wskazujemy je na wybranych przykładach.

GNU 131

Samochód dla pracownika w firmie – jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru składek

Jednym ze świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom jest umożliwienie im korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych. Świadczenia tego rodzaju podlegają oskładkowaniu. Do podstawy wymiaru składek przyjmowane są różne kwoty w zależności od zasad użytkowania pojazdu oraz pojemności silnika. Pracownik może również wykorzystywać swój prywatny samochód w celach służbowych, otrzymując z tego tytułu stosowną rekompensatę. Wypłacone pracownikom kwoty są zwolnione z oskładkowania, ale tylko do określonych wysokości i pod pewnymi warunkami.

GNU 130

Okresy bez wynagrodzenia w drukach ubezpieczeniowych – 15 przykładów z praktyki

Pracodawcy oraz zleceniodawcy spotykają się często z sytuacją, że zatrudniony przez nich pracownik albo zleceniobiorca nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia oraz świadczenia chorobowego lub świadczenie takie wypłacone zostało przez ZUS. Mimo że zatrudniający nie dokonał żadnej wypłaty, osoba taka musi być wykazana w odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Kontrole ZUS pokazują, że płatnicy zapominają o tym obowiązku, a jeśli już składają wymagane dokumenty,to popełniają błędy w ich wypełnieniu.

GNU 129

Kto odpowiada za zaległości przedsiębiorcy wobec ZUS

Większość płatników narzeka na wysokość składek ZUS. Chcąc nie chcąc, przedsiębiorca skazany jest do ich regularnego odprowadzania. Niemniej każdemu przychodzi czasami do głowy myśl – co mi zrobią, jak nie zapłacę? Niestety, konsekwencje mogą być kosztowne.

GNU 128

Wielka rewolucja zasiłkowa – ważne szczegóły zmian

Na początku lipca Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nadal* trwają jednocześnie konsultacje, by przesunięto vacatio legis tych przepisów.

ANU 133

Jak potwierdzić okresy pracy wykonywane w warunkach szczególnych

Pytanie: Pracownik był zatrudniony przez15 lat jako sprzedawca na stacji paliw i magazynier środków chemicznych. Czy to są warunki szkodliwe? Osoba ta posiada świadectwa pracy, ale w nich nie jest zapisane, że to są warunki szkodliwe. Czy to ma wpływ na lata pracy potrzebne do emerytury. Pracownik ma w tej chwili 63 lata.

E-ZUS ZLA od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległy zasady przekazywania zwolnień lekarskich. Forma papierowa ma zostać docelowo w 2018 roku zastąpiona formą elektroniczną. W okresie przejściowym ubezpieczony będzie jednak mógł otrzymywać zwolnienie na druku ZUS ZLA.

Dla kogo lepsze przeliczniki pracy górniczej

Przy ustalaniu wysokości emerytury dla osób urodzonych po 1949 roku, które częściowo weszły do nowego systemu emerytalnego, należy stosować korzystniejsze przeliczniki pracy górniczej.

ANU 132

Nowe stawki opłat za udostępnienie danych komornikom sądowym

Od 1 stycznia 2016 r. wysokość opłaty pobieranej przez ZUS od komorników sądowych za udostępnienie danych o ubezpieczonym i płatniku składek będzie uzależniona od formy złożenia wniosku - wynika z opublikowanego rozporządzenia MPiPS.

Kiedy pracodawca odmówi wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Czy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który przebywał na zwolnieniu lekarskim, a podczas dwukrotnej kontroli przeprowadzonej przez pracodawcę nie był obecny w miejscu zamieszkania zgłoszonym u pracodawcy? Pracownik wyjaśnił nam, że może mieć 10 mieszkań i nie musi przebywać w miejscu zamieszkania podanym dla pracodawcy. Innych powodów nie podał. Czy pracownik naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, co może skutkować nie wypłaceniem za ten okres przebywania na zwolnieniu lekarskim wynagrodzenia chorobowego?

Informowanie pracowników o zbliżającym się upływie okresu zasiłkowego

Pytanie: Czy obowiązkiem pracodawcy jest informowanie pracowników, że kończy im się okres zasiłkowy (182 dni) i mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne lub inne? Czy pracodawca nie ma do tego prawa, a pracownik sam powinien monitorować okres swoich zwolnień lekarskich i ewentualnych, późniejszych świadczeń?

ANU 131

Oskładkowanie pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę

Pytanie: Czy dodatkowy pakiet medyczny w 100% finansowany przez pracodawcę podlega oskładkowaniu składkami do ZUS?

Obowiązki pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika

Pytanie: Nasz pracownik zgłosił do kadr, że lekarz podejrzewa u niego astmę oskrzelową, która ze względu na środowisko pracy może być uznana za chorobę zawodową. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w związku z ubieganiem się pracownika o przyznanie renty z tytułu choroby zawodowej?

ANU 130

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy – nowe zasady

Nowelizacja przepisów ustawy chorobowej przewiduje m.in. zmiany w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających krótszy niż 12 miesięcy staż ubezpieczeniowy.

ANU 129

Składkowe skutki niewłaściwego outsourcingu pracowniczego

Firmy zamierzające skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów. Skutkiem niewłaściwego dokonania outsourcingu może być obciążenie pracodawcy zaległymi składkami, wraz odsetkami za zwłokę - przestrzega ZUS.

Składki na FP i FGŚP za emeryta – członka rady nadzorczej

Pytanie: Czy od członka rady nadzorczej, będącego emerytem (wiek 58 lat) i zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy należy opłacać składkę na FP i FGŚP? Dochód z umowy o pracę przekracza 2.000 zł.

Praca za granicą pracownika pobierającego zasiłek chorobowy

Pytanie: Uzyskaliśmy informację, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wyjechał do pracy do Niemiec. Czy na tej podstawie możemy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?

ANU 128

Kiedy ZUS nie przyzna renty mimo niezdolności do pracy

Pytanie: Pracownica po długotrwałym zwolnieniu lekarskim została uznana przez lekarza orzecznika ZUS za częściowo niezdolną do pracy. Sądziliśmy, że przejdzie ona na rentę i będziemy mogli zatrudnić na jej miejsce nowego pracownika. Pracownica poinformowała nas, że wraca do pracy, ponieważ nie przyznano jej renty. Lekarz medycyny pracy orzekł, że schorzenie powodujące częściową niezdolność do pracy nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Do tej pory mieliśmy do czynienia z sytuacjami odwrotnymi. Pracownicy, którzy składali wnioski o rentę, nie uzyskiwali jej z powodu braku niezdolności do pracy. Czy osoba niezdolna do pracy może nie dostać renty?

Członkowie komisji rewizyjnej - bez składek

Obowiązek ubezpieczeń nie dotyczy natomiast członków organów sprawujących funkcje takie same lub zbliżone do rad nadzorczych, ale o innych nazwach.

Czy udział w posiedzeniu rady nadzorczej pozbawia prawa do zasiłku chorobowego

Pytanie: W czasie pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownik uczestniczył w posiedzeniu rady nadzorczej. Na druku zwolnienia jest adnotacja, że chory może chodzić. Czy w przedstawionej sytuacji możemy wypłacić zasiłek chorobowy?

ANU 127

Podróż służbowa pracownika własnym samochodem

Pytanie: Pracownik odbył podróż służbową własnym samochodem i przedstawił nam rachunek na kwotę 678,90 zł. Czy w całości jest ona wyłączona z oskładkowania, czy też obowiązują tu jakieś ograniczenia kwotowe?

Odszkodowanie za likwidację stanowiska pracy

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który uzyskują oni w związku ze świadczeniem pracy. Katalog przychodów zwolnionych od składek jest wymieniony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 3 tego aktu z podstawy wymiaru wyłączone są świadczenia wypłacane przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Niepełna dokumentacja a prawo do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownik przedłożył za pośrednictwem teściowej formularz ZUS ZLA wystawiony na opiekę nad 10-letnim chorym synem, na okres 22 czerwca – 1 lipca. Żona pracownika wyjechała w delegację za granicę. Nie mamy złożonego przez niego oświadczenia na druku ZUS Z-15 i mamy wątpliwości, czy w najbliższym terminie płatności wynagrodzeń, tj. 26 czerwca, możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy.

ANU 126

Premia uznaniowa w podstawie wymiaru zasiłku po zmianie regulaminu wynagradzania

Pytanie: W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że premie są wypłacane nawet za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i wtedy premia nie wchodzi do podstawy wymiaru chorobowego. Pojawił się pomysł, żeby premie wliczać do podstawy wymiaru. Jeżeli premia jest wypłacana kwartalnie: w kwietniu, lipcu, październiku i grudniu, to czy ta wypłacona w kwietniu wchodzi do podstawy chorobowego w kwietniu i czy trzeba wyrównać wypłacone świadczenia chorobowe? Pracownik chorował w okresie 1–10 marca. Premia wypłacona w kwietniu to 1.200 zł. Podstawę świadczenia chorobowego ustaliłam z okresu marzec 2014 roku – luty 2015 rok. Czy naliczając wynagrodzenie, powinnam była powiększyć podstawę świadczenia chorobowego o 1/3 premii w styczniu i w lutym, tj. 400 zł? Czy muszę przygotować korektę już wypłaconych świadczeń, do naliczenia których wchodziły miesiące styczeń–marzec?

Pobór opłaty skarbowej przez pracownika samorządowego a składki

Pytanie: Rada Miejska uchwałą powierzyła pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa pracownikom Urzędu Miejskiego wymienionym z imienia i nazwiska. W uchwale tej Rada określiła wynagrodzenie za inkaso w wysokości 5% od zainkasowanych osobiście należności z tytułu opłaty. Czy w związku z tym pobieranie inkasa w formie wynagrodzenia prowizyjnego przez własnego pracownika będzie obciążone składkami ZUS?

Oskładkowanie stypendiów dla niepełnosprawnych uczestników szkoleń pobierających świadczenia emerytalno - rentowe

Osoby pobierające stypendium i jednocześnie mające ustalone prawo do renty (z tytułu niezdolności do pracy, rodzinnej) lub emerytury podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowemu, zgodnie z art.9 ust.5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Przepis ten nie ma zastosowania do osób pobierających świadczenie przedemerytalne i rentę socjalną.

GNU 125

Zarobkowanie na urlopach macierzyńskich, rodzicielskim i wychowawczym

Coraz częściej zdarza się, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych podejmują w ich trakcie dodatkową pracę. Możliwość podjęcia zatrudnienia w czasie takiego urlopu uzależniona jest od jego rodzaju. Rodzaj urlopu oraz podstawa zarobkowania ma też wpływ na zakres i charakter ubezpieczeń z tytułu dodatkowej pracy podczas urlopu. Te dwa elementy decydują również o rodzaju dokumentów, które należy przekazać do ZUS, i sposobie ich wypełniania.

ANU 125

Czy dodatek ,,dojazdowy" dla pracowników należy oskładkować?

Pytanie: Ze środków obrotowych firmy chcielibyśmy dofinansować pracownikom dwie prozdrowotne formy dotarcia do pracy – na rowerze oraz biegiem. Jak mamy to rozliczać w pensji – czy taki dodatek podlega składkom ZUS i podatkowi?

Czy bezrobotnej stażystce przysługuje zasiłek macierzyński?

Pytanie: Do końca maja była u nas na stażu osoba skierowana do jego odbycia przez powiatowy urząd pracy. Na dzień przed końcem stażu stażystka urodziła dziecko. W umowie zawartej z PUP był zapisany obowiązek zatrudnienia tej osoby na podstawie umowy o pracę na okres 6 miesięcy po zakończeniu stażu. W związku z tym, że stażystka przed zakończeniem stażu urodziła dziecko, było niemożliwe jej zatrudnienie po jego zakończeniu. PUP nie zgodził się jednak z tym i polecił zatrudnienie stażystki. Czy jeśli zostanie zatrudniona będzie mogła ubiegać się o urlop macierzyński lub inne tego typu świadczenia? Podczas stażu nie była odprowadzana przez PUP składka chorobowa.

GNU 124

Jak poprawnie dokonać potrąceń z zasiłków?

Kwotą wolną od potrąceń z zasiłków jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% lub 60% kwoty najniższej emerytury. Najniższa emerytura od 1 marca br. wynosi 880,45 zł. Zmieniły się zatem kwoty wolne od potrąceń z zasiłków.

ANU 124

Pensja i wynagrodzenie ze zlecenia za różne okresy płatne w tym samym miesiącu

Pytanie: Z osobą, która była zatrudniona w innym zakładzie pracy, na okres od 1 do 31 marca 2015 r. zawarliśmy umowę zlecenia. Zgłosiliśmy zleceniobiorcę do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 00, a po zakończeniu umowy wyrejestrowaliśmy. Od 1 kwietnia zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia (które było określone w umowie kwotowo) wypłacimy w kwietniu. W tym miesiącu wypłacimy również wynagrodzenie ze stosunku pracy. Jakie imienne raporty miesięczne musimy sporządzić za kwiecień?

Odpowiedzialność pracodawcy za przyczyny wypadku przy pracy

Świadczenia odszkodowawcze od pracodawcy dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, mogą być zasądzone tylko wówczas, gdy zostanie bez żadnych wątpliwości ustalona odpowiedzialność pracodawcy za okoliczności, które doprowadziły do tego wypadku.

Korekta błędnego NIP wykazanego w zgłoszeniu ZUS ZPA

Pytanie: Zauważyłam, że w druku ZUS ZPA podałam nieprawidłowy NIP. Jak skorygować ten błąd i w jakim terminie? Na szkoleniu mówiono nam, że na korektę zgłoszeń płatnika mamy 14 dni, a w prasie przeczytałam, że 7 dni. Który z tych terminów jest obowiązujący?

SNU 32

Problemy składkowe w opinii ekspertów

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to część ubezpieczeń, która budzi wiele wątpliwości i problemów u płatników. Praktyka pokazuje, że zainteresowania specjalistów rozliczających w firmach ZUS koncentrują się m.in. w dwóch obszarach : oskładkowania umów cywilnoprawnych i obowiązkach składkowych za osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Wychodząc naprzeciw potrzebom Czytelników, przygotowaliśmy ten numer specjalny. Prezentujemy w nim najciekawsze pytania ze wskazanych wyżej zagadnień i odpowiedzi naszych ekspertów.

GNU 123

Ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych

W praktyce zdarzają się przypadki, gdy osoba zatrudniona w Polsce przez polskiego pracodawcę zostaje czasowo delegowana do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim. Może ona, mimo iż wykonuje pracę w innym państwie członkowskim, nadal podlegać przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego w państwie, z którego została czasowo wysłana, czyli w Polsce.

ANU 123

Czy oddelegowanie pracownika do pracy w organizacji związkowej wpływa na ustalanie wymiaru świadczeń chorobowych?

Pytanie: Kilku z naszych pracowników zostało oddelegowanych do pracy w organizacji związkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy, inni zaś w pełnym wymiarze. Pracownicy oddelegowani na pełny etat nie wykonują dotychczasowej swojej pracy, cały czas pracy jest przeznaczony na pełnienie przez nich funkcji związkowych. Pracownicy oddelegowani na niepełny etat część czasu pracy przeznaczają na wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków, pozostałą zaś część – na pełnienie funkcji związkowych. Z jakiego okresu należy ustalić im podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli zachorują w okresie tego oddelegowania?

Brak kodu literowego na poprzednich zaświadczeniach lekarskich

Pytanie: Na podstawie L-4 wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za 156 dni. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie z kodem D (na poprzednich zwolnieniach nie było żadnego kodu). Wiemy od pracownika, że choruje na gruźlicę. Czy możemy dalej wypłacać zasiłek aż do 270 dnia choroby na podstawie ww. zwolnień czy powinniśmy otrzymać dodatkową informację od lekarza lub uzupełnienie kodem literowym D już dostarczonych L-4?

Zmiana zasad wypłaty zasiłku pogrzebowego

Od 1 marca 2015 r. rozszerzony został krąg osób, po śmierci których przysługuje uprawnionemu prawo do wypłaty zasiłku pogrzebowego. Bez zmian pozostała kwota zasiłku wypłacana osobie, która pokryła koszty pochówku.

ANU 122

Powrót na emeryturę a prawo do nagrody jubileuszowej, do której nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy

Pytanie: Pracownik samorządowy zwolnił się i przeszedł na emeryturę w grudniu 2010 roku (wypłacono odprawę emerytalną), a od stycznia 2011 roku został znowu zatrudniony na pół etatu. Umowa skończyła się w grudniu 2014 roku. W marcu 2015 roku pracownikowi przysługiwałaby nagroda jubileuszowa. W rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych jest przepis mówiący o tym, że w przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę wypłaca się pracownikowi nagrodę w dniu rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do nabycia do niej prawa brakuje mniej niż 12 miesięcy. W związku z tym wypłaciliśmy pracownikowi nagrodę jubileuszową, do której nabyłby prawo w marcu 2015 roku. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Oskładkowanie zaliczki na poczet pensji pracownika

Pytanie: Jednemu z naszych pracowników 27 marca 2015 r., oprócz wynagrodzenia za ten miesiąc (w kwocie 3.245,98 zł), zostanie wypłacona na jego wniosek zaliczka na poczet pensji kwietniowej w wysokości 2.000 zł. Czy składki od wspomnianej zaliczki powinniśmy naliczyć w marcu czy kwietniu?

Oddelegowanie pracownika do pracy w Kanadzie

Przy oddelegowaniu pracowników do pracy za granicą mogą mieć zastosowanie polskie przepisy. Oznacza to, że pomimo wykonywania pracy poza naszym krajem, pracownik nadal będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Gdy dodatkowo istnieje umowa międzynarodowa z obcym państwem, zatrudniony, który wykonuje w nim pracę, nie podlega tam ubezpieczeniom społecznym.

ANU 121

Prywatne korzystanie z samochodu służbowego

Pytanie: Pracownicy zgodnie z przyjętym regulaminem korzystania z samochodów obowiązującym w firmie od stycznia 2015 r. mają możliwość korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych. Czy przychód ten może korzystać ze zwolnienia na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego?

Nowe wyłączenia składkowe

Od 1 stycznia 2015 r. zwolnieniem ze składek zostały objęte środki z ZFRON oraz zakładowego funduszu aktywności w zakładach, które nie posiadają statusu zakładu pracy chronionej.

Kontrola ZUS w firmie a koszty pracodawcy

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o wszczęciu kontroli, której przedmiot obejmował zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych, prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych wpłat, do których pobierania zobowiązany jest Zakład, oraz ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu. Inspektor zażądał przedstawienia tłumaczenia na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji finansowej i osobowej, a także sporządzenia kopii tych dokumentów. Wiązało się to z poniesieniem przez nas określonych kosztów. Czy możemy domagać się ich zwrotu? Kontrola nie wykryła żadnych nieprawidłowości.

SNU 31

Dokumenty rozliczeniowe w programie Płatnik

Płatnik składek, niezależnie od tego w jakiej formie przekazuje do ZUS dokumenty (tj. w formie papierowej bądź elektronicznej), powinien znać i stosować zasady sporządzania, korygowania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym dokumentów rozliczeniowych. Dlatego też, pierwsza część niniejszego opracowania zawiera większość tych zasad. Natomiast w części drugiej, opisane zostały kwestie związane ze sporządzaniem, korygowaniem i wysyłką dokumentów rozliczeniowych w programie Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C, D, E).

GNU 120

Kontynuacja zwolnienia lekarskiego w nowym roku

Wypłata zasiłków w razie choroby i macierzyństwa pod koniec starego i na początku nowego roku związana jest z zastosowaniem kilku ważnych zasad. Jedna z nich uzależnia rodzaj wypłacanego świadczenia 1 stycznia od świadczenia przysługującego w ostatnim dniu roku.

ANU 120

Podwyżka wynagrodzenia w przerwie między chorobami

Pytanie: Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli między niezdolnościami do pracy była półtoramiesięczna przerwa, w czasie której pracownik otrzymał podwyżkę?

Podwójne ZUS ZLA pracownika z tytułu choroby i opieki nad dzieckiem

Pytanie: Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres 27 listopada 2014 r. do 2 grudnia 2014 r. z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Następnie złożyła własne zwolnienie lekarskie na okres od 28 listopada 2014 r. do 5 grudnia 2014 r. Co w takim wypadku pracodawca powinien zrobić: wypłacić zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie za czas choroby?

Odrzucenie odwołania o jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Sąd rozpoznający odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy może odrzucić to odwołanie w sytuacji, gdy poszkodowany nie złożył wcześniej sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS na orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, w którym lekarz uznał, że nie doszło do uszczerbku na zdrowiu.