„MultiKafeteria" – ze składkami, czy bez

„Kafeteryjnego” systemu wynagradzania nie należy utożsamiać z osiąganiem przez pracownika korzyści materialnej wynikającej z możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem pracodawcy, przez pracowników po cenach niższych niż detaliczne. Wartości świadczeń nabywanych w ramach takiego programu nie są zwolnione z oskładkowania. Takie stanowisko prezentuje ZUS.

Zatrudnianie pracowników do prac interwencyjnych a składki na FP i FGŚP

Pytanie: Spółka chce zatrudnić pracowników w ramach prac interwencyjnych. Pracownicy będą wcześniej zarejestrowani w urzędzie pracy. Czy zatrudniając ich spółka może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FGŚP i FP. Jeśli tak, to przez jaki okres? Jakie zasady będą obowiązywać? Pracownicy zatrudnieni będą 1,5 roku, a urząd pracy zwracał będzie część kosztów poniesionych na wynagrodzenia tych pracowników.

Wyższe składki ZUS od pracujących za granicą – niezgodne z Konstytucją

Jeżeli przychód pracowników wykonujących pracę za granicą jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, pobieranie wyższych składek ZUS jest niekonstytucyjne.

Umowa o dzieło uznana za zlecenie - konsekwencje w ZUS

Ze względu na niższe koszty firmy często zawierają umowy o dzieło w warunkach, w których można było zawrzeć co najwyżej umowę zlecenia. ZUS masowo kwestionuje takie umowy, co nasiliło się szczególnie w ostatnim czasie.

Prawo do emerytury z FUS emeryta wojskowego

Pytanie: Czy emeryt wojskowy, który obecnie otrzymuje emeryturę wojskową, a który po zakończeniu służby wojskowej przepracował dodatkowo 26 lat poza wojskiem i odprowadzał składki ZUS, nabędzie z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego również prawo do emerytury z FUS?

Nowy rok przyniesie zmiany w ZUS DRA

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy dokonujący wyrównania wysokości zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego kwotę podwyższenia wykażą w zmodyfikowanym formularzu ZUS DRA. Dodatkowo z tym dniem wprowadzony zostanie nowy kod świadczenia/przerwy.

Nowe stawki opłat za udostępnienie danych komornikom sądowym

Od 1 stycznia 2016 r. wysokość opłaty pobieranej przez ZUS od komorników sądowych za udostępnienie danych o ubezpieczonym i płatniku składek będzie uzależniona od formy złożenia wniosku - wynika z opublikowanego rozporządzenia MPiPS.

Kiedy pracodawca odmówi wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Czy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który przebywał na zwolnieniu lekarskim, a podczas dwukrotnej kontroli przeprowadzonej przez pracodawcę nie był obecny w miejscu zamieszkania zgłoszonym u pracodawcy? Pracownik wyjaśnił nam, że może mieć 10 mieszkań i nie musi przebywać w miejscu zamieszkania podanym dla pracodawcy. Innych powodów nie podał. Czy pracownik naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, co może skutkować nie wypłaceniem za ten okres przebywania na zwolnieniu lekarskim wynagrodzenia chorobowego?

Informowanie pracowników o zbliżającym się upływie okresu zasiłkowego

Pytanie: Czy obowiązkiem pracodawcy jest informowanie pracowników, że kończy im się okres zasiłkowy (182 dni) i mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne lub inne? Czy pracodawca nie ma do tego prawa, a pracownik sam powinien monitorować okres swoich zwolnień lekarskich i ewentualnych, późniejszych świadczeń?

Gdzie wpisać wymiar czasu pracy w raporcie ZUS RCA

Pytanie: Jak prawidłowo postąpić przy wypełnianiu raportu ZUS RCA dla rady nadzorczej w pozycji: blok III B pole 03, kod ubezpieczenia 2241xx. Czy w tej pozycji należy wpisać dla członka rady nadzorczej wymiar czasu pracy, czy to miejsce należy pozostawić puste? Jedna osoba z rady nadzorczej jest równocześnie pracownikiem i członkiem rady nadzorczej, a druga osoba z rady nadzorczej to osoba z zewnątrz.