Czy należności wypłacane wykonawcy zlecenia za granicą trzeba oskładkować

Pytanie:

Firma zatrudnia zleceniobiorców do wykonywania prac stoczniowych za granicą. Umowa zlecenia jest zawierana tylko na czas wyjazdu. Czy w takim przypadku można uznać, że wyjazd stanowi zagraniczną „podróż służbową” zleceniobiorcy i na podstawie zapisów w umowie wypłacić diety i inne świadczenia, o których mowa w przepisach dotyczących podróży służbowych pracowników? Jaka jest wówczas podstawa wymiaru składek ZUS? Czy można zastosować § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli zastosować zwolnienie składkowe?

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Zeszyty ubepieczeń społecznych
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Zeszyty ubepieczeń społecznych

ZOBACZ OFERTĘ