Przejęcie spółki może powodować obowiązek ustalenia nowej stopy składki na ubezpieczenie wypadkowe

Zdaniem ZUS, nowy oddział spółki powstały w wyniku przejęcia innej spółki i będący odrębnym płatnikiem składek powinien ustalić obowiązującą go stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Pracodawcy zatrudniający emerytów i rencistów muszą wystawić im zaświadczenie o zarobkach za 2013 rok

Pytanie: Spółka zatrudnia od 2 lat rencistę na podstawie umowy o pracę. We wrześniu 2013 roku zawarła z nim dodatkowo umowę o dzieło. Czy wystawiając zaświadczenie potrzebne do rozliczenia się przez rencistę w ZUS z zarobków za 2013 rok, pracodawca powinien uwzględnić w nim zarówno kwoty wypłacone w ramach umowy o pracę, jak i umowy o dzieło?

Praca w szczególnych warunkach powoduje zawieszenie emerytury pomostowej bez względu na kwotę przychodu

Pytanie: Spółka rozwiązała stosunek pracy z osobą, która zgłosiła wniosek o przyznanie emerytury pomostowej. Po ustaleniu przez ZUS prawa do tego świadczenia spółka chce ponownie zatrudnić ją przy wykonywaniu tej samej pracy w szczególnych warunkach. Czy w takim przypadku były pracownik będzie mógł pobierać przyznaną mu emeryturę?

Po ustaniu zatrudnienia pracodawca wypełnia druk ZUS Z-3

Pytanie: Pracownik, który był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony do 31 stycznia 2014 r., dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 27 stycznia do 21 lutego 2014 r. Czy po rozwiązaniu umowy pracodawca powinien przekazać to zwolnienie do ZUS wraz z wypełnionymi formularzami ZUS Z-3 i ZUS Z-10?

Okres zwolnienia ze składek na FP i FGŚP ustala się odrębnie na każde dziecko

Pytanie: W połowie października 2013 roku pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z tego względu pracodawca od listopada nie opłacał za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od stycznia 2014 roku zatrudniona udała się na urlop wychowawczy, z którego wróci w styczniu 2015 roku? Czy po powrocie z urlopu wychowawczego nadal nie trzeba będzie opłacać za nią składek na FP i FGŚP?

Od fakultatywnie przyznawanego pakietu trzeba odprowadzać składki

Jeżeli z obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania wynika, że prawo do zakupu przez zatrudnionego pakietu medycznego po cenie niższej niż detaliczna zależy od decyzji pracodawcy, taka korzyść nie jest wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Noclegi sfinansowane przez zagranicznego kontrahenta pracodawcy są nieoskładkowane

Pytanie: Pracownicy spółki są delegowani do krajów Unii Europejskiej (z zastosowaniem zaświadczenia o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego A1). Mają tam zapewnione zakwaterowanie, sfinansowane przez zagranicznych kontrahentów spółki. Takie świadczenie nie jest dla podwładnych przychodem ze stosunku pracy do celów podatku dochodowego. Czy trzeba odprowadzać od niego składki na ubezpieczenia społeczne?

Matka i ojciec mogą jednocześnie przebywać na urlopie rodzicielskim

Pytanie: Pracownik-ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego od 10 lutego 2014 r. na okres 8 tygodni, czyli do 6 kwietnia 2014 r. Matka dziecka korzystała z podstawowego urlopu macierzyńskiego od 23 lipca do 9 grudnia 2013 r. (przez 20 tygodni) oraz z dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 10 grudnia 2013 r. do 20 stycznia 2014 r. (przez 6 tygodni), a od 21 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r. (przez 10 tygodni) przebywa na urlopie rodzicielskim. Czy w takim przypadku pracownik może wziąć urlop rodzicielski w podanym przez niego terminie?

Lekarz świadczący usługi dla szpitala, w którym był wcześniej stażystą, nie ma prawa do ulgi

Przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru tylko wtedy, gdy usługi świadczone w ramach działalności na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywają się, nawet w części, z czynnościami objętymi stosunkiem pracy. Zdaniem ZUS, w przypadku lekarza świadczącego usługi na rzecz szpitala, w którym był wcześniej stażystą, taki warunek nie jest spełniony.

Krótka przerwa w pobieraniu świadczeń zwalnia z ponownego ustalenia podstawy wymiaru

Pytanie: Podwładny, który po kilku latach pracy zakończył zatrudnienie 31 stycznia 2014 r., choruje od 8 stycznia do 14 lutego 2014 r. Poprzednio był chory w listopadzie 2013 roku. Jak w takim przypadku prawidłowo wykazać jego wynagrodzenia w zaświadczeniu ZUS Z-3?