Zwrotu składek opłaconych za pracownika można dochodzić przez 3 lata od ich uiszczenia

Pytanie: Osoba zatrudniona w spółce na podstawie umowy o pracę wykonywała także obowiązki na podstawie umowy zlecenia z przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą. Spółkę i zleceniodawcę łączyła jednak umowa o współpracy, w związku z czym zatrudniony świadczył prace objęte zleceniem na rzecz własnego pracodawcy. Od wynagrodzeń wypłacanych przez zleceniodawcę spółka nie odprowadzała za pracownika składek ZUS. Uiściła je dopiero po wydaniu decyzji przez ZUS. Po zapłaceniu składek chce wystąpić z roszczeniami regresowymi wobec podwładnego, z powołaniem się na bezpodstawne wzbogacenie. W jakim terminie takie roszczenia ulegają przedawnieniu?

ZUS kontynuuje wypłatę zasiłku w niezmienionej wysokości

Pytanie: Umowa o pracę na czas określony została zawarta do 28 lutego 2014 r. Pracownica 15 lipca 2013 r. urodziła dziecko i 18 lipca 2013 r. wystąpiła o udzielenie jej – po podstawowym urlopie macierzyńskim – urlopu dodatkowego i rodzicielskiego. Urlop podstawowy przypadał na okres od 15 lipca do 1 grudnia 2013 r., dodatkowy – od 2 grudnia 2013 r. do 12 stycznia 2014 r., a rodzicielski obejmuje okres od 13 stycznia do 13 lipca 2014 r. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pracodawcę. Czy ustanie zatrudnienia wpłynie na prawo do tego świadczenia lub jego wysokość?

Zmieniły się zasady dokumentowania prawa do świadczeń z ZUS

Od 26 listopada 2013 r. trzeba stosować się do nowych wymagań w zakresie dowodów potrzebnych do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Zatrudniony w spółce jawnej nie jest osobą współpracującą

Spółka jawna może zawrzeć umowę o pracę z żoną wspólnika. Podwładna nie ma wówczas statusu osoby współpracującej.

Zasiłek za czas urlopu rodzicielskiego jest wykazywany z odrębnym kodem

Pytanie: Spółka udzieliła pracownicy urlopu rodzicielskiego. Z jakim kodem świadczenia/przerwy trzeba wykazać taką osobę w raporcie ZUS RSA?

Zadośćuczynienie za krzywdę nie jest przychodem ze stosunku pracy

Przyznane zatrudnionemu przez sąd od byłego pracodawcy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest roszczeniem o charakterze cywilnoprawnym. Pracodawca nie musi odprowadzać od tej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wykonywanie obowiązków na rzecz zagranicznego pracodawcy nie pozbawia preferencyjnej podstawy wymiaru

Przy ustalaniu, czy przedsiębiorca spełnia warunki do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru, nie ma znaczenia wykonywanie pracy na rzecz zagranicznego pracodawcy, jeżeli takie zatrudnienie nie podlegało polskiemu ustawodawstwu.

Ustawa o zmianach w OFE do kontroli przez Trybunał Konstytucyjny

Od 1 lutego obowiązują nowe przepisy przewidujące m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do otwartych funduszy emerytalnych. Prezydent uznał jednak za konieczne zbadanie zgodności tych regulacji z konstytucją.

Przychód z umowy o dzieło w czasie urlopu rodzicielskiego nie podlega oskładkowaniu

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie ma statusu własnego pracownika. W razie zawarcia z nią umowy o dzieło pracodawca nie odprowadza składek od wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia.