Zasiłek macierzyński a zmiany podatkowe w praktyce

Aktualnie obowiązuje zasada podwyższania kwoty zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Wynika to z wprowadzenia, od 1 lipca 2022 r., zwolnienia przychodu, jakim jest zasiłek macierzyński, z podatku dochodowego od tego świadczenia. W związku z tym płatnicy składek nie pomniejszają już kwoty zasiłku macierzyńskiego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. A to z kolei przekłada się na zasady obliczania podwyższenia tego zasiłku do kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1.000 zł, jeżeli zasiłek nie przekracza tej kwoty. W opracowaniu krok po kroku przypominamy szczegóły obowiązujących przepisów.

Przeniesienie do pracy szczególnej w trakcie miesiąca i zmiana etatu a podstawa wymiaru składek

Pytanie: Na podstawie porozumienia stron, w trakcie miesiąca, pracownik zostanie przesunięty do pracy szczególnej oraz zmieniony zostanie mu wymiar czasu pracy – z ¾ etatu na pełen. Jak ustalić podstawę wymiaru składek, w tym na FEP, za ten miesiąc, jeśli zarówno przed zmianą, jak i po niej osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz liczone od niego dodatek stażowy i premię miesięczną? Nadmieniam, że dodatek oraz premia naliczane są od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany.

Korekta rodzaju świadczenia wypłaconego z tytułu wypadku w drodze do pracy

Pytanie: Z tytułu wypadku w drodze do pracy pracownikowi wypłaciliśmy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Aktualnie doczytaliśmy się, że za część zwolnienia powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe. Jak skorygować ten błąd?

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie

Pytanie: W jednym z miesięcy branych pod uwagę przy ustalaniu podstawy zasiłku opiekuńczego pracownica przebywała przez 11 dni na zwolnieniu lekarskim, 1 dzień przepracowała, a przez pozostały okres korzystała z urlopu wypoczynkowego. Jak uzupełnić wynagrodzenie za ten miesiąc, jeśli składa się ono ze stałego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego w wysokości 20% pensji zasadniczej, premii miesięcznej określonej widełkami od 10% do 30% pensji zasadniczej oraz premii kwartalnej w wysokości od 10% do 20% poborów zasadniczych? Nadmieniam, że  zgodnie z regulaminem wynagradzania zarówno dodatek, jak i premie naliczane są od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany.

Jak poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Pytanie: Od czerwca 2021 nasza firma (50 pracowników)zatrudnia pracownicę w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony (przez pierwsze 3 miesiące - od czerwca do września była to umowa na okres próbny). W maju 2021 roku podwładna nie pracowała w ogóle – miała miesiąc przerwy pomiędzy jedną a drugą pracą.W okresie od czerwca 2021 do maja 2022 przebywała na dwóch zwolnieniach lekarskich (nie związanych z ciążą):- 3 dniowym w marcu 2022- 11 dniowym (wliczając weekend) w kwietniu 2022.Od początku maja 2022 pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, na którym pozostanie najpewniej do porodu. Ponieważ ma ona wątpliwości co do ustalonej wysokości zasiłku chorobowego i co do tego czy jeśli faktycznie pozostanie na zwolnieniu do końca ciąży, to podstawa wymiaru zasiłku przysługującego na urlopach macierzyńskim i rodzicielskim będzie wyliczana w taki sam sposób jak podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, prosimy o informację, jaką podstawę wymiaru należało w tym przypadku przyjąć.

Wyższe limity zwolnień podatkowych z ograniczeniem czasowym

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii wywołanej przez COVID-19, w przypadku czterech istotnych zwolnień przedmiotowych dotyczących pracowników podwyższono ich limity. Po odwołaniu stanu epidemii w 2022 r. część z nich będzie obowiązywało do końca 2022 r., a część jeszcze do końca 2023 r. Sprawdź szczegóły.

Szczególne uprawnienia dla pracowników–rodziców

Planowane zmiany w Kodeksie pracy* zakładają wydłużenie okresu, w którym rodzice opiekujący się dziećmi będą mogli korzystać ze szczególnych uprawnień w ramach stosunku pracy. Sprawdź, których uprawnień będzie to dotyczyć i na jakich zasadach.

Świadczenie usług w ramach działalności nierejestrowanej a ZUS

Czy działalność nierejestrowana rodzi obowiązek rejestracji do ubezpieczeń i składania deklaracji w ZUS? Sprawdź, jak tę kwestię regulują przepisy.

Profity dla pracodawców z tytułu zatrudnienia bezrobotnego po 50. roku życia

Okres jesienny sprzyja zatrudnianiu do wielu prac osób bezrobotnych. Pracodawcy często przy takiej okazji pytają, czy z tytułu zatrudnienia takich osób powyżej 50.roku życia, przysługują jakieś profity, np. czy można otrzymać dofinansowanie albo zwolnienie z opłat, np. składek ZUS. Upewnij się, jak tę kwestię regulują obowiązujące przepisy.