WYDANIE ONLINE

Ustawa z 9 marca o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw dość znacznie modyfikuje zasady udzielania urlopów rodzicielskich oraz wprowadza zupełnie nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy. Nowelizacją objęta została także ustawa chorobowa, w której zmieniono m.in. zapisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego przysługującego z tytułu pobytu na urlopie rodzicielskim. Poznaj obowiązujące uregulowania.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami przejściowymi, jeśli np. pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego w dniu 2 sierpnia 2022 r. albo w momencie wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy, pracownikowi ojcu – przysługuje dodatkowa, 9-tygodniowa część urlopu rodzicielskiego. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób ojciec może korzystać z tej dodatkowej części, jeśli pracownica – matka korzystała z tzw. długiego wniosku (czyli wnioskowała tuż po porodzie o swój pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – na podstawie dotychczasowego art. 1791). Sprawdź, jak na pytania dotyczące tej tematyki odpowiedział resort rodziny.

czytaj więcej »

Obowiązująca nowelizacja Kodeksu pracy, wdraża szereg zmian dla pracodawców wynikających z dyrektyw unijnych (tzw. dyrektywy work-life balance i o przejrzystych warunkach zatrudnienia). Część z nich prezentujemy w praktycznym zestawieniu.

czytaj więcej »

Zgodnie z nowymi regulacjami kp, pracodawcy mają prawo przeprowadzania nie tylko zakładowych badań trzeźwości pracowników, ale również badań na obecność środków działających podobnie do alkoholu. O ile tryb wprowadzania badań i zasady przechowywania dokumentacji są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku badań trzeźwości, to sama procedura przeprowadzania badań już się od niej różni. Upewnij się, jak wprowadzić takie badanie w zakładzie pracy.

czytaj więcej »

Niezależnie od rodzaju dokumentu regulującego zasady wykonywania pracy zdalnej, w jego treści muszą znaleźć się postanowienia określające przede wszystkim grupy pracownicze objęte pracą zdalną, zasady kontroli wykonywania tej pracy, kontroli wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także kontroli zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji z uwzględnieniem procedur ochrony danych osobowych. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Praca zdalna okazjonalna to praca świadczona na odległość sporadycznie, maksymalnie przez 24 dni w roku kalendarzowym. Do takiej okazjonalnej pracy nie stosuje się większości przepisów dotyczących regularnej pracy zdalnej (nie dotyczą jej przepisy art. 6719-6724 oraz art. 6731 § 3 Kodeksu pracy. Sprawdź szczegóły. 

czytaj więcej »

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić: przy zawieraniu takiej umowy albo w trakcie zatrudnienia. W przypadku rozpoczęcia wykonywania pracy zdalnej podczas trwającego stosunku pracy, nie ma potrzeby zawierania porozumienia zmieniającego umowę o pracę (zawierania aneksu). Sprawdź szczegóły uregulowań.

czytaj więcej »

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w regulaminie pracy zdalnej można zawrzeć zapis umożliwiający jedynie w wybranych działach pracę zdalną okazjonalną. A jeśli tak, to czy zgoda na pracę zdalną okazjonalną w niektórych działach, nie otwiera możliwości, w przypadku osób uprzywilejowanych, do ubiegania się o pracę w 100% zdalną. Przeczytaj komentarz eksperta.

czytaj więcej »

Na początku lutego 2023 r. ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA i ZUS RCA do wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmian w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub aplikacji e-płatnik. Możliwość wypełnienia obu dokumentów rozliczeniowych ZUS udostępnia w dokumentach rozliczeniowych składanych za kwiecień 2023 roku. Dokumenty rozliczeniowe ZUD RCA i ZUS DRA zostały dostosowane do tego, aby przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (podatek według skali, podatek liniowy) mogli wykazać dane niezbędne do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej. Ponadto w nowych formularzach ZUS DRA i ZUS RCA dodano pola w zakresie informacji o zmianie formy opodatkowania. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik wykonywał umowę na czas określony od stycznia 2022 r. do końca marca 2023 r. Od 17 do 20 marca chorował i choruje nadal w kwietniu, po zakończeniu stosunku pracy. Co zrobić w tym przypadku? Jak wygląda procedura i jakie dokumenty należy  przekazać do ZUS ?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymujący stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz prowizję od zebranych zamówień przebywał przez dwa dni na urlopie bezpłatnym oraz korzystał ze zwolnienia na ślub dziecka. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z otrzymaniem nowych taryfikatorów pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzyma podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego oraz naliczanych od niego dodatków – z wyrównaniem od stycznia. Czy w tej sytuacji powinniśmy przeliczyć podstawę wypłacanego jej zasiłku macierzyńskiego oraz jak wykazać taką wypłatę w dokumentach rozliczeniowych? Nadmieniam, że jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Od listopada 2019 r.zatrudniamy  w naszej firmie obywatela Ukrainy. Został on oddelegowany został do pracy w stoczni w Norwegii, ale bez dokumentu A1 z polskiego ZUS. Wynagrodzenie wypłacamy my - jako polski pracodawca. Norweskie prawo pozwala na pracę Ukraińcom delegowanym z Polski do Norwegii, pod warunkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne również w Norwegii. Czy w związku z tym od wynagrodzenia za pracę w Norwegii będziemy musieli naliczyć i odprowadzić składki do polskiego ZUS? Czy tylko za pracę wykonaną w Polsce?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik jest zatrudniony od ponad 10 lat. W marcu 2023 roku zachorował. Otrzymuje wynagrodzenie stałe, miesięczne w wysokości 4.100 zł. Jaki okres należało przyjąć do obliczenia wynagrodzenia chorobowego, jeśli w marcu 2022 roku pracownik ten był cały miesiąc na zasiłku i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego z firmy, tylko zasiłek z ZUS. Oznacza to, że nie przepracował u nas ani jednego dnia (biorąc pod uwagę 12 mies. poprzedzających chorobę). Czy powinniśmy, mimo wszystko, wziąć okres od marca 2022 do lutego 2023 roku i dodać tylko 11 miesięcy? A jeśli tak, to czy później podzielić to przez 12 miesięcy czy przez 11? Czy mogłabym prosić o wyliczenie kwoty za 1 dzień chorobowego przy założeniu stałej pensji 4.100 przez ten okres? Mamy wątpliwości, czy poprawnie dokonaliśmy obliczenia świadczenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie dotyczące przyszłości osoby współpracującej (żona pomagająca mężowi w prowadzeniu działalności gospodarczej). Czy opłacając składki ZUS przy zgłoszeniu jako umowa o pracę lub umowa zlecenia może w przyszłości ubiegać się o emeryturę? Rozumiem że wiek emerytalny a staż pracy to dwie kwestie. Czy jest możliwe otrzymanie emerytury po niezbyt długim okresie składkowym w wyżej przedstawionym przypadku?

czytaj więcej »

Pytanie: Podczas kontroli ZUS okazało się że kilku pracowników miało błędnie naliczoną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to jej nadpłata bądź niedopłata. Kontrola ZUS obejmowała lata 2019–2021. Czy dla tych pracowników należy skorygować listę płac? Czy na podstawie skorygowanych deklaracji ZUS można zaksięgować zaległość składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosimy o informację, czy powinniśmy wypłacać dodatek za wysługę lat pracownicom przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich. W tym roku płatnikiem zasiłków dla osób zatrudnionych w naszej firmie jest ZUS.

czytaj więcej »

Pytanie: 1 marca 2023 r. zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę zlecenia z dniem rozpoczęcia pracy 2 marca 2023 r. Zleceniobiorca nie zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego. Za marzec 2023 r. otrzymał należność według określonej stawki godzinowej i przedstawionej liczby godzin. W kwietniu uległ wypadkowi przy pracy (zwolnienie lekarskie od 12-14 kwietnia 2023 r.). Sporządzono kartę wypadku. Jak wyliczyć świadczenie za ten okres (pracodawca jest płatnikiem)? Czy podstawą zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego będzie należność za marzec pomniejszona o składki (bez chorobowej czy z chorobową?). Czy należy tą podstawę inaczej wyliczyć, skoro nie jest to pełny miesiąc?

czytaj więcej »