Zlecenie po ustaniu stosunku pracy pozbawi prawa do świadczenia przedemerytalnego

Pytanie: Spółka chce zwolnić jednego z podwładnych, gdyż z przyczyn ekonomicznych musi zlikwidować jego stanowisko pracy. Rozważa jednak późniejsze zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia, przy wykonywaniu innych obowiązków. Czy zawarcie takiej umowy może przeszkodzić tej osobie w uzyskaniu świadczenia przedemerytalnego z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy?

Wspólnik spółki cywilnej, który był wcześniej jej pracownikiem, może opłacać niższe składki

Osoba zatrudniona w spółce cywilnej, która przystąpiła do tej spółki, nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy. W takim przypadku wykonuje obowiązki na swoją rzecz jako przedsiębiorca.

Wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą trzeba zgłosić przed ukończeniem wieku określonego w przepisach

Pytanie: Pracownica urodzona w grudniu 1953 roku nie może jeszcze ubiegać się o emeryturę przysługującą z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (osiągnie go dopiero w kwietniu 2014 roku). Spełnia jednak warunki wymagane do uzyskania wcześniejszej emerytury pracowniczej. Czy obowiązuje ją jakiś termin na zgłoszenie wniosku o przyznanie tego świadczenia?

Urlop wychowawczy po zasiłku macierzyńskim zmienia sytuację zleceniobiorcy

Pytanie: Spółka zawarła umowę zlecenia z osoba, która w innej firmie pobiera zasiłek macierzyński. Czy za taką osobę trzeba odprowadzić składki ZUS oraz czy rozpoczęcie przez zleceniobiorcę urlopu wychowawczego, bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, spowoduje zmianę obowiązków ciążących na spółce?

Trzeba podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku do minimalnej

Pytanie: Pracownica spółki otrzymująca minimalne wynagrodzenie urodziła dziecko 12 grudnia 2013 r. i od tej daty przebywa na podstawowym urlopie macierzyńskim do 30 kwietnia 2014 r. (20 tygodni). Następnie będzie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) oraz z urlopu rodzicielskiego (26 tygodni). Jest zatrudniona w spółce od 1 stycznia 2013 r. i jest to jej pierwsza w życiu praca. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustalono z uwzględnieniem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego jej od stycznia do listopada 2013 roku w kwocie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2013 roku dla pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia, czyli 1.104,60 zł. Czy w związku ze wzrostem minimalnej płacy od 1 stycznia 2014 r. należy ustalić podwładnej nową podstawę wymiaru?

Syn właściciela firmy nie musi być osobą współpracującą

Pytanie: Przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą chce zatrudnić swego syna, z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym. Czy jeżeli zawrze z synem umowę zlecenia, będzie musiał opłacać za niego składki ZUS jako za osobę współpracującą?

Świadczenie za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie musi wynikać z regulaminu, aby wyłączyć je z podstawy wymiaru

Pakiet kafeteryjny opłacany przez pracodawcę i przysługujący podwładnemu w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stanowi podstawy wymiaru składek ze stosunku pracy. Świadczenie za czas choroby jest jednak zwolnione z oskładkowania tylko wtedy, gdy przewidują to regulacje płacowe.

Stanowisko prokurenta nie jest samoistnym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń

Pełnienie funkcji prokurenta spółki na podstawie uchwały zarządu oznacza nawiązanie stosunku korporacyjnego i jest neutralne w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Nie można uregulować składek przelewem wierzytelności

Pytanie: Płatnik składek chce pokryć należności z tytułu składek przelewając na ZUS wierzytelność przysługującą mu wobec kontrahenta handlowego. Czy przysługuje mu takie uprawnienie?