Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie za okres wcześniejszy niż 3 dni

Pytanie: Podwładna nie stawiała się do pracy od 18 października 2013 r. W dniu 26 listopada 2013 r. dostarczyła pracodawcy trzy zwolnienia lekarskie z powodu choroby za następujące okresy: od 18 października do 13 listopada 2013 r. (wystawione przez lekarza psychiatrę 25 listopada 2013 r.), od 14 do 22 listopada 2013 r. (za okres pobytu w szpitalu psychiatrycznym, wystawione 22 listopada 2013 r.) oraz od 23 listopada do 6 grudnia 2013 r. (wystawione przez lekarza psychiatrę 25 listopada 2013 r.). Czy w takim przypadku należał jej się zasiłek chorobowy?

Korzystniejsze liczenie okresów pracy na kolei nie dotyczy kapitału początkowego

Preferencyjny sposób przeliczania okresów składkowych z tytułu pracy na kolei nie może służyć innym celom niż ustalenie prawa do emerytury kolejowej. W szczególności nie umożliwia korzystniejszego ustalania kapitału początkowego.

Jedyny wspólnik i członek zarządu spółki z o.o. nie może zawrzeć z nią umowy o pracę

Pytanie: Utworzona w styczniu spółka z o.o. ma tylko jednego wspólnika, który pełni jednocześnie funkcję prezesa zarządu. Zarząd spółki jest jednoosobowy. Czy taki prezes zarządu może podlegać pracowniczym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Funkcjonariusz podlega ze zlecenia dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym

Pytanie: Spółka zatrudniła funkcjonariusza Policji na podstawie umowy zlecenia. Czy za takiego zleceniobiorcę trzeba opłacać składki ZUS?

Funkcje programu Płatnik 9.01.001 będą uruchamiane etapami

W ramach najnowszej wersji programu, płatnicy uzyskali dostęp do funkcjonalności związanych z przygotowywaniem dokumentów ubezpieczeniowych, z uwzględnieniem nowych formularzy oraz kodów tytułu ubezpieczenia i świadczenia/przerwy. Pozostałe modyfikacje będą uruchamiane sukcesywnie w 2014 roku.

Dokumenty muszą odzwierciedlać podział płatnej opieki między rodziców

Zakres danych potrzebnych do przyznania zasiłku za czas korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub z urlopu rodzicielskiego zależy od tego, czy bezpośrednio przed złożeniem wniosku z tego urlopu korzystał drugi rodzic dziecka.

Do przeliczenia nowej emerytury nie jest potrzebne zaświadczenie o zarobkach

Pytanie: Od 1 marca 2013 r. pracodawca zatrudnia podwładną uprawnioną do emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. W styczniu 2014 roku zatrudniona zamierza ubiegać się o przeliczenie tego świadczenia. W związku z tym zwróciła się do pracodawcy o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego wysokość wynagrodzeń wypłaconych jej w 2013 roku. Czy będzie jej potrzebne takie zaświadczenie?

Do końca stycznia płatnicy muszą przekazać informację ZUS IWA

W druku ZUS IWA wykazuje się dane niezbędne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Takiego dokumentu nie muszą składać płatnicy składek, którzy w 2013 roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób.

Choroba niani musi być potwierdzona kopią zaświadczenia lekarskiego

W celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy, spowodowanej koniecznością opieki nad dzieckiem z powodu choroby niani, zatrudniony powinien złożyć pisemne oświadczenie oraz przedstawić kopię zaświadczenia lekarskiego. Takie dokumenty stanowią również podstawę do wypłacenia mu zasiłku.