Umowa o prowadzenie PPK dla nowych pracowników

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną. Dowiedz się więcej.

Od 7 kwietnia 2023 r. – praca zdalna w Kodeksie pracy

Przypominamy, że w Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych ustaw. Data ogłoszenia to 6 luty 2023 r. Oznacza to, że przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Warto zatem sprawdzić, jak się przygotować do wdrożenia nowych regulacji.

Dopłata do składki zdrowotnej przez niektórych ryczałtowców po zakończeniu roku

W przypadku podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wysokość składki zdrowotnej zależy od osiąganych przez taki podmiot przychodów. Nowe zasady rozliczania wspomnianych składek powodują, że po zakończeniu roku wielu ryczałtowców będzie musiało dopłacić do ZUS z tego tytułu znaczne kwoty. Poznaj szczegóły rozliczenia.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, jaka jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Skutki braku dokumentów rozliczeniowych za 2022 rok niezbędnych do obliczenia składki zdrowotnej

Dane dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowotne trzeba wykazać w odpowiednim bloku deklaracji rozliczeniowej (XI na formularzu ZUS DRA) albo imiennego raportu miesięcznego (III.E na formularzu ZUS RCA). Jakie konsekwencje dotkną przedsiębiorcę, jeżeli nie złożył deklaracji? Sprawdź koniecznie.

Powołanie pracownika do OT – terytorialnej służby wojskowej

Może się zdarzyć, że firma otrzyma pismo z wojskowego centrum rekrutacji o powołaniu do terytorialnej służby wojskowej pracownika w celu odbycia kilkudniowego szkolenia. Sprawdź, jak rozliczyć się z pracownikiem w takiej sytuacji i jakie skutki finansowe poniesie pracodawca.

Co z ulgą dla seniora - pracownika z zawieszoną emeryturą w 2023 roku

Warunkiem skorzystania z ulgi podatkowej dla seniora jest, aby podatnik mimo nabycia uprawnień nie otrzymywał m.in. emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, ani świadczeń żołnierzy zawodowych i służb mundurowych. Liczy się stan na dzień wypłaty. Potwierdził to w interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 22 kwietnia 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.111.2022.2.KF. Poznaj szczegóły regulacji.

Jakich błędów unikać wystawiając zaświadczenia dla pracujących emerytów i rencistów

Do 28 lutego płatnicy składek muszą poinformować ZUS o dochodach osiągniętych w 2022 r. przez część z zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Kontrole prowadzone przez ten organ pokazują, że płatnicy nadal popełniają szereg błędów przy wypełnianiu stosownych zaświadczeń, a często nawet ich nie składają – mimo istnienia takiego obowiązku. Tymczasem, jeśli z winy płatnika składek świadczenie emerytalno-rentowe wypłacone zostanie w zawyżonej wysokości, to na nim będzie spoczywał obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty. Warto więc zapoznać się z najczęściej stwierdzanymi w poprzednich latach błędami.

Jak poprawnie należy rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 rok

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2022 roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu/dochodu z tytułu prowadzonej działalności, po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia tej składki za okres od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. (okres składkowy) na druku ZUS DRA za kwiecień 2023 roku. Omawiany obowiązek dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej, w formie podatku liniowego, albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Upewnij się, jak dokonać rozliczenia bez błędów, zwłaszcza przy zmianie formy opodatkowania w trakcie 2022 roku.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych pracowników w 2023 roku

Resort pracy wspiera system kształcenia dualnego, przeznaczając środki Funduszu Pracy na jego dofinansowanie. Zapowiedział też zwiększenie nakładów na wynagrodzenia młodocianych pracowników. Dowiedz się od kiedy i w jakim zakresie.