Trzydziestokrotność 2024

Sprawdź, ile wynosi kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tzw. limit 30-krotności) w tym roku.

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. – zmiany kodów i nowe tytuły do ubezpieczeń

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zmiana rozporządzenia w sprawie określania wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wprowadzająca cztery nowe kody tytułów ubezpieczeń społecznych w związku z wypłatą od 1 stycznia 2024 r. nowego rodzaju świadczenia dla osób niepełnosprawnych – tzw. świadczenia wspierającego. Sprawdź szczegóły.

Podstawa wymiaru składek w uchwale SN pod lupą rzecznika przedsiębiorców

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął 29 listopada 2023 r. uchwałę (sygn. akt III UZP 3/23) dotyczącą możliwości obniżania przedsiębiorcom przez ZUS podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skrytykował to rozstrzygnięcie, jako niekorzystne dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Dowiedz się więcej.

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych przekazanych od 1999 roku do ZUS

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych w następujących terminach: za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – do 1 stycznia 2024 r. za okresy od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Orzeczenia o niepełnosprawności – ważne w 2024 roku

Przypomnijmy, że przepisy wprowadzone w okresie pandemii COVID-19 wydłużyły z mocy prawa – do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – ważność orzeczeń o niepełnosprawności, których termin ważnościprzypadał po wprowadzeniu przepisów antycovidowych. Sprawdź, na jakiokres w 2024 roku wydłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Dodatek za szczególne warunki pracy a płaca minimalna od 1 stycznia 2024 roku

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wliczamy do płacy minimalnej. Czy dodatek za szczególne warunki pracy przestanie być uwzględniany przy ustalaniu wynagrodzeniaminimalnego od 1 stycznia 2024 r.? Koniecznie przeczytaj.

Prawo zleceniobiorcy – własnego pracownika do wnioskowania o wyrównanie zasiłku

ZUS zmienił stanowisko w sprawie przyjmowania do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przychodów z tytułu zawartych umów zlecenia. Sprawdź na czym polega zmiana i jakie są jej praktyczne skutki.

Od 2024 roku - kolejne zmiany w kodach ubezpieczeniowych

Projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej, modyfikującego rozporządzenie w sprawie określenia m.in. wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego przewiduje zmiany w kodach tytułów ubezpieczeń. Sprawdź, jaki jest powód i cel tych zmian.

Najniższa podstawa wymiaru składek na urlopach wychowawczych i świadczeń chorobowych w 2024 roku

Wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 roku będzie miał wpływ na najniższą podstawę świadczeń chorobowych oraz podstawę wymiaru składek osób na urlopach wychowawczych i niektórych przedsiębiorców. Przeczytaj, ile wyniosą.

Wypłata środków z PPK w formie świadczenia małżeńskiego

Wspólny rachunek może zostać otwarty dla małżonków, którzy mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej. Środki z tego rachunku są wypłacane, w co najmniej 120 miesięcznych ratach, aż do śmierci drugiego z małżonków. Poznaj obowiązujące regulacje.