Jak w 2023 r. obliczyć kwotę wolną od potrąceń dla pracownika na niepełnym etacie

Kwota wolna od potrąceń ulega obniżeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. W tym przypadku obliczenie kwoty wolnej musi poprzedzać ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę stosownie do wymiaru czasu pracy. Od tak uzyskanego wynagrodzenia należy odliczyć obciążenia składkowo-podatkowe oraz wpłaty dokonywane do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania, a otrzymany wynik pomnożyć przez odpowiednią do rodzaju potrącenia stawkę procentową. Warto zatem sprawdzić, na przykładzie liczbowym, jak poprawnie dokonać potrąceń w 2023 roku.

Do 2025 r - uruchomienie systemu teleinformatycznego

Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów ma na celu ułatwienie prawidłowego naliczania i odprowadzania podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dowiedz się więcej.

Środki w PPK a zmiana pracy

Nawet w przypadku gdy instytucja finansowa, wybrana do zarządzania rachunkami PPK w nowej firmie jest taka sama, jak w poprzedniej, pracownik otrzymuje dane do nowego rachunku PPK, na który będą przelewane aktualne wpłaty. Ponieważ środki, gromadzone w PPK, to własność prywatna, od uczestnika programu zależy, co z nimi zrobi. W przypadku zmiany pracy, są dwie możliwości. Upewnij się jakie.

Od 1 stycznia 2023 r. - wyższe diety w podróży służbowej krajowej

Od 1 stycznia 2023 r. dieta w podróżach służbowych krajowych wynosi 45 zł.  Sprawdź, o ile wzrosną inne świadczenia powiązane z dietą.

Do 2025 r - uruchomienie systemu teleinformatycznego

Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów ma na celu ułatwienie prawidłowego naliczania i odprowadzania podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dowiedz się więcej.

Wzrost stawek dla prywatnych pojazdów pracowników używanych do celów służbowych tuż-tuż

Zmienią się zasady zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów pracowników do celów służbowych, który jest dokonywany w formie tzw. kilometrówki. Celem nowelizacji jest dostosowanie wysokości stawek tego zwrotu, które nie były zmieniane od 15 lat, do  obecnych kosztów używania pojazdów, w tym zwłaszcza cen paliwa. Sprawdź szczegóły zmian.

Składka wypadkowa 2023 – wpływ miejsca wypadku przy pracy na jej wysokość

Resort rodziny przygotował projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy*, który ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Nowe przepisy rozporządzenia wskazują czy wypadek przy pracy miał miejsce podczas jej wykonywania w siedzibie firmy, czy podczas pracy zdalnej. Ta ważna zmiana ma się przełożyć się na wzrost składki wypadkowej dla pracodawców. Sprawdź szczegóły.

Od 2023 roku - zmiany w ZUS RCA i ZUS DRA

Resort rodziny przygotował projekt* rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń oraz rozliczania składek ZUS. Zmiany w formularzach wykorzystywanych do celów rozliczeniowych mają obowiązywać w 2023 roku. Dowiedz się, na czym będą polegały.

Do 30 grudnia 2022 r. – obowiązek założenia profilu na PUE ZUS

Przypominamy, że do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS. Obowiązek posiadania od 1 stycznia 2023 r. profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS przez każdego płatnika składek wynika z przepisów. Dowiedz się więcej.

W 2023 r. - ponowny autozapis do PPK

Osoba zatrudniona, która złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przed zawarciem w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK, w 2023 r. po raz pierwszy może zostać objęta tzw. ponownym autozapisem. O związanych z nim obowiązkach i terminach powinny pamiętać zarówno osoby zatrudnione, jak i pracodawcy.