Od 1 stycznia 2025 r. - zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców

Wszystko na to wskazuje, że z nowym rokiem zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Wszyscy drobni przedsiębiorcy – w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne – będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej, a dzięki zmniejszeniu obowiązków rozliczeniowych system obliczania składek ma stać się bardziej przejrzysty. Poznaj zapowiadane zmiany.

Jak do 17 maja dostosować stanowiska pracy do monitorów ekranowych

Wyposażenie pracowników korzystających z przenośnych komputerów w monitory ekranowe albo podstawki, przenośne klawiatury i myszki to nowy obowiązek dla pracodawcy. Nowe przepisy wprowadzające zmiany weszły w życie 17 listopada 2023 r., ale pracodawcy mają 6. miesięcy na dostosowanie stanowisk pracy do nowych, uproszczonych wymogów. Dowiedz się więcej.

Weryfikacja niekaralności pracowników

Przypominamy, iż 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzyły one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi.

Od 1 kwietnia - okno transferowe OFE-ZUS

Od początku kwietnia do 31 lipca 2024 r. każdy, kto jest uprawniony do oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych, może zdecydować, czy chce, aby jego składki trafiały do OFE, czy też na subkonto w ZUS. Chodzi tu o część  składki emerytalnej ubezpieczonego, która – zgodnie jego z decyzją – trafi do OFE i będzie inwestowana na rynku kapitałowym, albo też zasili jego subkonto w ZUS. Sprawdź szczegóły.

Od 1 kwietnia - nowa wysokość jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Od początku kwietnia ulegają podwyższeniu jednorazowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej.

Zasiłek chorobowy już za 1. dzień niezdolności do pracy

9 stycznia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia. Projekt dotyczący zmiany zasad wypłaty zasiłku chorobowego nie został dotychczas opublikowany; przyjęta informacja wskazuje natomiast na kierunek prac legislacyjnych rządu w tym zakresie. Dowiedz się więcej.

Na czym ma polegać urlop składkowy dla przedsiębiorców

Rząd planuje wprowadzenie urlopu od składek ZUS dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mają zostać zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Sprawdź szczegóły planowanych zmian.

Na co zwracać uwagę obliczając okres zasiłkowy w 2024 roku

Zasady obliczania okresu zasiłkowego nie są skomplikowane w sytuacji, kiedy niezdolność do pracy ma charakter ciągły. Problemy pojawiają się, gdy pomiędzy zaświadczeniami lekarskimi pojawiają się przerwy. Sprawdź, jakich błędów unikać przy obliczaniu okresu zasiłkowego w 2024 roku.

Okresy składkowe i nieskładkowe – najnowsze stanowisko Trybunału Konstytucyjnego

13 grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu skargi konstytucyjnej na posiedzeniu niejawnym, ogłosił wyrok w przedmiocie przepisu regulującego sposób obliczania okresów składkowych i nieskładkowych (sygn. akt SK 109/20). Sam jednak nie wskazuje nowego sposobu obliczania tych okresów. To ustawodawca jest obowiązany do zmiany przedmiotowego przepisu. Już dziś warto wiedzieć, czego mogą się spodziewać przyszli emeryci i renciści. Sprawdź.

Emerytury pomostowe 2024 – co przyniosła nowelizacja

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 1 stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany o emeryturach pomostowych. Ta nowelizacja jest korzystna dla pracowników, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać z tego świadczenia.