Od 1 stycznia 2024 r. – zmiany w emeryturach pomostowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy pomostowej emerytury pomostowe będą przysługiwać także tym osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Dowiedz się więcej.

Kiedy można wypłacić środki z PPK na pokrycie wkładu własnego

Uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45. lat, może wnioskować o wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego. Wypłata realizowana jest przez instytucję finansową, na podstawie odrębnej umowy zawartej z tą osobą. Dowiedz się więcej.

Znaczny wzrost wynagrodzenia minimalnego w 2024 r.

Resort pracy udostępnił informacje dotyczące wzrostu minimalnej płacy w 2024 roku. Poznaj stawki.

Do końca 2023 roku – wyższe świadczenia pracownicze

Ponieważ wiele dodatkowych przysługujących pracownikom wypłat oblicza się na podstawie stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w danych roku kalendarzowym, od 1 lipca 2023 r. ponownie uległy one zwiększeniu. W opracowaniu wskazujemy na obowiązujące do końca tego roku stawki najczęściej stosowanych świadczeń.

Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP przysługuje na oboje rodziców dziecka

Kodeks pracy daje obojgu rodzicom możliwość korzystania z uprawnień urlopowych, dlatego pojawiają się wątpliwości czy zwolnienie z odprowadzania składek na FP i FGŚP przysługuje w równej mierze pracodawcy matki, jak i pracodawcy ojca dziecka. Dowiedz się, jakie jest w tej kwestii stanowisko resortu pracy.

Co nowego w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w 2024 roku

Od 24 marca 2024 roku w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące obowiązku informacyjnego pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Strażą Graniczną oraz Państwową Inspekcją Pracy. Poznaj szczegóły zmian.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego

W poprzednim numerze magazynu zamieściliśmy komentarz traktujący o ustalaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tym wydaniu kontynuujemy tematykę, omawiając m.in. regulacje dotyczące ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego, w przypadku urodzenia dziecka na tym urlopie. Upewnij się, czy dobrze znasz aktualne przepisy.  

Urlop i zasiłek macierzyński - 16 przykładów z praktyki

Zmiany w Kodeksie pracy, obowiązujące od 26 kwietnia 20243 r. ,mające wpływ na zasiłek macierzyński, dotyczą głównie zwiększenia wymiaru urlopu rodzicielskiego oraz zasad korzystania z niego, możliwości wydłużonego okresu tego urlopu dla rodziców posiadających zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, czy skrócenia okresu, w którym ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego. Natomiast w ustawie chorobowej nowe regulacje dotyczą głównie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Niniejszy komentarz dotyczy ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W kolejnym wydaniu magazynu omówimy regulacje dotyczące ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego.  

Od 1 maja 2023 r. - nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA

Na początku lutego 2023 r. ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA i ZUS RCA do wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmian w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub aplikacji e-płatnik. Możliwość wypełnienia obu dokumentów rozliczeniowych ZUS udostępnia w dokumentach rozliczeniowych składanych za kwiecień 2023 roku. Dokumenty rozliczeniowe ZUD RCA i ZUS DRA zostały dostosowane do tego, aby przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (podatek według skali, podatek liniowy) mogli wykazać dane niezbędne do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej. Ponadto w nowych formularzach ZUS DRA i ZUS RCA dodano pola w zakresie informacji o zmianie formy opodatkowania. Sprawdź szczegóły.

Zmiany w urlopach rodzicielskich – jakie stosować przepisy przejściowe

Zgodnie z przepisami przejściowymi, jeśli np. pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego w dniu 2 sierpnia 2022 r. albo w momencie wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy, pracownikowi ojcu – przysługuje dodatkowa, 9-tygodniowa część urlopu rodzicielskiego. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób ojciec może korzystać z tej dodatkowej części, jeśli pracownica – matka korzystała z tzw. długiego wniosku (czyli wnioskowała tuż po porodzie o swój pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – na podstawie dotychczasowego art. 1791). Sprawdź, jak na pytania dotyczące tej tematyki odpowiedział resort rodziny.