Udział pracownika w kursie językowym na zwolnieniu lekarskim

Pytanie: Firma organizuje kursy językowe, które w danym dniu trwają 2 godziny: jedna godzina wliczana jest do czasu pracy, natomiast druga musi zostać odpracowana. Pracownik uczestniczący w kursie przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Chciałby kontynuować naukę mimo choroby. Czy jest to dopuszczalne? Czy  pracownikowi nie grozi utrata prawa do świadczeń chorobowych?

Składki na FP, FS, FGŚP oraz FEP od umów zlecenia

Pytanie: W grudniu chcemy zatrudnić kilka obcych osób na podstawie umów zlecenia. Czy będziemy musieli odprowadzać za nie także składki na FP, FS i FGŚP oraz co ze składkami na FEP, jeśli w ramach tego rodzaju umów część z wspomnianych osób będzie wykonywała prace szczególne w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych?       

Zmiana dla przedsiębiorców spłacających zadłużenie w ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu do dnia złożenia wyrejestrowania z ubezpieczeń. To wyrejestrowanie może zostać złożone na bieżąco. Gdy przedsiębiorca przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ale  opłaci składki po terminie albo w niepełnej wysokości, nie powoduje to już ustania ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe staje się wówczas należnością która powinna zostać uregulowana. Dowiedz się, jakie kolejne zmiany przyniesie nowelizacja ustawy systemowej.

Zgłoszenie do ZUS zleceniobiorcy przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Często zdarza się, że osoby zawierające umowę zlecenia pozostają w stosunku pracy lub wykonują inną umowę cywilnoprawną. W takim przypadku dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji, takie osoby należy prawidłowo zgłosić do ZUS. Trzeba zatem ustalić, jakim ubezpieczeniom będą podlegać z tytułu zawarcia umowa zlecenia – czy ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy tylko samemu zdrowotnemu. Sprawdź, na 9 praktycznych przykładach, jak tego dokonać bez błędów.

Zatrudnianie cudzoziemców według nowych przepisów tuż-tuż

Celem projektowanej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców jest przede wszystkim usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz ograniczenie występujących nadużyć, jak również pełna elektronizacja postępowań. Dowiedz się więcej.

Zasady wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej

Planowana nowelizacja Kodeksu pracy*, już w niedługim czasie, ma wprowadzić nie tylko regularną, ale także tzw. okazjonalną pracę zdalną. W tym trybie praca zdalna będzie mogła być wykonywana nawet do 24. dni w roku kalendarzowym. Warto podkreślić, że okazjonalna praca zdalna może przynieść korzyści także pracodawcy, gdyż zwolni go z pewnych kosztów oraz obowiązków wobec pracownika. Sprawdź, na czym konkretnie będą one polegały.

Szkolenia pracowników a czas pracy po nowelizacji kp

W przypadku gdy pracodawca poleci pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, szkolenie takie powinno zostać sfinansowane przez pracodawcę i w całości wliczane do czasu pracy. Taka podstawowa reguła leży u podstaw przygotowywanej nowelizacji Kodeksu pracy. Sprawdźmy, jakie są praktyczne skutki przygotowywanych zmian.

Środki w PPK a zmiana pracy

Nawet w przypadku gdy instytucja finansowa, wybrana do zarządzania rachunkami PPK w nowej firmie jest taka sama, jak w poprzedniej, pracownik otrzymuje dane do nowego rachunku PPK, na który będą przelewane aktualne wpłaty. Ponieważ środki, gromadzone w PPK, to własność prywatna, od uczestnika programu zależy, co z nimi zrobi. W przypadku zmiany pracy, są dwie możliwości. Upewnij się jakie.

Skutki płacowe przejścia pracownika na emeryturę i ponownego nawiązania z nim stosunku pracy

Koniec roku jest często związany z przechodzeniem pracowników na emeryturę. Jakie jednak obowiązki ma pracodawca, jeżeli pracownik jednego dnia rozwiązuje umowę o pracę ze względu na przejście na emeryturę a  następnego dnia zatrudnia się już jako emeryt. Czy przy wyliczaniu odprawy emerytalnej dla tego pracownika uwzględnia się koszty uzyskania przychodu i kwotę wolną? W której pozycji PIT-11 się ją wpisuje? Jak ujmuje się ją w rozliczeniu rocznym? Sprawdźmy.