Wypłata wyrównania wynagrodzenia za trzy lata wstecz – co ze składkami i korektą dokumentacji

Pytanie: Pracownik nauczyciel otrzyma wyrównanie za trzyletni okres wstecz. Wypłata wyrównania jest spowodowana:1)     błędną interpretacją regulaminu wynagradzania nauczycieli i wydaniem opinii radcy prawnego (wyrównanie za okres trzyletni),2)     wypłata wynagrodzenia dla nauczycieli za warunki trudne niewypłacane w okresie pandemii. Wypłata być może nastąpi po wyroku sądowym i nakazie zapłaty za okres od marca 2020 r. Jest rozważane również podjęcie ugody mediacyjnej i może być określona kwota bez możliwości przydzielenia do danego miesiąca, za który brak wypłaty. Proszę o udzielenie informacji jak należy wypłacić takie składniki wynagrodzenia: czy jedną kwotą i składki ZUS za miesiąc wypłaty, a w razie choroby ten składnik nie będzie ujęty w podstawie wynagrodzenia lub zasiłku za czas choroby, czy należy dokonać wypłaty za miesiąc, którego dotyczy dany składnik wynagrodzenia. Dokonać korekt deklaracji ZUS za okres trzyletni i również przeliczyć podstawę ZUS i dokonać korekty za okres nieobecności pracownika w pracy spowodowanego chorobą (korekty za 3 lata wstecz?)

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK poprzez PUE ZUS

ZUS przynajmniej na okres pandemii COVID-19 przejął obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zawarcia umowy o zarządzanie PPK, czy przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Zakład powinności te wypełni elektronicznie. Sprawdź szczegóły nowych unormowań.

W listopadzie – czternasta emerytura z urzędu

Zakład wypłaci dodatkowe świadczenie roczne, tzw. „czternastkę”, z urzędu, zatem nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie.

Ulgi składkowe dla byłego pracownika – obecnego przedsiębiorcy

Czy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą, świadczący w jej ramach na rzecz byłego pracodawcy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności, ale nie tożsame z zakresem czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy, uprawniają do ulg składkowych? Sprawdź stanowisko ZUS w tej kwestii, wyrażone w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2021 r., znak: WPI/200000/43/576/2021).

Ukończenie przez młodocianego 18 lat, a kod tytułu ubezpieczenia

Pytanie: Pracownik młodociany, z którym mamy podpisaną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, w trakcie nauki ukończy 18 lat. Czy będziemy musieli go wyrejestrować z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu i ponownie do nich zgłosić z kodem 01 10 XX? Nadmieniam, że po zakończeniu nauki chcemy zatrudnić tę osobę w ramach stosunku pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne a koszty uzyskania przychodów

Pytanie: Czy pracownikowi pobierającemu świadczenie rehabilitacyjne należy potrącać koszty uzyskania przychodu?

Oskładkowanie pakietów medycznych i kart sportowych

Czy pracodawca musi doliczać wartość pakietu medycznego i karty sportowej, finansowanych częściowo przez pracownika a częściowo przez przedsiębiorcę, do podstawy wymiaru składek ZUS, jeżeli nabycie praw do tych świadczeń odbywa się na zasadach określonych w regulaminie wynagradzania ?Poznaj opinię ZUS z 19 sierpnia 2021 r., znak: WPI/200000/43/601/2021).

Odprawa emerytalna i rentowa – prawo do świadczenia, składki od wypłaty w świetle opinii ZUS i SN

Czy odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi na mocy porozumienia zawartego z pracodawcą, będąca rekompensatą za rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem z powodu likwidacji stanowiska pracy, może być wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS? Dowiedz się, jak na ten temat wypowiedział się ZUS w interpretacji indywidualnej z 27 sierpnia 2021 r., znak: DI/200000/43/547/2021. Poznaj też ważne wyroki Sądu Najwyższego, w których sąd zajął jednoznaczne stanowisko w kwestii przysługujących pracownikom odpraw.

Od 5 października 2021 r. obowiązują przepisy o e-doręczeniach

Ustawa o doręczeniach elektronicznych umożliwia stosowanie tzw. e-doręczeń zarówno w instytucjach publicznych, jak i w kontaktach obywateli z tymi instytucjami. E-doręczenia można także stosować w obrocie gospodarczym. Przeczytaj, co to oznacza w praktyce.