Nr specjalny - 65

Polski Ład i inne zmiany dla płatników w 2022 roku

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz progu podatkowego, a także zmiany w zakresie naliczania składki zdrowotnej – to najważniejsze elementy nowelizacji ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Sprawdź szczegóły zmian.

Nr 222

Wyższe wynagrodzenie minimalne a podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. wyższa minimalna płaca ma wpływ na wysokość najniższej podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Dowiedz się jak wzrosły obciążenia składkowe po stronie pracodawcy po tej zmianie w stosunku do roku ubiegłego.

Weryfikacja przez ZUS podstaw wymiaru składek

Czy ZUS ma prawo weryfikować wysokość podstawy wymiaru składek i stwierdzać w drodze decyzji, że jest ona zawyżona lub niewspółmierna do osiąganych wyników ekonomicznych przez prowadzącego firmę także wówczas, gdy działalność gospodarcza dopiero jest rozpoczynana przez przedsiębiorcę? Upewnij się, jakie stanowisko w tej kwestii prezentuje Sąd Najwyższy w wydanym 28 października 2021 r. postanowieniu.

Nr 221

W 2022 roku – wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego

Od 1 stycznia 2022 r. pracownicy będą mogli korzystać ze zwolnień lekarskich, jeżeli lekarz zdiagnozuje u nich wypalenie zawodowe.

Składka zdrowotna emeryta – przedsiębiorcy w 2022 roku

Pytanie: Jestememerytem prowadzącym jednoosobowe biuro rachunkowe. Obecnie rozliczam się wg skali podatkowej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacę w kwocie 381 zł miesięcznie z tytułu działalności. Jaką zapłacę w 2022 roku?

Prawo do zwolnień składkowych przy zagubieniu wniosków przez ZUS

ZUS nie mógł odmówić przyznania świadczeń w ramach tarczy antykryzysowej „zasłaniając się” brakiem wniosku, w sytuacji, gdy przedsiębiorca twierdzi, że wniosek wrzucił do udostępnionej skrzynki na wnioski. Sądy administracyjne uznały, że dopuszczenie możliwości składania wniosków w tym trybie, bez potwierdzania ich przez Zakład, obciąża ZUS.

Nr 220

Wypłata wyrównania wynagrodzenia za trzy lata wstecz – co ze składkami i korektą dokumentacji

Pytanie: Pracownik nauczyciel otrzyma wyrównanie za trzyletni okres wstecz. Wypłata wyrównania jest spowodowana:1)     błędną interpretacją regulaminu wynagradzania nauczycieli i wydaniem opinii radcy prawnego (wyrównanie za okres trzyletni),2)     wypłata wynagrodzenia dla nauczycieli za warunki trudne niewypłacane w okresie pandemii. Wypłata być może nastąpi po wyroku sądowym i nakazie zapłaty za okres od marca 2020 r. Jest rozważane również podjęcie ugody mediacyjnej i może być określona kwota bez możliwości przydzielenia do danego miesiąca, za który brak wypłaty. Proszę o udzielenie informacji jak należy wypłacić takie składniki wynagrodzenia: czy jedną kwotą i składki ZUS za miesiąc wypłaty, a w razie choroby ten składnik nie będzie ujęty w podstawie wynagrodzenia lub zasiłku za czas choroby, czy należy dokonać wypłaty za miesiąc, którego dotyczy dany składnik wynagrodzenia. Dokonać korekt deklaracji ZUS za okres trzyletni i również przeliczyć podstawę ZUS i dokonać korekty za okres nieobecności pracownika w pracy spowodowanego chorobą (korekty za 3 lata wstecz?)

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK poprzez PUE ZUS

ZUS przynajmniej na okres pandemii COVID-19 przejął obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zawarcia umowy o zarządzanie PPK, czy przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Zakład powinności te wypełni elektronicznie. Sprawdź szczegóły nowych unormowań.

W listopadzie – czternasta emerytura z urzędu

Zakład wypłaci dodatkowe świadczenie roczne, tzw. „czternastkę”, z urzędu, zatem nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie.

Numer specjalny -64

Rewolucja w ubezpieczeniach – aktualne i przyszłe zmiany dla płatników

Przed płatnikami ZUS wiele zmian spowodowanych nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, założeniami Polskiego  Ładu i JPU – czyli projektowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prawdziwą rewolucją w rozliczaniu składek. Część nowych regulacji zaczęła obowiązywać od 3 sierpnia, 16. września, następne planuje się na przyszły rok. Żeby być na bieżąco, przygotować się do zmian, a przede wszystkim nie być nimi zaskoczonym, warto dokładnie przestudiować, jakie przepisy już obowiązują a jakie zaczną obowiązywać od 2022 r.

Nr 219

Zgłoszenie i wyrejestrowanie z ZUS – 4 problemy płatników

Przy zgłaszaniu i wyrejestrowywaniu ubezpieczonych płatnicy niekiedy napotykają na trudności. Jakie to problemy i jak je rozwiązać prezentujemy w niniejszym artykule.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika niezdolnego do pracy na urlopie bezpłatnym

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przebywał na zwolnieniu chorobowym. Obecnie zakończył okres zasiłkowy, wykorzystał również urlop wypoczynkowy. Z powodu braku zdolności do pracy pracownik wnioskuje do ZUS o przyznanie renty. Do czasu przyznania renty pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny. Zgodnie z przepisami ubezpieczenie zdrowotne przysługuje w ciągu 30 dni od rozpoczęcia urlopu bezpłatnego. Po tych 30 dniach, jeżeli pracownik nadal nie będzie miał przyznanej renty, to jakie są możliwości zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zasady rozliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców – zmiany w Polskim Ładzie

Według projektu zmian w ramach Polskiego Ładu. przyjętego przez Rząd, nowe rozwiązania dotyczą wysokości i zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Od 2022 r. ujednolicone zostaną również terminy rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź szczegóły zmian.

Nr 218

Zwolnienie ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia a składka na FEP

Pytanie: Z dniem 25 czerwca 2021 r. zwolniliśmy z obowiązku świadczenia pracy pracownika, którego okres wypowiedzenia upłynie z 31 sierpnia 2021 r. Pracownik ten jest kierowcą pojazdu uprzywilejowanego, czyli osobą wykonującą pracę w szczególnych warunkach. Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy powinniśmy za tego pracownika odprowadzać składkę na FEP?

Zmiany w składce zdrowotnej prezesów spółek i członków zarządu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje, że członkowie zarządu w tym prezesi zostaną objęci począwszy od 1 stycznia 2022 roku 9% składką zdrowotną. Tego rodzaju składka nie będzie mogła zostać odliczona od podatku, co oznacza, że nastąpi faktyczne obniżenie wynagrodzenia netto członków zarządu już za kilka miesięcy. Projekt jest obecnie w trakcie trwających do końca sierpnia konsultacji społecznych, zatem może jeszcze ulec modyfikacji.

Zmiany w Funduszu Solidarnościowym i nie tylko

Fundusz Solidarnościowy doczekał się swojego umiejscowienia w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS. Nowelizacja  tego rozporządzenia wprowadza również zmianę w zakresie kolejności pokrywania wpłat na należności z tytułu niektórych składek. Sprawdź, jak te zmiany wpływają na obowiązki płatników.

Nr 217

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, będzie  obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami. Odsetki po nowelizacji przepisów będą  naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia po zmianach w ustawie systemowej

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bieg terminu przedawnienia zostanie zawieszony od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpi rozpoczęcie potrąceń ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez Zakład lub podjęcie pierwszej czynności        zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek, o której dłużnik został        zawiadomiony, do ostatniego dnia miesiąca, w którym zakończą się potrącenia, lub do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego.

Numer specjalny - 63

Składki i zasiłki – 20 porad dla płatników

Ustalanie podstawy wymiaru składek i zasiłków nie jest takie proste, budzi niejednokrotnie problemy u rozliczających ZUS z firmach. W opracowaniu publikujemy opinie naszych ekspertów w odpowiedzi na pytania Czytelników, które ostatnio wpłynęły do redakcji. Koniecznie przeczytaj, bo aby bezproblemowo naliczać składki i świadczenia chorobowe, warto wiedzieć z czym borykają się inni specjaliści i jakie rozwiązania proponują długoletni praktycy. Dla ułatwienia publikację podzieliliśmy na 2 części – składkową i zasiłkową.

Nr 216

ZUS wypłaci świadczenie 300+

Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu „Dobry Start” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dowiedz się więcej.

Zmiany w formularzach oraz obowiązku utworzenia profilu informacyjnego

Jednym z obszarów objętych zmianami zawartymi w dużej nowelizacji ustawy systemowej uchwalonej 24. czerwca br, będącej obecnie* przedmiotem prac Senatu, są zasady prowadzenia korespondencji płatników składek z ZUS, w tym w zakresie przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Najważniejsze z planowanych zmian omawiamy w niniejszym opracowaniu. Koniecznie przeczytaj.

Wyłączenie z podstawy wymiaru części składek od umów zlecenia za byłych pracowników

Czy podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne część składek przypadających po stronie byłych pracowników pracodawcy, a pokrywanych w całości przez pracodawcę? Dowiedz się jakie jest stanowisko ZUS, wyrażone w interpretacji indywidualnej z 2 czerwca 2021 r., znak: WPI/200000/43/408/2021) w przypadku składek naliczanych od umów zlecenia, w sytuacji, gdzie beneficjentem usług świadczonych przez firmę zewnętrzną był pracodawca.

Nr 215

Zmiana zakresu ubezpieczeń zleceniobiorcy w trakcie miesiąca

Pytanie: Nasz zleceniobiorca złożył wniosek o zgłoszenie go do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przy czym zgłoszenie to ma nastąpić w trakcie miesiąca. Jak taką zmianę przeprowadzić w ZUS oraz jak ustalić podstawę wymiaru składki chorobowej za ten miesiąc?

Pracownicy w wieku emerytalnym bez podatku

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego to kolejna propozycja, która została przez rządzących zapowiedziana w Polskim Ładzie. Jest to rozwiązanie nieco inne, od propozycji przygotowanej w KPO o której pisaliśmy w poprzednim numerze Zeszytów. Zgodnie z tamtymi założeniami rząd planował przekazywać równowartość PIT na IKE, natomiast obecnie planowane jest utworzenie 0% stawki podatkowej dla kolejnej grupy osób – kobiet w wieku 60+ i mężczyzn w wieku 65+.

Nr 214

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Izraelem

1 maja br. Polska podpisała z Izraelem umowę o zabezpieczeniu społecznym. Stanowi ona podstawę koordynacji systemów ubezpieczeniowych obowiązujących w obu krajach.

Ulgi składkowe dla prowadzących działalność w okresie epidemii wciąż obowiązują

Jeśli płatnik składek ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań składkowych w następstwie COVID-19, może skorzystać z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej. Ta możliwość dotyczy wszystkich płatników i obejmuje składki za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Sprawdź inne rozwiązania dla swojej firmy.

Udostępnienie wizerunku dziecka – co ze składkami i PIT od wynagrodzenia

Pytanie: Nasza firma zawarła umowę o udostępnienie wizerunku dziecka. Za udział w sesji fotograficznej i udostępnienie wizerunku dziecka mamy zapłacić 1.500 zł. Czy od tej umowy płacimy składki ZUS podatek PIT ?Czy wystawiamy PIT-11 na dziecko? A jeżeli tak, to w której rubryce w PIT wykazujemy ten przychód?

Numer specjalny -62

Świadczenia pracownicze– zwolnienia ze składek i podatku

Świadczenia na rzecz pracowników w większości korzystają ze zwolnienia podatkowego. Niektóre z nich stanowią przychód objęty przedmiotowym zwolnieniem od podatku, a w niektórych przypadkach pracownicy w ogóle nie uzyskują przychodu ze stosunku pracy. Powstaje wobec tego pytanie, jak wygląda kwestia oskładkowania tego typu świadczeń. Czy świadczenia polegające na zwrocie kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów niebędących własnością pracodawcy są zwolnione z opodatkowania i oskładkowania? Czy ekwiwalent wypłacany pracownikowi za wykorzystanie przez niego własnych narzędzi w celach służbowych jest wolny od podatku i składek? Koniecznie przeczytaj opracowanie.

Nr 213

Zmiany w wypłacie transferowej środków do PPK nowego pracodawcy

Ustawa likwidująca OFE przewiduje również nowelizacje ustawy o PPK. W jej treści poza kwestiami związanymi z likwidacją powszechnych towarzystw emerytalnych (jeden z rodzajów instytucji finansowych oferujących PPK), wprowadza zmiany, które będą miały wpływ na prowadzenie PPK. Sprawdź, co ulegnie zmianie.

Zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcę – jak zgłosić poprawnie w ZUS

Pytanie: Do 8 kwietniaosoba prowadząca działalność gospodarczą była zgłoszona do ubezpieczeń z kodem 05 80. Od 8 kwietnia zgłosiliśmy ją z kodem 05 70. Mam potwierdzenia z ZUS, że druki ZWUA i ZUA zostały przetworzone. Przygotowałam deklarację DRA z kodem 05 70, ale nie mogę jej wysłać, ponieważ wyskakuje błąd krytyczny „69004101 Brak raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika”. Na dole jest jeszcze adnotacja „w komplecie dokumentów rozliczeniowych brakuje raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika”. Nie wiem, czy powinnam przygotować jakąś poddeklarację za ten okres z kodem 05.80, czy jest to jakiś błąd systemowy.

Uzupełnianie podstawy wymiaru zasiłków na 9 przykładach z praktyki

Pytanie: Od niedawna zajmuję się w firmie rozliczaniem ZUS. Proszę o informację kiedy i jak uzupełnić podstawę pracowniczego świadczenia chorobowego.

Nr 212

Wynagrodzenie członka rady nadzorczej oddelegowanego do zarządu a składki

Pytanie: Członek Rady Nadzorczej (kod 224100) uchwałą tej Rady został oddelegowany do pełnienia funkcji Członka Zarządu na okres 3 miesięcy i pełni w tej chwili funkcję Prezesa. Nie jest zawarta umowa o pracę ani zlecenie (wynagrodzenie zostało uchwalone). Czy od wynagrodzenia pełnionej funkcji Prezesa należy potrącić składki emerytalno-rentowe? Zaznaczam, że osoba ta nie została wyrejestrowana z ZUS z funkcji członka RN. Jeżeli zatem nie trzeba wyrejestrować z ZUS ( oddelegowanie) a wynagrodzenie nie będzie oskładkowane jaki raport mam złożyć do ZUS ?

W czerwcu likwidacja OFE – jakie obowiązki ma płatnik

Od 1 czerwca 2021 roku rozpocznie się ostatni etap reformy otwartych funduszy emerytalnych. Po jego zakończeniu nastąpi likwidacja OFE. Uczestnicy otwartych funduszy będą musieli zdecydować, gdzie umieścić środki z likwidowanego rachunku w OFE. Czy z tytułu likwidacji funduszy płatników czekają dodatkowe obowiązki ?Dowiedz się szczegółów.

Skutki niezawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie

Obowiązkiem Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest weryfikacja, czy pracodawcy którzy w 2020 r. mieli obowiązek utworzyć PPK, zrobili to w terminie -zawarli umowę o zarządzanie PPK. Jeśli otrzymałeś wezwanie w związku z nieterminowym zawarciem umowy o zarządzanie PPK, sprawdź, co należy zrobić.

Nr 211

Zmiana wymiaru etatu a podstawa zasiłkowa – 12 praktycznych przykładów

Częstym problemem płatników jest właściwe ustalenie podstawy zasiłkowej w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy. Sprawdźmy zatem, na co zwraca uwagę nasz ekspert.

Zatrudnienie emeryta a prawo do świadczeń z ZFŚS

Czy w przypadku gdy nauczyciel emeryt nie mający zawieszonej emerytury podjął pracę w Gminnym Ośrodku Kultury to: powinien być naliczony za niego odpis z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole, czy w GOK, czy może w obu zakładach? Kto powinien wypłacać mu ewentualne świadczenia? Z którego zakładu pracy będzie mógł korzystać ze świadczeń socjalnych po ustaniu zatrudnienia w GOK? Sprawdź opinię Sądu Najwyższego w tej kwestii.

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2021 r.

Od 1 kwietnia 2021 roku dla 24 grup działalności zaczną obowiązywać nowe stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Tak wynika z projektu rozporządzenia* ministra rodziny i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Numer specjalny - 61

Podstawa wymiaru zasiłków 2021 - 22 przykłady z praktyki

W podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Na ponad 20 praktycznych przykładach sprawdź : jakich nagród nie wliczamy do podstawy wymiaru zasiłków jakie zasady należy stosować przy ustalaniu wysokości świadczeń w przypadku braku regulacji wewnątrzzakładowych w jaki sposób uwzględniać w podstawie wymiaru premie (nagrody) miesięczne, kwartalne czy roczne jak uzupełniać premie (nagrody) jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków w przypadkach, gdy wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca.

Nr 210

Zawarcie umowy o pracę i jej rozpoczęcie w różnych terminach - kiedy zgłosić pracownika do ZUS

Pytanie: 1 lutego2021 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę, która obowiązuje od 15 lutego2021 r. Od jakiej daty, w takiej sytuacji, powinniśmy zgłosić tę nową osobę do ZUS?

Uznanie umowy o pracę za pozorną = brak prawa do zasiłków

Kwestionowanie samych ustaleń faktycznych czy oceny dowodów przez sąd orzekający, nawet jeżeli potencjalnie mogło naruszyć konstytucyjne prawa ubezpieczonej-pracownicy, nie może być powodem uwzględnienia skargi nadzwyczajnej na orzeczenie, pozbawiające tę pracownicę prawa do zasiłków z ZUS ze względu na uznanie umowy o pracę za pozorną. Zapoznaj się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 9 grudnia 2020 r., sygn. akt I NSNu 2/20.

Nr 209

Zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych

Przypominamy, iż osoby wykonujące umowy zlecenia (umowy agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług), mogą złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku obliczania, potrącania i opłacania składek. Wniosek mogą przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dowiedz się więcej.

Zgłoszenie umowy o dzieło przez PUE ZUS – krok po kroku

Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r.  Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu.

Wzory oświadczeń o kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych

Pytanie: Proszę o informację (najlepiej załączony wzór), jak poprawnie należy wypełnić druki dotyczące kwarantanny i izolacji z powodu koronawirusa, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, które reguluje te kwestie.

Nr 208

Wyższe składki dla prowadzących działalność w 2021 r.

W 2021 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 2800 zł. Oznacza to wzrost o 7,7% w stosunku do wartości ubiegłorocznej (2600 zł). O tyle też w tym roku uległa podwyższeniu wysokość składek ZUS dla nowych przedsiębiorców. A ile wynoszą obciążenia ZUS dla osób prowadzących ponad 2 lata działalność gospodarczą? Dowiedz się z opracowania.

Oskładkowanie stypendium doktoranckiego

Pytanie: Pracownik Instytutu Naukowego – od listopada 2020 r. stypendysta (otworzył przewód doktorski) będzie otrzymywał przez 6 miesięcy stypendium wypłacane z puli stypendialnej, jaką instytut posiada i z której dokonuje wypłat dla doktorantów niebędących pracownikami. Czy od tego świadczenia należy odprowadzać składki ZUS i podatek? Ponieważ osoba ta należy do PPK , w listopadzie pobraliśmy od stypendium doktoranckiego wpłatę -czy właściwie? Co z podatkiem od PPK ? Jak wygląda sprawa PIT-11 za 2020 r.

Objęcie pracownika kwarantanną w następstwie choroby a prawo do świadczeń

Pytanie: Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 27.10.2020 do 05.11.2020 r. następnie został objęty kwarantanną na okres od 28.10.2020 do 06.11.2020 r. Czy zatem do ustalenia wynagrodzenia za czas choroby należało przyjąć okres od 27.10.2020 do 06.11.2020 r.? Pracownik nie chorował w tym roku.