Nowy sposób rejestracji i logowania do portalu PUE ZUS

ZUS zmienił sposób rejestracji i logowania do portalu PUE ZUS. Do chwili wprowadzenia zmian, aby korzystać z profilu na portalu PUE ZUS, należało podać obowiązkowo adres e-mail. Obecnie można podać adres e-mail albo numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – adres mailowy albo numer telefonu mogą być przypisane wyłącznie do jednego profilu. Dowiedz się więcej.

Jak bezbłędnie ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony od 1.02.2021 r. do 25.06.2021 r. na 2/18 etatu. Przebywał na zwolnieniu lekarskim od 14 czerwca do 17 czerwca. Następnie został zatrudniony od 1 września na 2/18 etatu i zachorował. Jaką powinniśmy ustalić podstawę przy absencji? Czy łączyć te dwie umowy, czy we wrześniu powinien mieć w podstawie chorobowego tylko wynagrodzenie za wrzesień? Jednocześnie zaznaczam, że w innej szkole ma umowę bez przerwy więc cały czas odprowadza składkę zdrowotną.

Elektroniczne potwierdzenia na portalu PUE ZUS

Przypominamy, że nie tylko ubezpieczeni, ale i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na portalu PUE ZUS. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS i można przekazać go do instytucji, która tego oczekuje.

Czy pracownik młodociany ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu choroby rodzica

Pytanie: Pracownik młodociany zatrudniony przez nas na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego wystąpił z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad chorą matką. Czy świadczenie to możemy mu wypłacić, a jeśli tak, to jak ustalić jego wysokość i jak je wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Czasowe przeniesienie do innej pracy – czy informować ZUS o zmianie kodu zawodu

Pytanie: Aneksem do umowy o pracę pracownik zostanie przeniesiony do wykonywania innej pracy na okres około roku. Czy w takiej sytuacji musimy poinformować ZUS o zmianie kodu wykonywanego zawodu, a jeśli tak, to czy konieczne będzie wyrejestrowanie z ubezpieczeń i ponowne do nich zgłoszenie oraz jak wypełnić blok V w druku ZUS ZWUA w takiej sytuacji?

Co się zmieni w ustawie systemowej od 1 stycznia 2022 r.

Od nowego roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w ustawie systemowej, będące wynikiem ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621). Dotyczą one nie tylko zasad zgłaszania, ustalania, a także podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym, ale również ograniczają w czasie możliwość przekazywania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów, a także korekt tych dokumentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na podleganie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a co za tym idzie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. O zmianach pisaliśmy już wielokrotnie, ale w niniejszym opracowaniu zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie nowe rozwiązania, z którymi płatnik powinien zapoznać się już dziś, mimo, że wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.