Zgłoszenie i wyrejestrowanie z ZUS – 4 problemy płatników

Przy zgłaszaniu i wyrejestrowywaniu ubezpieczonych płatnicy niekiedy napotykają na trudności. Jakie to problemy i jak je rozwiązać prezentujemy w niniejszym artykule.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika niezdolnego do pracy na urlopie bezpłatnym

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przebywał na zwolnieniu chorobowym. Obecnie zakończył okres zasiłkowy, wykorzystał również urlop wypoczynkowy. Z powodu braku zdolności do pracy pracownik wnioskuje do ZUS o przyznanie renty. Do czasu przyznania renty pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny. Zgodnie z przepisami ubezpieczenie zdrowotne przysługuje w ciągu 30 dni od rozpoczęcia urlopu bezpłatnego. Po tych 30 dniach, jeżeli pracownik nadal nie będzie miał przyznanej renty, to jakie są możliwości zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zasady rozliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców – zmiany w Polskim Ładzie

Według projektu zmian w ramach Polskiego Ładu. przyjętego przez Rząd, nowe rozwiązania dotyczą wysokości i zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Od 2022 r. ujednolicone zostaną również terminy rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź szczegóły zmian.

Zasady rozliczania opóźnionych składek ZUS

Pytanie: Aktualnie mamy jedną kwotę przelewu do ZUS, a sposób rozliczania wpłaconych składek reguluje stosowne rozporządzenie, które określa zasady podziału wpłaconej kwoty. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej problem powstaje rozliczenia opóźnionej składki zdrowotnej, gdy np.: 1) wpłata dokonana jest przed zarejestrowaniem w systemie ZUS aktualnej deklaracji (wówczas system rozlicza składki na podstawie poprzedniej), 2) były zaległości we wpłatach, lub powstała nadpłata. W takiej sytuacji kwoty rozliczonych składek (w zakładce podział wpłat w ZUS PUE) nie zgadzają się z deklaracją. Nie byłoby większego problemu, gdyby wszystkie składki zaliczać w koszty, jednak składki zdrowotne prowadzącego działalność odliczamy od podatku w wysokości 7,75% podstawy. Czym się kierować i jak rozliczać kwotę wpłaconych jednym przelewem składek na poszczególne składki, przy uwzględnieniu rozkładu składek na ubezpieczenie zdrowotne na: zapłaconą przez pracodawcę (odliczaną od podatku) i pracownika (stanowiącą koszt wynagrodzenia), które ZUS pokazuje łącznie?

Wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r.

Z projektu ustawy budżetowej na kolejny rok wynika m.in. że: w 2021 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej zwiększy się o 7,4%., natomiast w 2022 roku wzrośnie o 6,7%, prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2022 roku w gospodarce narodowej wyniesie 5.922 zł. Sprawdź, jak prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia będzie miał wpływ na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne.

Ulga na start i obniżony ZUS a usługi dla zagranicznego pracodawcy

Pytanie: Osoby, które zakładają firmę świadcząc te same usługi byłemu pracodawcy nie mają możliwości skorzystać z obniżonego ZUS na start. Czy dotyczy to również pracodawcy zagranicznego? Pracuję w Niemczech w firmie niemieckiej i teraz mam możliwość renegocjowania warunków - przechodząc na system B2B - usługę będę świadczył zdalnie z Polski. Czy mogę mieć ulgę na start i mały ZUS?

Projekty zmian w wypłacie świadczenia 500+

Planuje się, iż wniosek o świadczenie 500+ trzeba będzie złożyć wyłącznie online a samą obsługą programu zajmie się ZUS. Mówi o tym projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Dowiedz się więcej.

Premie miesięczne i nagrody uznaniowe – co z podstawą wymiaru składek

Niekiedy w postanowieniach układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu nie zagwarantowano pracownikom uprawnienia do premii miesięcznej oraz nagrody uznaniowej w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, pobierania zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego. Co w takim przypadku z ustalaniem podstawy wymiaru należności wobec ZUS w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego wskazał Zakład w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2021 r., znak: DI/100000/43/484/2021.

Osiągnięcie wieku emerytalnego po rozwiązaniu umowy o pracę – czy przysługuje odprawa emerytalna

Pytanie: Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony należy się odprawa emerytalna w sytuacji, gdy umowa o pracę rozwiąże się przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego? Pracownik zakończy pracę 31 sierpnia, a prawo do emerytury nabędzie 4 września, gdyż wtedy osiągnie wiek emerytalny.