Kolejna umowa o pracę a zwolnienie ze składek na FP, FS i FGŚP za byłego bezrobotnego 50+

Pytanie: 1 kwietnia 2019 r. zatrudniliśmy 53- letniego bezrobotnego podstawie terminowej umowy o pracę na pełen etat. Z tego tytułu korzystamy ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP. Od 1 września zawarliśmy z tym pracownikiem kolejną, tym razem bezterminową umowę o pracę. Czy z uwagi na ciągłość zatrudnienia (między ww. umowami nie było ani dnia przerwy) możemy korzystać ze zwolnienia ze składek aż do wyczerpania 12-miesięcznego okresu zwolnienia?

Jak do grudnia 2019 r. wykazywać wpłaty do PPK w ZUS RCA

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS kwotę finansowanej ze środków zakładu pracy wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego (PPK) płatnicy do grudnia tego roku mają obowiązek wykazywać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, o czym informowaliśmy już w poprzednim numerze biuletynu. Poniżej kontynuujemy tematykę przypominając w którym bloku druku płatnik powinien wykazywać wpłaty, aby wypełnić formularz bezbłędnie.

Czy rezygnacja z etatu umożliwi przejście na „mały ZUS” od 2020 roku

Pracownik, prowadzący równocześnie jednoosobową działalność gospodarczą przez 36 miesięcy, opłacający tylko składkę zdrowotną, chce zrezygnować z etatu i od 2020 roku przejść na tzw. „mały ZUS” z art.18c ustawy systemowej. Czy ma do tego prawo? Koniecznie poznaj stanowisko specjalisty.

9 przypadków wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń

Płatnicy składek muszą na bieżąco informować ZUS o różnego rodzaju zmianach dotyczących osób ubezpieczonych. Przekazanie takiej informacji czasami wiąże się z koniecznością wyrejestrowania oraz ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń za pomocą odpowiednich formularzy, kodów oraz w określonym terminie. Jak pokazują kontrole ZUS płatnicy wciąż mają problemy z prawidłowym wypełnianiem dokumentów w takich przypadkach. Na 8 przykładach z praktyki warto zatem przypomnieć, jak tego właściwie dokonać.