ZUS RP-5 - Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji

Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji ZUS RP-5 należy złożyć na 2 miesiące przed terminem przedsięwzięcia, jeżeli wnioskodawca chce, aby ZUS dofinansował konferencję, kongres, sympozjum naukowe, przedsięwzięcie edukacyjne itp. z zakresu prewencji rentowej lub wypadkowej, ponieważ wnioskodawcy brakuje funduszy na ich zorganizowanie. Wniosek może złożyć organizator przedsięwzięcia np. uczelnia, fundacja, jednak nie może to być osoba fizyczna. Dofinansowanie obejmuje 10% przewidywanego kosztu organizacji przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 20 tys. zł.

ZUS PR-4 - Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń ZUS PR-4 wypełnia lekarz, jeśli ubezpieczony chce otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z rehabilitacji można skorzystać, jeśli ubezpieczony jest zagrożony częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy. Dane pacjenta i dodatkowe dane należy wypełnić samodzielnie. Wypełniony wniosek należy złożyć do ZUS nie później niż 30 dni po jego wystawieniu przez lekarza.

ZUS PR-3 -Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania

Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania ZUS PR-3 wypełnia pracodawca(płatnikiem składek), jeśli jego pracownik w chwili wypadku przy pracy był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Wniosek należy wypełnić, jeśli płatnik składek chce otrzymać zwrot kosztów za badanie tego pracownika, które miało ustalić zawartość alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w jego organizmie. Do wniosku należy dołączyć: protokół powypadkowy albo kartę wypadku, fakturę albo rachunek oraz wyniki badań pracownika.

Formularz Z-3b

Zaświadczenie płatnika składek Z-3b składa się w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Nie dotyczy to świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zaświadczenie płatnika składek Z-3b płatnik złożył do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego. Do wniosku o zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Pobierz formularz Z-3b obowiązujący od 27 listopada 2023 r.

Wniosek pracownika wychowującego dziecko do 8 lat o elastyczną organizację pracy

Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, uprawniony jest do złożenia wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek składa się w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.

Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne warunki zatrudnienia

Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Pobierz wzór wniosku pracownika o zastosowanie bardziej przewidywalnych warunków zatrudnienia.

Wniosek pracownika korzystającego z elastycznej organizacji pracy o powrót do poprzedniej organizacji pracy

Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy może w każdym czasie przed upływem terminu złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o powrót do poprzedniej organizacji pracy, gdy uzasadnia to zmiana okoliczności będąca podstawą do korzystania przez pracownika z elastycznej organizacji pracy. Pobierz wzór wniosku o powrót do poprzedniej organizacji pracy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowę o pracę na czas określony można zawrzeć w celu zastępstwa innego pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pobierz wzór umowy o pracę na zastępstwo.

Wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Pobierz wzór wniosku o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej jest nowym uprawnieniem pracowniczym, wprowadzonym od 26 kwietnia 2023 r. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

Umowa na okres próbny

Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia celem wykonywania określonego rodzaju pracy.