RSO – wniosek o odroczenie terminu płatności składek

Płatnik składek składa wniosek RSO najpóźniej w dniu, w którym przypada płatność składki. Jeśli płatnik składek wyśle wniosek pocztą, za dzień jego złożenia ZUS uzna dzień nadania przesyłki. Wniosek można także złożyć osobiście lub przez pełnomocnika podczas spotkania z doradcą ds. ulg i umorzeń lub w biurze podawczym w każdej placówce ZUS, złożyć ustnie podczas rozmowy z pracownikiem ZUS, który spisze z niej protokół albo wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

RZS-P – Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek

Płatnik, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za kwiecień i maj – jeżeli składki te zostały już przez niego opłacone – może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych środków. Wniosek w tym celu należy złożyć elektronicznie, przez PUE ZUS (Platformę Usług Elektronicznych, udostępnioną przez ZUS), na formularzu EZS-P, albo przekazać w postaci papierowej, pocztą lub osobiście w placówce ZUS, korzystając z formularza RZS-P.

RDU – wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni. Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Formularz Z-15a – wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem

W razie ubiegania się przez ubezpieczonego o zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem, należy pamiętać o wypełnieniu i złożeniu do ZUS lub płatnika składek formularza Z-15a. Przyspieszy to wypłatę zasiłku opiekuńczego. Formularza Z-15a nie trzeba składać, gdy ubezpieczony ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówki opiekuńczej w następstwie COVID-19. Wówczas ubezpieczony składa stosowne oświadczenie.

ZAS-53 – wniosek o zasiłek chorobowy

Formularz ZAS-53 jest wnioskiem o zasiłek chorobowy, składanym do ZUS, jeśli jest on płatnikiem zasiłku. Wniosek ten przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub duchownych, jeśli chcą ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego przy pierwszym lub kolejnym zwolnieniu lekarskim, lub zostali skierowani na kwarantannę lub izolację. Powinien go również wypełnić i złożyć ubezpieczony za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy lub kiedy został skierowany na kwarantannę lub izolację.

Formularz USZ – wniosek o zbadanie prawidłowości wykazanych składek za zleceniobiorcę

Po złożeniu wniosku USZ ZUS ustali i poinformuje zleceniodawcę, czy właściwie wykazał składki na ubezpieczenia za zleceniobiorcę. Jeżeli ZUS ustali, że zleceniodawca wykazał składki błędnie, wraz z odpowiedzią przeznaczoną dla zleceniodawcy przekaże również jej kopię, którą należy przekazać zleceniobiorcy. Przedmiotem wniosku jest wyłącznie zbadanie, czy wykonywanie umowy rodzi w badanym okresie obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w oparciu o podstawy wymiaru składek wykazane przez płatników składek w dokumentach rozliczeniowych za ubezpieczonego.

RUD – zgłoszenie umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od 1 stycznia 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS na formularzu RUD w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Dokument RUD umożliwi ZUS prowadzenie ewidencji zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).

Oświadczenie osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej z osobą, która odbywa obowiązkową kwarantannę

Osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która nie może wykonywać pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, względnie zasiłek chorobowy. Podstawą do wypłaty tych świadczeń dla osób odbywających kwarantannę jest decyzja inspektora sanitarnego, a dla osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących z osobą poddaną kwarantannie na podstawie decyzji inspektora sanitarnego – oświadczenie osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej z osobą, która odbywa obowiązkową kwarantannę.

Przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego na podstawie nowych przepisów

Weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, w tym zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, w sytuacji zastosowania rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej. W niektórych przypadkach podstawa wymiaru świadczenia ulega przeliczeniu na wniosek świadczeniobiorcy.