Aktualne wersje wniosków zasiłkowych

Przypominamy, że od 29 lipca 2022 r. obowiązują nowe elektroniczne wersje wniosków o zasiłek chorobowy i opiekuńczy. Nowe wersje dotyczą przede wszystkim zaświadczenia płatnika składek, wniosku o zasiłek opiekuńczy, zasiłek chorobowy, macierzyński czy o świadczenia rehabilitacyjne. Upewnij się, jakie jeszcze inne dokumenty uległy zmianie.

Pełnienie funkcji z wynagrodzeniem poniżej 6 tys. zł rocznie - skutki w ZUS

Przypominamy, że od 1 lipca 2022 r. część osób pełniących za wynagrodzeniem funkcję na mocy aktu powołania wyłączono z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi o osoby osiągające określone przychody, których wynagrodzenie – w skali roku – nie przekroczyło 6 tys. złotych. W związku z tym praktyce pojawiły się wątpliwości, na które odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Dowiedz się więcej.

Niedługo zmiany kodów tytułu ubezpieczenia

Szykują się zmiany kodów tytułu ubezpieczenia w dokumentach ZUS, ale z mocą wsteczną od 1 lipca 2022 r.* Sprawdź, czego dotyczą.

Składki i podatek od świadczeń wypoczynkowych pracownika

Pracownicy, w związku z trwającym sezonem urlopowym mają prawo nie tylko do wynagrodzenia urlopowego, ale również dodatkowe do świadczeń wakacyjnych, tj. dopłat do wczasów pod gruszą czy świadczenia urlopowego. Ponieważ w niektórych firmach podwładni są jeszcze przed urlopowymi wyjazdami, w opracowaniu przypominamy, jak naliczać świadczenia związane z wypoczynkiem i dokonywać rozliczeń składkowo – podatkowych od 1 lipca 2022 roku. Przeczytaj koniecznie.

PPK – jak postępować po zmianach

Możliwość wcześniejszego „zapisania” do PPK osoby zatrudnionej, ujednolicenie terminów dokonywania wpłat do PPK i obowiązywania deklaracji składanych przez uczestników PPK to aktualne, nowe zasady postępowania przy realizacji w firmie pracowniczych planów kapitałowych. Zweryfikuj swoją wiedzę.

Powierzanie i rozliczanie pracy zdalnej

Regulacje dotyczące pracy zdalnej, odnoszą się do zasad jej powierzenia i  zapewnienia przez pracodawcę pracownikowi wykonującemu takiego rodzaju pracę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania obowiązków. Co istotne, firma m również pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Przeczytaj komentarz eksperta.

Obowiązki opiekuńcze pracowników - rodziców i prawo do zasiłku macierzyńskiego według nowych zasad

Przypominamy, że sierpniowe wdrożenie dyrektyw do Kodeksu pracy* spowoduje liczne zmiany w zakresie uprawnień rodziców. Najważniejsze z nich to wydłużenie okresu  urlopu rodzicielskiego, który nie będzie zależny od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka, czy wprowadzenie urlopu opiekuńczego. Poznaj szczegóły nowelizacji.

Znaczny wzrost zobowiązań składkowych w 2023 roku

W 2023 roku przedsiębiorców, samozatrudnionych czeka rekordowa podwyżka składek na ZUS. Wynika to z pierwszych prognoz dotyczących przeciętnego wynagrodzenia, jakie przygotowało Ministerstwo Finansów. Sprawdź zatem ile wyniesie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2023 roku i jak wzrost wynagrodzenia wpłynie na składki ZUS w 2023 roku.

Zakładowa kontrola trzeźwości pracowników tuż-tuż

Nowy projekt* zmian w Kodeksie pracy określa zasady prowadzenia przez pracodawcę prewencyjnych i wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Poznaj szczegóły nowelizacji.

Od sierpnia 2022 r. – możliwość składania wniosków o poprawę warunków zatrudnienia

Nowe przepisy Kodeksu pracy umożliwią pracownikowi zatrudnionemu od co najmniej 6 miesięcy wystąpienie do pracodawcy o poprawę jego sytuacji poprzez np. zmianę umowy, etatu lub rodzaju pracy. Pracodawca będzie musiał uwzględnić wolę pracownika albo wyjaśnić, z jakich powodów nie może jej spełnić. Dowiedz się więcej.