Minimalna płaca w 2023 roku

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach: od stycznia, a następnie od lipca 2023 r.

Do 16 sierpnia - złożenie wniosku o świadczenie postojowe

W ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii ( 16 maja 2022 r.) przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe, jeśli spełniają odpowiednie warunki i wcześniej tego nie zrobili. Sprawdź, jak poprawnie wnieść dokument do ZUS.

Do 31 maja - odpis na ZFŚS

Kwota odpisu podstawowego określa dla firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli pracodawca utworzył ZFŚS, to w danym roku musi przelać na konto funduszu socjalnego kwotę odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników na dzień 31 grudnia w danym roku pomnożoną przez kwotę przypadającą na jednego zatrudnionego. Sprawdź, jakie kwoty odpisów obowiązują w tym roku.

Co zmieni się w emeryturach rolniczych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zmiany będą dotyczyć także rolników prowadzących działalność gospodarczą.

Nowelizacja Pracowniczych Planów Kapitałowych

Przyjęta przez Sejm ustawa z 24 marca 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, nowelizuje między innymi ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z jej treścią wprowadzi wiele nowych rozwiązań do funkcjonujących od 2019 PPK. Najważniejsze zmiany obejmują nadania uprawnień PIP kontrolowania pracodawców pod kątem zniechęcania do uczestnictwa w PPK oraz obowiązków wynikających z ustawy o PPK.  Poznaj szczegóły nowelizacji.

Zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru składek

Podniesienie kwoty wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia ze 190 zł do 300 zł, która jest wyłączona z podstawy wymiaru składek to jedna z wprowadzonych zmian. Przeczytaj, co jeszcze się zmieniło w ustalaniu podstawy wymiaru składek.

Powołanie a ubezpieczenie zdrowotne według Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wydało stanowisko w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji. Poznaj szczegóły.

Od 1 lipca 2022 r. – składanie wniosków o pomoc finansową dla obywateli Ukrainy z dziećmi

Uchodźcy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, ZUS przyzna i wypłaci świadczenia dla rodziny. Poznaj szczegóły nowych regulacji.

Oszczędzanie w PPK a autozapis

Osoby, które wcześniej zrezygnowały z uczestnictwa w PPK, nie muszą czekać na autozapis, aby przystąpić do programu. Jeśli zmienią zdanie co do swojego uczestnictwa w PPK, pracodawca zapisze je do PPK już teraz, po złożeniu odpowiedniej deklaracji.

Do końca lutego 2023 r.- deklaracja o rezygnacji z PPK

Pracodawca zatrudniający ponownie osobę, którą zapisał wcześniej do PPK, nie musi pytać jej czy chce oszczędzać w tym programie. Jeśli przed odejściem z pracy nie złożyła deklaracji o rezygnacji, to już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego jej po powrocie do pracy powinien naliczyć wpłaty do PPK.