Oskładkowanie ekwiwalentu za urlop podstawowy i dodatkowy

Pytanie: Pracownikowi, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, w tym urlop dodatkowy z niepełnosprawności. Jak ustalić kwotę, którą powinniśmy  z tego tytułu przyjąć do podstawy składek, jeśli ekwiwalent przysługuje zarówno za urlopy z roku ubiegłego, jak i bieżące?

Korekta składek opłaconych po przekroczeniu rocznej kwoty granicznej

Pytanie: Pracownik zatrudniony na ¼ etatu nie poinformował nas, że pracuje jeszcze w innej firmie na pełnym etacie, w związku z czym przy sprawdzaniu rocznej kwoty granicznej w roku ubiegłym nie uwzględniliśmy dochodów tam uzyskiwanych. Skutkiem tego było naliczanie składek emerytalno-rentowych także po przekroczeniu wspomnianej kwoty. Jak skorygować ten błąd?

Jakie miesiące uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od 8 września 2021 r. do 16 września 2022 r. Po powrocie do pracy jej wymiar etatu nie uległ zmianie. Natomiast od 19 września 2022 r. zwiększeniu uległo wynagrodzenie zasadnicze. W dniach od 11 do 14 października 2022 r. pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko. Które miesiące należałoby w powyższym przypadku przyjąć do obliczenia podstawy zasiłku opiekuńczego?

Jak poprawnie pobrać składkę zdrowotną od dywidendy

Pytanie: Czy wypłacane w 2022 r. dywidendy dotyczące roku 2021 podlegają tylko opodatkowaniu w wysokości 19%? Czy konieczne jest także odprowadzenie składki zdrowotnej (dotyczy roku 2021)? Jak ze składką będzie w roku 2023 kiedy to wypłacana dywidenda będzie dotyczyła 2022 roku?

Dodatkowa praca w czasie urlopu wychowawczego – druki oraz składki

Podjęcie pracy zarobkowej w czasie urlopu wychowawczego z reguły skutkuje zmianą tytułu do objęcia ubezpieczeniami, ich zakresu, podstaw naliczania składek oraz środków, z których są one finansowane. Zmiany te muszą znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych do ZUS przez pracodawców udzielających takiego urlopu. Sprawdź szczegóły regulacji.

Czy podjęcie wypłaty zawieszonej emerytury musi poprzedzać rozwiązanie stosunku pracy

Pytanie: Pracownik w 2019 r. miał przyznaną emeryturę ale ją zawiesił, gdyż nadal pracuje u tego samego pracodawcy. Czy jeżeli rozwiąże on stosunek pracy to może złożyć ponownie do ZUS wniosek o naliczenie, a nie o przeliczenie emerytury?

Wzrost stawek dla prywatnych pojazdów pracowników używanych do celów służbowych tuż-tuż

Zmienią się zasady zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów pracowników do celów służbowych, który jest dokonywany w formie tzw. kilometrówki. Celem nowelizacji jest dostosowanie wysokości stawek tego zwrotu, które nie były zmieniane od 15 lat, do  obecnych kosztów używania pojazdów, w tym zwłaszcza cen paliwa. Sprawdź szczegóły zmian.

Urlop wychowawczy a oskładkowanie wartości pakietów medycznych i grupowego ubezpieczenia

Zasadniczo finansowanie przez pracodawcę w całości zatrudnionym osobom pakietów medycznych oraz składek na grupowe ubezpieczenie na życie stanowi dla nich przychód podlegający zarówno opodatkowaniu jak i składkom ZUS. Inaczej rzecz przedstawia się jednak w przypadku pracowników korzystających z urlopu wychowawczego. Koniecznie przeczytaj.

Składki i podatek od kart paliwowych dla pracowników

W wielu firmach pracownicy, którym przyznano samochody służbowe w celach służbowych i prywatnych, są z tego tytułu rozliczani ryczałtem w zależności od mocy silnika auta, ale posiadają również karty paliwowe. Często karty paliwowe otrzymują także pracownicy wykorzystujący swe prywatne samochody w celach służbowych. W związku z tym pracodawcy pytają, jak należy rozliczyć karty paliwowe dla jednej i drugiej grupy użytkowników? Czy w związku z tym powinny pojawić się dodatkowe zapisy w umowach, regulaminach lub dodatkowe oświadczenia pracownika z tytułu korzystania z karty paliwowej w celach prywatnych? Niejednokrotnie ewidencja, którą otrzymują pracodawcy od pracowników nie daje jednoznacznych odpowiedzi, czy po danym obszarze ktoś dokonywał przejazdów służbowo czy prywatnie. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć pracodawcę i jednocześnie spełnić obowiązki podatkowe i składkowe pracowników? Przeczytaj koniecznie komentarz eksperta.