Sfinansowanie w całości karty multisport przez pracownika a należności ZUS

Pytanie: Pracodawca podpisał umowę z Benefit system w związku z kartami multisport dla pracowników. Podwładny przez pierwsze dwa miesiące w 100 % finansuje sam sobie kartę i płaci 100 % kwoty. Czy w tej sytuacji jest to jego przychód? Czy od tej kwoty należy potrącić składki ZUS i PIT?

Rozliczanie dodatkowych przychodów zarobkujących emerytów za 2021 rok

Pracodawca mający w swojej ekipie etatowych emerytów, poza wszystkimi standardowymi obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy, musi jeszcze pamiętać o dodatkowej czynności tj. wystawieniu zaświadczenia o przychodach uzyskanych od tego zakładu. To samo dotyczy współpracującego zleceniobiorcy będącego na emeryturze. Zaświadczenie ma przysporzyć ZUS danych dla potrzeb ustalenia czy pobierane świadczenie nie podlega zmniejszeniu lub zawieszeniu. Sprawdź obowiązki pracodawcy.

RKO – wsparcie z Polskiego Ładu według wyjaśnień resortu pracy

Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie od 13. do 36. miesiąca życia – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowe wsparcie dla rodzin wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Co się dzieje w przypadku, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą? A jeżeli rodzina mieszka za granicą, ale ma meldunek w Polsce? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje w jakich przypadkach świadczenie będzie przysługiwało, a w jakich nie.

Przystąpienie do spółki cywilnej po zamknięciu działalności gospodarczej a kontynuacja ulgi w ZUS

Pytanie: Podatnik przez cały 2021 rok prowadził działalność gospodarczą i opłacał preferencyjne składki ZUS. Z ostatnim dniem roku 2021 zawiesił JDG i przystąpił do spółki cywilnej. Czy ma prawo dalej opłacać preferencyjne składki ZUS?

Przekazanie wykonania części zlecenia podwykonawcy z powodu choroby zleceniobiorcy a prawo do zasiłku

Pytanie: Pracownik, z którym pracodawca zawarł umowę zlecenia na okres 11 miesięcy, w trakcie jej wykonywania zachorował i przekazał wykonanie dalszej części umowy cywilnoprawnej podwykonawcy, posiadającemu odpowiednie kwalifikacje. Korzystanie przez pracownika (zleceniobiorcę) z pomocy podwykonawcy gwarantowało mu uzyskiwanie wynagrodzenia wskazanego w umowie, tj. 5.000 zł brutto. Pracownik zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego z tytułu zawartej umowy zlecenia. Czy powierzenie zadania przez pracownika – zleceniobiorcę, w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i otrzymanie wynagrodzenia za czas obejmujący m.in. okres korzystania ze zwolnienia lekarskiego, może być kwalifikowane jako zachowanie skutkujące utratą prawa do zasiłku chorobowego w rozumieniu art. 17 ustawy zasiłkowej? Prawdopodobnie w umowie był zapis, upoważniający do powierzenia zadań osobie trzeciej, posiadającej odpowiednie uprawnienia.

Polski Ład a zgłaszanie umów o dzieło w 2022 roku

Płatnicy, zwłaszcza zawierający po raz pierwszy w tym roku umowy o dzieło, mogą mieć wątpliwości :czy Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. zmiany w przepisach dotyczących kwestii zgłaszania umów o dzieło do ZUS? Jakie umowy o dzieło należy zgłaszać do ZUS? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Sprawdź obowiązujące zasady.

Od 2022 r. ZUS wypłaca świadczenie 500+

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 r. nie gmina, a ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenia i je wypłaca. Z kolei gminy kontynuują wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Sprawdź szczegóły.

Jak w dokumentach ZUS wykazać okres oczekiwania na przyznanie renty

Pytanie: Pracownik do końca grudnia 2021 roku wykorzystał przysługujące mu świadczenia chorobowe, był na komisji w ZUS i czeka na rentę. Firma jeszcze go nie zwolniła, ponieważ czeka na decyzję z ZUS. Jak powinniśmy wykazać ten okres w dokumentach kadrowych? Czy za ten okres pracownikowi nie należało się wynagrodzenie? Firma zatrudnia 2 pracowników. Czy po zwolnieniu musimy pracownikowi wypłacić odprawę?

Jak obliczać zasiłek chorobowy w 2022 roku

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące zliczania do jednego okresu zasiłkowego okresów niezdolności do pracy, w których występują przerwy nie przekraczające 60 dni.