Czy wypłatę dodatkowej odprawy dla zwalnianego pracownika należy oskładkować

ZUS w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca br. rozstrzygnął, czy dodatkowa odprawa pieniężna, wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek. Poznaj szczegóły tej decyzji. 

Czy rentę szkoleniową wliczać do stażu pracy

Pytanie: Od maja 2021 roku zatrudniliśmy nowego pracownika, który dostarczył zaświadczenie z ZUS iż w okresie od 13 listopada 2003 r. do 31 sierpnia 2006 r. otrzymywał rentę szkoleniową.  Po okresie renty wrócił do pracy. Czy okres pobierania renty szkoleniowej należy zaliczyć do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Czy przekazanie pracownikom telefonów komórkowych wpłynie na rozliczenia składkowe

Pytanie: Na podstawie umów cywilnoprawnych chcemy przekazać pracownikom terenowym zakupione przez nas telefony komórkowe. Czy będzie miało to wpływ na rozliczenia składkowe?

Czy dodatek pielęgniarski uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie przez ostatnie 5 lat pielęgniarki otrzymywały tzw. dodatek pielęgniarski (kwotowo), który był pomniejszany w razie absencji chorobowej, a tym samym wliczany do podstawy zasiłkowej. Od czerwca 2021 roku dodatek ten został wliczony do płacy zasadniczej. Czy w związku z tym w momencie choroby pielęgniarki w lipcu, wyliczając podstawę zasiłkową z 12 miesięcy wstecz należało uwzględnić dodatek pielęgniarski (był wypłacany w okresie od lipca 2020 do maja 2021 r.)?

Choroba pracownika w miesiącu zmiany wymiaru etatu – jak poprawnie ustalić wysokość wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Utrzymująca się epidemia COVID-19 mocno nadszarpnęła kondycję finansową naszej firmy, co aby utrzymać załogę, przełożyło się na zmianę wymiarów etatu, a co za tym idzie obniżkę wynagrodzeń. Jeden z naszych pracowników , zatrudniony na czas nieokreślony, do końca czerwca br. otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 7000 zł, pracując na pełnymetacie.Od 1 lipca podwładny jest zatrudniony na 1/3 etatu z pensją 1250 zł brutto. Od 2 lipca do końca miesiąca pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak w tej sytuacji należy obliczyć mu wynagrodzenie chorobowe?

Ciąża osoby prowadzącej działalność gospodarczą – zasiłki, dokumentacja ZUS i planowane zmiany przepisów

W przypadku gdy przedsiębiorca pobiera zasiłek chorobowy lub macierzyński w okresie ciąży ma obowiązek złożyć w ZUS odpowiednie dokumenty zarówno zgłoszeniowe jak i rozliczeniowe. Co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące zmian w wypłacie zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorców. Co zatem planuje rząd? Czy zmiany będą korzystne dla matek prowadzących działalność gospodarczą? Sprawdź koniecznie.