Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Izraelem

1 maja br. Polska podpisała z Izraelem umowę o zabezpieczeniu społecznym. Stanowi ona podstawę koordynacji systemów ubezpieczeniowych obowiązujących w obu krajach.

Ulgi składkowe dla prowadzących działalność w okresie epidemii wciąż obowiązują

Jeśli płatnik składek ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań składkowych w następstwie COVID-19, może skorzystać z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej. Ta możliwość dotyczy wszystkich płatników i obejmuje składki za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Sprawdź inne rozwiązania dla swojej firmy.

Udostępnienie wizerunku dziecka – co ze składkami i PIT od wynagrodzenia

Pytanie: Nasza firma zawarła umowę o udostępnienie wizerunku dziecka. Za udział w sesji fotograficznej i udostępnienie wizerunku dziecka mamy zapłacić 1.500 zł. Czy od tej umowy płacimy składki ZUS podatek PIT ?Czy wystawiamy PIT-11 na dziecko? A jeżeli tak, to w której rubryce w PIT wykazujemy ten przychód?

Sankcje za błędy przy zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych

1 lipca 2021 r. zostanie ustanowiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub podmiotach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Wśród danych znajdą się także informacje dotyczące dłużników alimentacyjnych. Jakie kary finansowe są planowane w Kodeksie pracy, gdy pracodawca zatrudni pracownika bez potwierdzenia na piśmie zawartej z nim umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, a pracownik jest dłużnikiem alimentacyjnym figurującym w rejestrze? Koniecznie sprawdź.

Równowartość PIT na IKE pracowników w wieku emerytalnym

W Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności pojawiła się propozycja związana z obniżeniem bądź całkowitą likwidacją podatku dochodowego dla osób które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal będą świadczyły pracę. Jest to rozwiązanie które ma zachęcić takie osoby do pozostawania na rynku pracy.

Prawo do zasiłków czasie COVID-19 – 5 przykładów na rozwiązanie problemów płatników

Jednym ze skutków trwającego od przeszło roku stanu zagrożenia epidemicznego jest szereg zmian w zakresie świadczeń chorobowych przysługujących m.in. pracownikom. W ich wyniku wprowadzono zupełnie nowy zasiłek opiekuńczy, jak również zmieniono zasady przyznawania i obliczania świadczeń już istniejących. Ponieważ zmiany te są dynamiczne oraz dostosowywane do bieżącej sytuacji gospodarczej i epidemiologicznej, budzą szereg wątpliwości u pracodawców. Jakiego rodzaju? Część z nich wyjaśnia poniższy materiał. Koniecznie przeczytaj.

Ponowne zatrudnienie pracownika – emeryta a pobieranie świadczenia

Pytanie: 28 lipca 2021 r. nasz pracownik odchodzi na emeryturę, w związku z czym wypłacimy mu odprawę emerytalną. Proszę o informację czy mogę 29 lipca przyjąć go do pracy z powrotem na to samo stanowisko? Co wobec tego z emeryturą pracownika?

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego zleceniobiorcy

Pytanie: Nasz zleceniobiorca wystąpił w marcu 2021 r. o zasiłek opiekuńczy (umowę zlecenia zawarł od  września 2020 r.). 1 października 2020 r. przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W związku z tym złożył oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (zamknięcie przedszkola). Wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacamy do 10. dnia następnego miesiąca. Tak więc wynagrodzenie za wrzesień wypłacono w październiku, za październik w listopadzie. Za listopad brak wynagrodzenia. Wynagrodzenie za grudzień wypłacono w styczniu, za styczeń brak wynagrodzenia. Wynagrodzenie za luty wypłacono w marcu. Jak powinna zostać obliczona podstawa do zasiłku przy przesunięciu wypłaty i dodatkowo dwóch miesiącach zerowej podstawy z tytułu tzw. przestoju?

Oskładkowanie nagrody w firmowym konkursie dla pracowników

Pytanie: Bank zamierza wprowadzić konkurs wewnętrzny dla pracowników polegający na wymyśleniu nowej nazwy dla klubu znajomych banku. Podany zostanie tylko do wiadomości pracowników banku. Nagrodą dla laureata konkursu ma być karta podarunkowa w wysokości 500 zł do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego. Czy taka forma powinna zostać objęta składkami ZUS i opodatkowana? Jeżeli tak, to bank chciałby ponieść za pracownika koszt składek ZUS i podatku. Czy w regulaminie konkursu można dokonać zapisu, że bank poniesie koszty związane z oskładkowaniem i opodatkowaniem nagrody?

Od 1 stycznia 2022 r. - nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakończyło prace* nad założeniami do ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Resort zapowiada, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2022 r. Poznaj założenia zmian.