Czy zasiłek chorobowy podlega potrąceniu gdy tytuł egzekucyjny go nie dotyczy

Pytanie: Czy można potrącić kwoty z zasiłku, jeśli tytuł egzekucyjny nie dotyczy zasiłków z ubezpieczenia społecznego?

Czy za okres kwarantanny w święto należy wypłacić zasiłek chorobowy

Pytanie: W okresie kwarantanny trwającej od 1do 10 kwietnia pracownik nie pracował. Czy mogę wyłączyć dni świąteczne, w które pracownik nie miał pracować: czyli 4 i 5 kwietnia - Wielkanoc ?

Czy świadczenia medyczne podlegają oskładkowaniu gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym

Jedna ze spółek opłaca swoim pracownikom opiekę medyczną. Pojawiła się wątpliwość, czy w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od wartości świadczeń medycznych. Sprawdź najnowsze stanowisko ZUS w tej kwestii.

Czy ponowne zachorowanie po 2-dniowej przerwie uprawnia do wyrównania zasiłku

Pytanie: Pracownik był chory w dniu wprowadzenia obniżenia wynagrodzenia na podstawie specustawy. Ponownie stał się niezdolny do pracy po dwudniowej przerwie. Czy przysługuje mu wyrównanie zasiłku chorobowego wypłaconego przez nas za czas zwolnienia po przerwie?

COVID-19 a prawo do zasiłku chorobowego osoby wykonującej umowę zlecenia

Zleceniobiorca, który nie wykonywał pracy w następstwie COVID-19 lub skorzystał z ulgi nieopłacania składek ZUS, a następnie zachorował, otrzyma niższy zasiłek chorobowy. Nie ma znaczenia również to, że ZUS wypłacił mu świadczenie postojowe. Sprawdźmy zatem, na przykładach z praktyki, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy.

Choroba po urlopie wychowawczym - jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: W listopadzie 2020 roku pracownica powróciła z urlopu wychowawczego. W lutym 2021 roku 2 dni przebywała na zwolnieniu lekarskim. Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego? Otrzymuje ona wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości.

Brak NIP i REGON a zawarcie umowy o zarządzanie PPK

Trwają prace* nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o PPK. Celem zmian jest wskazanie podmiotu zatrudniającego, który jest właściwy do zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK, w sytuacji gdy pracodawca lub zleceniodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON). Poznaj szczegóły planowanych zmian.