Należności pracownicze wyegzekwowane przez komornika

Jeśli pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia za godziny nadliczbowe powinien liczyć się z wystąpieniem pracownika do sądu z roszczeniem o uregulowanie zaległości. Po uznaniu przez sąd racji podwładnego, pracodawca ma obowiązek dostosować się do wyroku, czyli dokonać zasądzonych płatności. Jeżeli jednak przeoczy ten obowiązek sprawa może trafić do komornika. Jakie obowiązki wobec ZUS ma pracodawca/płatnik, gdy należności wyegzekwował komornik i przekazał je pracownikowi? . Czy w takiej sytuacji powinien złożyć RCA z kodem 30 00 xx, wykazać przychód, ale odprowadzić tylko składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez płatnika? Poznaj opinię eksperta w tej kwestii.

Jak rozliczać wpłaty na PPK

Kolejne grupy podmiotów zatrudniających pod koniec roku dołączyły do PPK. Pierwsze wpłaty uczestnikom programu trzeba było naliczyć już w listopadzie lub w grudniu, w zależności od przyjętego w danej firmie terminu płatności wynagrodzeń. Osoby, które nie złożyły deklaracji rezygnacji z oszczędzania otrzymują niższe wynagrodzenia, bo pomniejszone o wpłatę w części przez siebie finansowanej, ale nie tylko. Wpłata pokrywana przez pracodawcę jest ich przychodem opodatkowanym, więc wynagrodzenie pomniejsza się także o zaliczkę na podatek od takiej wpłaty. Dowiedz się więcej.

Dokumentowanie kwarantanny lub izolacji a prawo do zasiłków chorobowego i opiekuńczego

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych, czyli wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty tych świadczeń, które przysługują także ubezpieczonym, poddanym izolacji, również w warunkach domowych. Jakie dokumenty musi otrzymać płatnik, by wypłacić przysługujące zasiłki? Dowiedz się, jakie reguły w tej kwestii obowiązują od 3 listopada br.

Dodatek stażowy przysługujący za okres choroby

Pytanie: Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze 2.600,00 i dodatek stażowy 520 zł?  Wynagrodzenie  z 12 miesięcy, które wchodzi do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, wynosi 2000,00 zł Czy podstawę powinniśmy uzupełnić do kwoty 2.243,54, tj. (2.600,00 – 13,71%); czy też pozostawić na poziomie 2.000,00 gdyż pracownik miesięcznie osiąga kwotę 2.600,00 zł + 520,00 zł? Zaznaczam, że dodatek stażowy przysługuje pracownikowi w pełnej wysokości za czas choroby.