WYDANIE ONLINE

Polski Ład 2.0. wprowadził zmiany w rozliczaniu umów zlecenia i umów o dzieło. Mowa tutaj o niższej stawce podatku oraz - w przypadku zleceń - odstąpieniu od przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek (tzw. rolowanie zaliczek). Sprawdźmy na 3 listach płac, jak poprawnie rozliczać wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych po zmianach.

czytaj więcej »

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach: od stycznia, a następnie od lipca 2023 r.

czytaj więcej »

W związku z informacją o zmianie wysokości stawki diety z tytułu podróży służbowej, padają liczne pytania – od kiedy będzie obowiązywała nowa wysokość diety. Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Przypominamy, że sierpniowe wdrożenie dyrektyw do Kodeksu pracy* spowoduje liczne zmiany w zakresie uprawnień rodziców. Najważniejsze z nich to wydłużenie okresu  urlopu rodzicielskiego, który nie będzie zależny od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka, czy wprowadzenie urlopu opiekuńczego. Poznaj szczegóły nowelizacji.

czytaj więcej »

Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy służąca wdrożeniu do naszego porządku prawnego unijnych rozwiązań w zakresie zatrudnienia w sposób istotny zmieni uprawniania pracownika. Planuje się m.in. zmiany zasad rozwiązywania umowy o pracę na czas określony. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

W aktualnym stanie prawnym* nie ma przepisów dotyczących informowania pracowników o warunkach pracy i płacy. Ma się to zmienić po wejściu w życie zmian w prawie pracy. Koniecznie przeczytaj.

czytaj więcej »

Zmiany Kodeksie pracy zakładają, że w razie braku umowy o zakazie konkurencji nie będzie można wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji wobec pracownika zatrudnionego w innym miejscu pracy lub pozostającego w innym stosunku prawnym będącym podstawą do świadczenia pracy. Sprawdź szczegóły nowelizacji w tym zakresie.

czytaj więcej »

Pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia będzie mógł wnioskować o zastosowanie wobec niego elastycznej organizacji czasu pracy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

czytaj więcej »

Aktualnie osoba otrzymująca przychody z tytułu czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich oraz której organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej zlecił je wykonywanie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

czytaj więcej »

Możliwość wcześniejszego „zapisania” do PPK osoby zatrudnionej, ujednolicenie terminów dokonywania wpłat do PPK i obowiązywania deklaracji składanych przez uczestników PPK to aktualne, nowe zasady postępowania przy realizacji w firmie pracowniczych planów kapitałowych. Zweryfikuj swoją wiedzę.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik od początku roku wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego. Wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie znów skorzysta z L-4. Jak powinniśmy liczyć kolejny okres choroby - jako nowy okres zasiłkowy czy pracownik powinien iść na świadczenie rehabilitacyjne?

czytaj więcej »

Pytanie: Z uwagi na uzyskanie przez jednego z pracowników prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy musimy zgłosić zmianę kodu tytułu ubezpieczenia. Czy dokonując ponownego zgłoszenia powinniśmy podać kod zawodu, jeżeli nie był on podany w pierwotnym zgłoszeniu oraz jakie kody zastosować w druku wyrejestrowującym (ZUS ZWUA) w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Ponad rok w naszej firmie wykonuje umowę zlecenia student. Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy systemowej osoby tej nie zgłosiliśmy do żadnych ubezpieczeń. W czerwcu br. uzyskaliśmy informację z uczelni, że w lutym 2022 r. nasz zleceniobiorca został skreślony z listy studentów. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą pobierającą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy zatrudnioną u innego płatnika na podstawie umowy o pracę na ¼ etatu. Czy z tytułu zlecenia będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń, a jeśli tak, to do jakich?

czytaj więcej »

Pytanie: Żeby pracownik mógł pobierać emeryturę zostanie rozwiązana z nim – na podstawie porozumienia stron – umowa o pracę, a po jednodniowej przerwie podpisana kolejna, przy czym nie na pełen etat, a na ¾ etatu. Jak taką zmianę wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych oraz czy za miesiąc, w którym nastąpi składać jeden, czy też dwa raportyZUS RCA?

czytaj więcej »