WYDANIE ONLINE

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, ten, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.  Sprawdź, jak względem ZUS i PIT rozliczyć wypłatę trzynastek za 2021 rok.

czytaj więcej »

Od 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące zasad obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych – emerytalnego, rentowych i chorobowego. Nieterminowe opłacenie składek nie powoduje już ustania tych ubezpieczeń. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Opieki naprzemienna nad dzieckiem, dająca prawo do podzielonego świadczenia wychowawczego (tzw. 500+) powinna być ustalona orzeczeniem sądu albo ugodą zawartą przed sądem. Mówi o tym postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2021 r. sygn. akt I OPS 1/21. Poznaj jego szczegóły.

czytaj więcej »

Aby móc zastosować wyłączenie ze składek ZUS, dana korzyść musi stanowić przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Dotyczy to również pakietów opieki medycznej. Potwierdza to interpretacja ZUS z 28 października 2021 r., znak: DI/100000/43/645/2021). Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Czy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy ze skutkiem śmiertelnym, gdy do pogorszenia stanu zdrowia prowadzącego do śmierci zatrudnionego doszło w miejscu pracy, ale warunki pracy, nawet szczególne i związane ze zwiększonym wysiłkiem pracownika, były typowe dla jego stanowiska pracy, nie zaistniały nadzwyczajne zdarzenia, a pracodawca respektował przepisy bhp? Dowiedz się jakie stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 2021 r., sygn. akt I USKP 15/21.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy pracownik choruje od grudnia zeszłego roku i w 2022 roku dalej przebywa na zwolnieniu lekarskim płatnik może mieć wątpliwości co do rodzaju świadczenia chorobowego, które powinno być wypłacane z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy. Warto sprawdzić, kto ma wypłacać świadczenie, jeśli płatnik składek z początkiem nowego roku uzyska lub utraci prawo do wypłacania świadczeń chorobowych. Przeczytaj opracowanie, a dowiesz się, m.in.: dlaczego kontynuując wypłatę wynagrodzenia chorobowego w 2022 roku pracodawcy powinni sprawdzić wiek pracownika, jak właściwie wypłacać zasiłek opiekuńczy, gdy przysługuje on między grudniem a styczniem nowego roku jak wypełniać dokumentację ZUS, jeżeli pracownik choruje bez przerwy również w następnym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka z o.o. od 4 lat nie prowadzi działalności. Nie ma żadnych przychodów ani rozchodów, od 2020 r. została wykreślona jako podatnik VAT. Czy od 2022 roku wspólnicy - właściciele muszą płacić składkę zdrowotną? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Planują likwidację całkowitą spółki w 2022 roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego chcemy zatrudnić w 2022 roku osobę niepełnoletnią. Czy będzie ona objęta ubezpieczeniami na tych samych zasadach co pozostali pracownicy?

czytaj więcej »

Pytanie: W listopadzie br. (po naliczeniu wynagrodzenia za listopad br.) wypłaciliśmy wyrównanie wynagrodzenia po podwyżce wynagrodzenia zasadniczego od miesiąca sierpień 2021 r. Czy podstawa zasiłku chorobowego w takim wypadku musi uwzględniać wyższe wynagrodzenie, jeżeli jest to wynagrodzenie za miesiąc, który przyjmujemy do podstawy zasiłku? Mamy pracownicę, której zwolnienie wpłynęło po wypłacie wynagrodzenia za miesiąc październik 2021 r. i zostało uwzględnione w wypłacie listopadowej (przeliczone jeden miesiąc wstecz). Pracownica była także na zwolnieniu w listopadzie br. Zdążyła podpisać aneks do umowy o pracę obowiązujący od 1 sierpnia 2021 r. z wyższym wynagrodzeniem. Pracownica będzie na dłuższym zwolnieniu z powodu ciąży. Rozumiem, że powinniśmy zrobić korektę wypłaty wynagrodzenia chorobowego (chodzi o przyjęte do podstawy poprzednie wynagrodzenie zasadnicze za miesiące sierpień i wrzesień 2021 r.). Jak wygląda kwestia ZUS DRA za październik? Czy zmiany w zasiłkach od 2022 r. obejmą osoby, które będą kontynuować zwolnienie na przełomie roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam dwa pytania związane z dwojgiem pracowników:1)     Jaka w 2022 roku obowiązuje minimalna kwota zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego dla pracownicy, która będzie przebywać na tym zasiłku przez cały styczeń?2)     W grudniu zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę, który studiuje i nie ma ukończonych 26 lat. Czy ulgę podatkową w związku z wiekiem powinnam stosować z automatu czy na jego wniosek ? O jakich innych kwestiach powinnam również pamiętać w tym przypadku ?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak doliczyć staż pracy oraz  wysokość składek emerytalnych za granicą do pozostałych składek za przepracowany czas w Polsce do polskiej emerytury? Pracownica ma 18 lat pracy w Polsce, ubezpieczenie było w ZUS, a 2 lata przepracowane za granicą na zagranicznych umowach i warunkach. Ubezpieczenie było zawarte w innych krajach i składki emerytalne odprowadzane też w innych krajach. Czy ten czas 2 lat będzie wliczany do polskiej emerytury?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie zatrudniamy kilka osób na podstawie umowy zlecenia. Jedna z nich ukończyła w grudniu 2021 r. wiek emerytalny (kobieta – 60 lat) i chce złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia i jego wypłatę.Czy składając wniosek o emeryturę musi rozwiązać umowę zlecenia i ponownie ją zawrzeć po jego złożeniu?

czytaj więcej »

Pytanie: W maju 2021 r. jednemu z pracowników przyznana została emerytura pomostowa. Czy prawdą jest, że powinniśmy złożyć za niego druk ZUS ZSWA? Jeśli tak, to jak w takiej sytuacji go wypełnić? Co z pozostałymi pracownikami, za których opłacane są składki na FEP?

czytaj więcej »